Шарићеви адвокати траже промјену судија Апелационог суда у Београду: Пристрасни су
Адвокати Дарка Шарића, који је осуђен за међународни шверц кокаина, тражили су да се промијене судије Апелационог суда у Београду које треба да одлучују о пресуди којом је Шарић осуђен на 15 година затвора.
У питању је поновљени поступак пред овим судом, а адвокати тврде да су судије пристрасне јер су у претходном већ гласале да се Шарић осуди.
Шарић је прошле године био правоснажно осуђен за шверц дроге, али је пресуду из формалних разлога укинуо Врховни касациони суд и наложио да апелација поново одлучује о првостепеној пресуди. Врховни суд је, наиме, утврдио да је двоје судија из вијећа Апелационог суда у Београду које је потврдило осуђујућу пресуду раније одлучивало о томе да ли Шарић треба да остане у притвору, што буди сумњу у њихову пристрасност, пише КРИК.
Због тога је у Апелационом суду формирано ново вијеће које је данас требало да одржи прво рочиште у поновљеном поступку одлучивања о првостепеној пресуди, али је тај процес прекинут јер су адвокати истакли да нису задовољни судијама и тражили да се они промјене.
„Овдје мора да се промијени вијеће“, рекао је Шарићев адвокат Радослав Баћовић и додао да је троје од петоро чланова судског вијећа – судије Сретко Јанковић, Татјана Вуковић и Весна Петровић – било дио вијећа које је прошле године Шарићу потврдило пресуду и казну од 15 година затвора.
„Одлука је тада донијета једногласно у поступку у коме је предсједник вијећа био пристрасан“, рекао је Баћовић мислећи на судију Милимира Лукића.
Он и други адвокати сагласили су се да то значи да су ове судије већ показале да сматрају да је Шарић крив и да због тога не треба да поново одлучују у овом случају.
„Три члана вијећа су већина и могу да надгласају у сваком тренутку приликом доношења одлуке“, истакао је Шарићев адвокат Данило Шарић.
Осим ово троје судија, за адвокате је проблематична и предсједница вијећа Нада Хаџи Перић. Адвокат Баћовић тврди да је она прије неколико мјесеци учествовала у продужавању притвора Шарићу што је такође, према мишљењу адвоката, дисквалификује као судију у овом поступку.
Осим адвоката, на судије се данас пожалио и Шарић и фокусирао се највише на оне који су му до сада пресуђивали.
Шарић: „Нису нам дали никакву шансу“
Шарић је критиковао судију Милимира Лукића – предсједника вијећа које је потврдило пресуду којом је осуђен на 15 година затвора, као и судију Вишег суда у Београду Синишу Петровића који га је осудио на ову казну 2018. године.
Лукићева острашћеност, тврди Шарић, види се и у томе што је судија у интервјуу за недјељник НИН говорио и о поступку против њега.
„Ја знам да је судија Лукић пристрасан и да је то утицало на ова три члана вијећа… И сад ја треба да очекујем да ће они бити фер и поштени према мени“, казао је Шарић.
Када је ријеч о судији Петровићу, Шарић је навео да је он прихватио свједочења свједока сарадника која су опречна, посебно свједочење Небојше Јоксовића које је, тврди Шарић, компромитовано.
„Просто, нису нам дали никакву шансу да чују другу страну“, закључио је Шарић и додао да се, након више од четири године бјекства, 2014. године предао српским властима јер је очекивао да ће имати поштено суђење, али да није задовољан оваквим избором судија.
Судија Нада Хаџи Перић саслушала је све захтјеве и одложила суђење како би предсједник Апелационог суда Душко Миленковић одлучио о њима.
Врховни касациони суд укинуо је пресуду Шарићу због формалног пропуста, али докази на основу којих је Шарић осуђен нису доведени у питање упркос тврдњама одбране да су незаконити.
Шарићу се због међународног шверца дроге суди више од 10 година, а до сада је осуђен два пута – први пут по строжем закону на 20 година затвора, а други пут по блажем на 15 година. Упоредо му се суди и за прање новца зарађеног шверцом кокаина, а у том поступку осуђен је на девет година затвора. О овој пресуди тек треба да одлучи Апелациони суд.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Данас пролазим испред Шарићевог клуба муниципијум у Пљевљима који се налази недалеко од кројачке радње Кнежевића којем је прије 30-так година Дарко Шарић украо новац и отишао за Италију да са тим новцем започне бизнис са дрогом.
Клуб као да не ради, велика двокрилна врата затворена, посивио некако, а са округлих стубова испред врата почеле отпадати украсне коцкице.
Кројачка радња Кнежевића и даље ради као прије 30 година и свакоднево углавном крпи или преправља народу разну одјећу, и вјерујем мирно спава.