Шћекић: Гласао бих о Шаховићима исто као што је БС о Велици, Пиви и Јасеновцу
1 min readПредлог резолуције о геноциду у Шаховићима још није стигао до посланичких клубова у црногорском парламенту, иако је ушао у званичну скупштинску процедуру, након што га је потписало свих шест посланика Бошњачке странке (БС).
Аутори предлога резолуције су реис Исламске заједнице Рифат Фејзић и академик Шербо Растодер.
Међу посланицима је тешко пронаћи саговорника на ову тему, а више посланика је саопштило „Дану“ да још нису прочитали званични текст резолуције и да ће се о њему изјаснити када стигне у посланичке клубове. Многи истичу да је у току предизборна кампања у главном граду и да је фокус партија усмјерен на постизање што бољег резултата.
Потпредсједник Социјалистичке народне партије Драгослав Шћекић каже за „Дан“ да сви заједно морамо приступити одговорно и људски свим последицама које су проистекле из ратних дешавања, али наглашава да једнострано потенцирање неких догађаја и очекивање подршке није опција.
– Подсјетићу да је један од потписника резолуције о Шаховићима, посланик Амер Смаиловић, током расправе о Предлогу резолуције о геноциду у Пиви и Велици казао да Скупштина не треба да узима улогу судије и да посланици не треба да се баве правним квалификацијама неких дјела као што је геноцид, нарочито ратних злочина, и да су за то надлежне друге институције, као и да је ријеч „геноцид“ спорна и да из тог разлога Бошњачка странка неће дату подршку – рекао је Шћекић, који је и министар спорта и младих у 44. Влади Црне Горе, у којој су и представници Бошњачке странке.
Он је указао да и аутори овог предлога који је ушао у скупштинску процедуру употребљавају исте термине.
– Сада видимо да је у Предлогу о резолуцији о геноциду у Шаховићим употријебљен исти термин који је био споран у Предлогу резолуције о геноциду у Пиви и Велици. Истина је да је та резолуција изгласана у Скупштини, како наводи Бошњачка странка у свом предлогу, као и Резолуција о геноциду у Јасеновцу, али не гласовима посланика Бошњачке странке. Да сам посланик у Скупштини, гласао бих о овој резолуцији по угледу на њих када се гласало о стратиштима у Велици, Пиви и Јасеновцу, тј. о страдањима српског народа – казао је Шћекић за наш лист.
Он наглашава да треба осудити све нечовјечне потезе и све злочине и поклонити се свим жртвама.
– Сви заједно морамо приступити одговорно и људски свим посљедицама које су проистекле из ратних дешавања. Једнострано потенцирање и очекивање подршке ове врсте не може бити опција. Заједничка осуда свих злочина и поклон свим жртвама једини је исправни пут – истакао је Шћекић.
Предлагачи резолуције о геноциду у Шаховићима наводе да је прије 100 година, у мирнодопским условима, почињен масовни злочин над муслиманским становништвом у Вранешкој долини, а повод је било убиство из засједе Бошка Бошковића, тадашњег начелника Министарства унутрашњих дјела у пензији. Резолуцијом је, између осталог, предложено да Скупштина оцијени да стогодишње ћутање о масовном злочину над невиним грађанима додатно обавезује на осуду тог злочина и сваког сличног злочина.
Портпарол Демократа Митар Пауновић рекао је недавно да ће се та партија о резолуцији о Шеховићима изјаснити кад она уђе у скупштинску процедуру.
– Демократе су једна од ријетких партија која је гласала и за резолуције о геноциду у Сребреници и за резолуцију о геноциду у Велици и Пиви, мјестима гдје су жртве биле људи различитих вјера, и исламске и православне. То није био само чин политичке воље, већ и израз дубоког поштовања према људима, жртвама и вриједностима – рекао је Пауновић.
У ПЕС-у, НСД-у и ДПС-у рекли су нам да се неће изјашњавати док резолуцију о Шаховићима и званично не добију, док је предсједник Демократске народне партије Милан Кнежевић саопштио да се та партија противи изгласавању ове резолуције.
– ДНП неће подржати ову резолуцију, али не зато што желимо да је релативизујемо или доведемо у питање било који злочин који је извршен над муслиманским становништвом, већ зато што сматрамо да то у овом тренутку не доприноси ни помирењу ни путу ка ЕУ. Онда би требало за сваки вијек донијети барем једну резолуцију – почевши од Видовдана 1389. године, па до 1912. и 1913. године, односно од онога данка у крви, до рушења манастира, злочина на православним становништвом, до исламизирања православног становништва – рекао је Кнежевић.
Неизвјесно је када ће ова резолуција уопште доћи на дневни ред, а сасвим је извјесно да ће бити одуговлачења, јер се ради о питању које врло лако може да уздрма владајућу већину.
Тест за Спајићеву владу
Поред тога што је саопштио да његова партија неће подржати резолуцију о Шаховићима, Кнежевић је истакао да она не доприноси ни помирењу ни путу ка ЕУ.
Очигледно да посланик и предсједник ДНП-а сматра да је ово врло озбиљно питање, које се, због тренутка у којем је пласирано, издиже на виши ниво.
– Мислим да је ова резолуција тест за владу Милојка Спајића – казао је Кнежевић.
Подсјетимо, за резолуцију о геноциду у Јасеновцу нису гласала ни два посланика Покрета Европа сад, па је отворено питање колико ће представника грађана у парламенту који долазе из те странке подржати резолуцију коју је предложила Бошњачка странка.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Мијешају се бабе и жабе. У Пиви и Велици су побијени Србски станивници који ту живе од памтивијека. А Вранепку долину су надељавали Турци којо су отимали Србску земљу а њихови потомци и они који су примили ислам су је наслиједили. Муслиманима није толико до исуде наводног геноцида колико да се покушају вратити у Вранешку Долину. Сами називи мјеста Шаховићи ,Бабаићи који и данас носе турске називе код муслимана их додатно мотивише да се доселе тамо. И смијем се кладити да неко покуша продати земљу њима цијена би се платила као да је Будва. Моји су из Вранеша па знам и било је покушаја куповине земље. Зато даље руке од Вранеша
Bog ti pomogao i sve najlepše u životu ti želim, jer samo pravi ljudi smiju da kažu istinu kao što ste vi rekli
Taman tako,dosta tog dvojakog poštenja.
Umjesto da se svi zločini osude
jednom rezolucijom,mi ovako,svako svoju,mje
reći ko je koga više ili manje pobio.