Састанак у кабинету Шарановића: Успоставити снажну институционалну спремност за суштинске реформе у друштву
1 min readНеопходно је успоставити снажну институционалну спремност и вољу да се приступи озбиљним и суштинским реформама у друштву, ради превенирања и спрјечавања догађаја сличних трагедији на Цетињу.
То је закључено на састанку представника Савјета за грађанску контролу рада полиције, челника Министарства унутрашњих послова и Управе полиције.
Јавно-здравствене политике, закључено је, требало би да буду у функцији практичног смањивања ризика од насиља.
Састанак је одржан поводом масовног убиства на Цетињу 1. јануара, када је Ацо Мартиновић из ватреног оружја усмртио 12 особа, а потом починио самоубиство. Четири рањене особе на лијечењу су у Клиничком центру.
Састанак је одржан у кабинету министра унутрашњих послова Данила Шарановића, на иницијативу Савјета. Осим Шарановића, присуствовали су и предсједник Савјета за грађанску контролу рада полиције Зоран Челебић, чланица Савјета др Милена Поповић Самарџић и вршилац дужности директора Управе полиције Лазар Шћепановић.
Савјет је саопштио да је том приликом разговарано о „актуелном осјетљивом безбједносном тренутку“, са фокусом на посљедњи трагични догађај у Цетињу.
„Разговарано је и о могућности осмишљавања и примјене различитих модалитета садејства и интер-ресорне сарадње, која би довело до ефикасније генералне превенције, откривања раног узрока насиља, препознавања образаца понашања лица која су индукована одређеним степеном поремећаја у понашању, а самим тим и спрјечавања ескалације насиља од стране ових лица. Важно је, у том смислу, да постоји и да се успостави снажна институционална спремност и воља да се приступи озбиљним и суштинским реформама у друштву, ради превенирања и спрјечавања сличних трагичних догађаја“, пише у саопштењу.
Детаљно је разговарано, како додају, и о „бројним питањима који оптерећују рад и поступање полиције“, а Савјет је дао и неколико препорука које би „требало да допринесу јачању повјерења у рад полиције.“
Савјет је похвалио комуникацију Управе полиције са грађанима и медијима поводом овог трагичног догађаја, „у смислу да је направљен искорак у транспарентности полиције и благовременом информисању јавности са прецизним подацима, а посебно давањем упозорења грађанима о извршиоцу и опасности коју је ово лице представљало“.
„Савјет и Управа полиције – Министарство унутрашњих послова остају посвећени контуираној и на повјерењу заснованој сарадњи, како бисмо заједно, кроз усвајање констуктивних препорука и уз досљедњу примјену закона, радили на повећању нивоа транспарентности и даљем унапрјеђењу рада полиције“, пише у саопштењу.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Dok se zlo ne sasječe u korjenu a glavni kriminalac Crne Gore privede pravdi nema nam boljitka
Vi samo možete uraditi ono što vam banditi iz kolektivnog zapada nalože.
Da bi reformisali društvo poslije 30 i kusur godina unižavanja i uništavanja potrebno je dosta pameti, vremena, dobre volje tj namjera, novca i da si gazda u svojoj kući.
Od navedenog vi nemate ama baš ništa
Sjeme zla koje je posijano prije 30 godina je niklo. Vi nijeste sposobni da se tome suprostavite, na pravi način.