Шћекић: Размотрити могућност да регистар педофила буде јаван
Драгослав Шћекић, предсједник Савјета за права дјетета и министар спорта и младих, сматра да треба размотрити могућност да Регистар починилаца кривичних дјела против полне слободе буде јаван, како би свако могао да му приступи и како би родитељи могли добити информације „да ли се неко од педофила налази у близини њихове дјеце“.
„На тај начин знаћемо коме повјеравамо своју дјецу – у школама, вртићима, спортским друштвима, умјетничким удружењима и сл. и у каквом окружењу се крећу и бораве дјеца. Све ово из разлога што су одређена истраживања показала да лица која су починила кривично дјело против полне слободе имају већи страх од јавне осуде него од затворске казне“, саопштио је Шћекић.
Он је похвалио ажурност Министарства правде и министра Бојана Божовића што је „Црна Гора коначно добила дуго најављиван“ регистар.
Казао је да нарочито охрабрује чињеница што се посебна евиденција води трајно и не може се брисати.
Као предсједник Савјета за права дјетета је рекао да су овој теми, која је веома осјетљива, приступали веома опрезно, те је и тематска сједница сазвана у мају на позив Савјета.
Подсјећа да су сједници присуствовали: в.д. предсједница Врховног суда Весна Вукчевић, врховни државни тужилац Милорад Марковић, тадашњи в.д. директор Управе полиције Александар Радовић, са сарадницима, Маја Кнежевић из Основног државног тужилаштва, као и Бојан Јушковић из области безбједности сајбер насиља над малољетницима, „како би заједнички сагледали стање у овој високо важној области, анализирали упоредна законска рјешења и усаглашеност прописа са Европском унијом, као и које су то превентивне мјере које можемо предузети из оквира својих надлежности у циљу заштите дјеце“. На самој сједници се, додаје Шћекић, указало да је пријеко потребан Регистар починилаца кривичних дјела против полне слободе.
„Само заједничким дјелом можемо сузбити да нам дјеца буду жртве“, казао је Шћекић.
Закључио је да „у времену када је интернет технологија узела маха више него икада и када је доступна нашој дјеци максимално“, посебну пажњу треба посветити заштити дјеце од врбовања путем друштвених мрежа.
„Дјеца и млади морају знати да смо ми и институције прва адреса на којој могу тражити помоћ. Јер управо неинформисаност и неискуство су најбржи пут да нам дјеца постану жртве“, закључује се у саопштењу.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: