Савјет ЕУ поручио: Владавина права и снажна економија кључна питања

Илустрација
Снажнији фокус на темељне реформе од суштинске је важности, а такође је и у интересу држава кандидата да оне и даље испуњавају реформске обавезе и дају опипљиве резултате у њиховој примјени, указује Савјет ЕУ
Црна Гора је дужна да током процеса приступања обезбиједи јачи фокус на владавину закона, основна права, функционисање демократских институција и реформу јавне управе, као и на економске критеријуме.
То је наведено у закључцима Савјета ЕУ за опште послове, којима се прихвата Нова методологија за вођење приступних преговора са Црном Гором и Србијом.
Како се наводи, Савјет ЕУ се сагласио са примјеном ревидиране методологије проширења на приступне преговоре са Црном Гором и Србијом, након што су обје земље кандидати изјавиле да прихватају нову методологију. Промјене ће бити прилагођене постојећим преговарачким оквирима са Црном Гором и Србијом током међувладиних конференција, а са Црном Гором је одржана 22. јуна у Луксембургу.
– Европска унија и њене државе чланице доследно изражавају своју недвосмислену подршку европској перспективи западног Балкана. Ова чврста перспектива пуноправног чланства у ЕУ за западни Балкан заснована на заслугама у складу је са политичким, безбједносним и економским интересима Уније – истакнуто је у закључцима Савјета ЕУ.
Како се наводи, побољшање процеса приступања Црне Горе фокусира се на неколико елемената.
Снажнији фокус на темељне реформе – од суштинске је важности, а такође је и у интересу држава кандидата да оне и даље испуњавају реформске обавезе и дају опипљиве резултате у њиховој примјени. Ово је кључно за остваривање њихове европске перспективе. То захтијева јачи фокус током процеса приступања на владавину закона, основна права, функционисање демократских институција и реформу јавне управе, као и на економске критеријуме – наводи се у закључцима Савјета ЕУ.
Неопходне су, како се истиче, редовне међувладине конференције на министарском нивоу, заједно са сједницама савјета за стабилизацију и придруживање, јер се тиме јача дијалог са земљама кандидатима и помаже да се фокусирају напори на кључне реформе које би требало да омогуће даљи напредак.
Извор: ДАН

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Mičite MONSTUMA (Milaša) i sve će ići na bolje. Najveći faktor nestabilnosti na Balkanu je on, svi ostali su za njega male bebe.
ZAŠTO GA ČUVATE ?
Hoće te li bratoubilački rat…