ИН4С

ИН4С портал

Савет безбедности о Косову и Метохији: Министар Селаковић о нападу на Србе

1 min read

Министар Никола Селаковић

Министар спољних послова Србије Никола Селаковић данас ће у Њујорку у Уједињеним нацијама имати прилику да говори о акцији на северу Косова и Метохије, у којој је Приштина употребила и ватрено оружје, и то на седници Савета безбедности на којој ће бити разматран редовни шестомесечни извештај генералног секретара УН о раду УНМИК-а.

Седница на којој ће шеф УНМИК-а и специјални представник генералног секретара УН Захир Танин преставити извештај, место је на којем ће министар Селаковић пред чланицама СБ УН моћи да говори и о бројним једностраним потезима Приштине, попут онога у среду, када су под лажним изговором да одговарају на кријумчарење, наоружане косовске специјалне снаге користиле шок-бомбе и ватрено оружје, при чему је један Србин тешко повређен, а десетак њих лакше.

Никола Селаковић: Притшина не поштује Бриселски споразум

Министар Селаковић рекао је да Србија поштује улогу УН на Косову и Метохији.

Безбедоносна ситуација на Косову и Метохији је поремећена нападима на Србе, објаснио је он.

Министар је подсетио да Приштина не поштује Бриселски споразум и да свакодневно прави провокације на северу Косова и Метохије.

Он је подсетио на напад Србе од пре 2 дана и рекао да сузавац и шок бомбе постају свакодневница Срба на КиМ.

„То мора бити заустављено„, рекао је он.

Он је објаснио да је Верица Ђелић преминула од сузавца и да је Срећко Софронијевић тешко рањен.

„Мета је била и тромесечна беба, која је срећом остала неповређена“, рекао је Селаковић.

Он је објаснио да је „шверц“ био само цинични изговор за оружани напад на ненаоружане цивиле, а који је почео рафалима испаљенима у апотеке које снабдевају Србе врло битним лековима.

Селаковић објашњава да је инцидент направљен како би власт у Приштини поправила свој изборни резултат, имајући у виду да лажна држава ускоро иде на изборе.

Министар је подсетио и на инциденте које је РОСУ изазвала на Брњаку и Јарињу. Он је подсетио да се радило о прекомерној употреби силе од стране „полиције“ лажне државе.

„Циљ напада је био да испровоцира Србе и Београд да на неки начин брзоплето реагују“, рекао је Селаковић и објаснио да Приштина покушава да обрише 10 година дијалога и да покушава да избрише дијалог као начин решавања проблема.

„Постоји само једна страна која изазива инциденте, а то су привремене власти у Приштини“, рекао је Селаковић и позвао на одлучну реакцију међународне заједнице.

Танин: Све мора ићи кроз дијалог

Захир Танин је подсетио је на упад РОСУ на Јариње и Брњак. Он је подсетио и ново распоређивање РОСУ на северу КиМ и рекао да је током дана та акција изазвала још сукоба.

„Било је чак и рана које су могле бити фаталне“, рекао је Танин и објаснио да су цивили објаснили да је сузавац долазио до њихових кућа.

Он је рекао да је против једностраних акција и додао да све мора ићи кроз дијалог.

„Последње акције су само продубиле неповерење међу српском популацијом на северу“, рекао је он.

Вљоса Османи направила гаф

Представница лажне државе Косово Вљоса Османи кренула је да седне пре позива председавајућег, те јој је он очитао лекцију објаснивши јој да мора да сачека да је позове.

Министарство је претходно најавило шта ће министар говорити на седници:

Шеф српске дипломатије на овој седници, првој која од избијања пандемије није у видео формату, биће у могућности да упозори на унилатерално деловање Приштине као најгори начин решавања несугласица, јер се на тај начин производе проблеми а не решења, а један од таквих приштинских потеза била је и недавна ситуација на административним прелазима.

Управо зато министар је пред полазак у Њујорк, говорећи о важности редовног разматрања питања КиМ у СБ УН и предстојећој седници посвећеној раду УНМИК-а, изразио очекивање да ће последњи догађаји на северу покрајине бити адекватно и објективно представљени у Извештају генералног секретара УН, будући да такви потези Приштине могу довести до тешких последица и дестабилизације.

Селаковић ће данас на Ист риверу поновити да Београд наставља да инсистира на заштити српског становништва на Косову и Метохији и очувању мира и стабилности.

Седница ће бити прилика да министар изрази забринутост што је у протеклом периоду повећан број напада усмерених на Србе и њихову имовину, као и на имовину Српске православне цркве, имајући у виду да је од почетка године забележено 106 таквих етнички мотивисаних инцидената.

У светлу свих тих дешавања, министар ће још једном нагласити да је за Србију од кључне важности наставак ангажмана УНМИК-а у несмањеном обиму и са неизмењеним мандатом, иако се САД залажу да се мандат мисије приведе крају.

Седница СБ УН прилика је да се још једном каже да Београд конструктивно приступа разговорима и да је посвећен изналажењу компромисних решења и да се нагласи да је од потписивања Бриселског споразума прошло осам година, и да за тачно 3.100 дана није дошло до напретка у спровођењу обавеза које је преузела Приштина, пре свега у вези са оснивањем Заједнице српских општина.

Фото: Новости

Претходна седница СБ УН на којој се у априлу разматрао извештај о раду УНМИК-а и стање на Косову остала је упамћена јер је убрзо по почетку прекинута, зато што су приликом говора Донике Гервале били видљиви симболи тзв. Косова, због чега је реаговао представник Русије тражећи да се застава уклони.

Извор: Новости

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy