Саслушање Ђурувијиних убица завршено ноћас у два сата
1 min readСаслушање Милана Радоњића и Ратка Ромића, осумнњичених за учешће у убиству новинара и власника листа Телеграф Славка Ћурувије, завршено је у два сата, а данас би требало да буде донијета одлуке о предлогу да им се одреди притвор.
“Саслушање је трајало око девет сати и било је коректно”, казала је Тањугу бранилац обојице осумњичених Зора Добричанин Никодиновић.
Прије подне ће бити одржана сједница у вези са предлогом тужилаштва за организовани криминал да им се одреди притвор, додала је она.
Како је у уторак саопштио тужилац за организовани криминал Миљко Радисављевић, за убиство Ћурувије 1999. године осумњичен је и тадашњи шеф Државне безбједности (ДБ), Радомир Марковић, који је у затвору у Пожаревцу, као и припадник посебне службе обезбеђења у у ДБ-у Мирослав Курак, недоступан правосудним органима и за којим ће бити расписана међународна потјерница.
Кључни свједок у овој истрази је некадашњи командант Јединице за специјалне операције Милорад Улемек Легија који у пожаревачком затвору издржава казну од 40 година затвора, као и још двије особе чији идентитет није саопштен из безбједносних разлога.
Улемек је о убиству Ћурувије проговорио тек прошле седмице и истражним органима дао податке који су помогли расветљавање тог случаја.
Марковић и Радоњић се терете као налогодавци а Ромић и Курак као извршиоци убиства.
“О повезаности врха тадашње власти са убиством и евентуалним налогодавцима убиства, чији је мотив политички, показаће истрага”, рекао је Радисављевић на конференцији за новинаре.
Ћурувија убијен је на Васкрс, 11. априла 1999, у јеку НАТО бомбардовања Југославије. Убиство је извршено око 17 сати у Београду, у Светогорској улици у пролазу испред броја 35, гдје су се налазиле просторије маркетинг службе Дневног телеграфа, а на четвртом спрату и стан у коме је Ћурувија живео.
Убице су у Ћурувију испалиле 17 метака, а затим га „овјериле“ и пуцњем у главу. Са њим је тада била његова невјенчана супруга, историчарка Бранка Прпа.
На власти у Србији је у то вријеме била коалиција СПС, ЈУЛ и СРС.
Радомир Марковић је ухапшен у фебруару 2001. Осуђен је на максималну затворску казну од 40 година због убиства Ивана Стамболића 25. августа 2000. године и четворице чланова СПО у атентату на лидера СПО – Вука Драшковића на Ибарској магистрали, 3. октобра 1999. године.
Радоњићу и Ромићу суди се у Вишем суду у Београду за помагање у покушају убиства Драшковића у Будви 2000. године.
Првостепено су били осуђени на осам и седам година затвора, али је та пресуда укинута и наложено је ново суђење.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: