Савез удружења расељених и избјеглих у Црној Гори: Поздрављамо најаву рјешавања питања држављанства
1 min readСавез удружења расељених и избјеглих у Црној Гори, као кровна прогнаничка асоцијација која окупља 22 удружења, поздравља најаву премијера Здравка Кривокапића о рјешавању држављанства за људе протјеране са подручја некадашње Југославије који овдје деценијама живе без елементарних људских и грађанских права.
„Годинама смо у континуитету указивали на планирану, и злонамјерну, систематску дискриминацију коју је претходни режим вршио над расељеним и избјеглим лицима, на све начине избјегавајући да им омогући уживање основних људских права и слобода која им припадају и по Универзалној Декларацији Уједињених нација о правима човјека. С друге стране, новцем из међународних фондова који је био намијењен рјешевању проблема расељеничке популације највећим дијелом одржаван је „социјални мир“ међу држављанима, а нарочито међу гласачима Демократске партије социјалиста и њених сателита“, казао је предсједник Удружења Миленко Јовановић.
У позадини таквог односа према расељенима били су, истиче он, искључиво политички разлози, јер је процјена режима Мила Ђукановића била да када би се овој популацији дало црногорско држављанстви (а тиме и право гласа) већина исте би на изборима за органе власти своје повјерење углавном давала српским политичким партијама, што су нам поједини министри интимно и признавали, чиме су на најгрубљи начин и у самој најави потенцијаног права гласа угрожавали слободу изјашњавања људима.
„Да апсурд буде потпун, рампа за добијање црногорског држављанства расељеним и избјеглим лицима спуштена је заправо подзаконским актом, Одлуком Владе која на крајње незаконит и сраман начин дефинише законити боравак искључиво као боравак пријављен код МУП-а, чиме је бивша власт приказала да је некадашњи Комесаријат за расељена лица Владе Црне Горе заправо радио незаконито када је издавао боравишне расељеничке легитимације овој популацији“, наводи Јовановић.
Према његовим ријечима, нарочито је неприхватљиво што актуелним законским рјешењем ни дјеца из расељеничких породица која су рођена у Црној Гори немају право на црногорско држављанство уколико им један од родитеља није држављанин.
„Нарочито су дискриминасана расељена лица са Косова и Метохије, чији су родитељи или у најгорем случају преци у „другом кољену“ рођени у Црној Гори, а населили су Метохију између два свјетска рата. Савез удружења расељених и избјеглих је успоставио сарадњу са Владом Црне Горе и очекујемо да ће наши представници бити заступљени у радним групама које буду ангажоване на припреми новог законског рјешења којим ће проблем држављанства бити ријешен на квалитетан и свеобухватан начин, при чему се нарочито мора водити рачуна и о правима у вези са имовином ових лица у држава поријекла“, појаснио је он.
У Црној Гори, каже, живи око 11.000 особа са Косова и Метохије без црногорског држављанства и око 6 хиљада протјераних са подручја Босне и Херцеговине и Хрватске.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Dokle se stiglo sa ovom
DISKRIMINACIJOM SRBA BOLJE RECENO ZLOCINOM PROTIV COVECNOSTI?
HOCEMO IZVESTAJ KOLIKO JE DRZAVLJANSTAVA I KOME DODELJENO OD 1989 GODINE DO DANA DANASNJEG.
DOSTA JE VISE SA ZLOSTAVLJANJEM SRBA.
https://youtu.be/SO82Qk5LLUg
Ovo je BOL CISTE DUSE:
https://youtu.be/4Fq9mxakczk
30 godina i 22 godine?
Sta kaze agencija za ljudska prava?
Kako se to opravdava?
Diskriminacija. Zlocin protiv Srbskog naroda. To je bila ista drzava kada su oni proterani.
Deca rodjena u drzavi gde roditelji nemaju drzavljanstvo mora da dobiju drzavljanstvo te zemlje. Sta oni tu filozofiraju? Mislim u svim civilizovanim drzavama.
Priča jednog raseljenika
U Crnu Goru dolazimo 1999.godine nakon bombardovanja.Zelim da naglasim da u toku rata moja porodica nikome nazao nije ucinila nista,naprotiv,moj pokojni otac spasio je nekoliko Albanaca od pojedinih razularenih pripadnika naših snaga bezbjednosti.Potičem i sa očeve i sa majčine strane iz Stare Crne Gore.Srednju skolu i fakultet zavrsio sam ovdje,diplome mi nista ne pomazu,iako sam bio jedan od boljih studenata,jer je svuda uslov drzavljanstvo.Nemam prava ni na 1000 +,ni sve drugo na sta imaju pravo drzavljani….Radim kao obican radnik,neosiguran…To je Crna Gora
Држвљанство би требало вратити и оним црногорским држављанима који су га изгубили због прихватања држављанства друге државе, прије свега Србије. Најчешће се ради о Србима међу којима има и врло истакнутих људи, као на примјер Предраг Поповић.