ИН4С

ИН4С портал

СДТ још вага ко је подигао рампу Беливуку и Миљковићу

1 min read

Миљковић и Беливук

Специјално државно тужилаштво (СДТ) мјесецима не доноси одлуку ко је из Управе полиције и због чега београдским криминалцима Вељку Беливуку и Марку Миљковићу уклонио забрану преласка државне границе и пустио их да ушетају у Црну Гору.

У којој фази је тај предмет, из СДТ-а не одговарају “Вијестима” од 21. јула, када им је послато и питање да ли је донијета одлука у том поступку.

Према незваничним сазнањима “Вијести”, СДТ је готово завршило предмет и чека се доношење одлуке…

Беливук, звани Веља Невоља, и Миљковић, чији надимак је Месар, у Црну Гору легално су ушли 17. јануара 2021. године.

До тада био им је забрањен улазак у Црну Гору из разлога националне и унутрашње безбједности.

У октобру 2021. године двојица полицајаца ухапшена су због уклањања забране уласка криминалцима из Србије, а тужиоцима су рекли ко им је наредио да у систему уклоне баријеру.

То хапшење је двије године касније изазвало буру у тужилачкој организацији – руководитељку Вишег државног тужилаштва и тадашњег в.д. Врховног државног тужилаштва Лепу Меденицу и Дражена Бурића колеге су оптужиле да су их притискали због хапшења полицајаца.

Специјални тужилац Вукас Радоњић, који је тада издао налог за хапшење полицајаца, рекао је пред скупштинским Одбором да је, када је дошао у СДТ, сазнао да је предмет који су му преузели завршио одбачајем, али да је поново отворен.

Радоњић је рекао да је његов план био да полицајце који су дали изјаву колегама саслуша у својству осумњичених и оцијени да ли је у надлежности тог тужилаштва или СДТ-а.

“Зато што су они могли пред тужиоцем да изнесу другачију одбрану… Полицији сам дао усмени налог да та лица лише слободе, због бојазни да би могли утицати на поступак. Нису хтјели да поступе по усменом налогу, а рекли су ми да то чине по налогу свог шефа. Лично сам у 23 сата издао писани налог да ухапсе двојицу службеника УП и рекао им да ме обавијесте када их ухапсе. Нико ме није звао, осим око поноћи руководитељка Вишег државног тужилаштва која ми је тражила да пустим полицајце и рекла да поступам незаконито. То сам одбио. Након ње, назвао ме тадашњи вршилац дужности Врховног државног тужилаштва и рекао ми да предмет предам СДТ-у”, казао је Радоњић.

У тој истрази саслушани су бивши помоћници директора Управе полиције Енис Баковић и Зоран Лазовић, али и високи полицијски функционери у вријеме када је укинута забрана уласка криминалцима из Србије Милован Павићевић и Милорад Жижић.

СДТ сумњичи Беливука и Миљковића, као и Небојшу Јанковића, Ратка Живковића и још неколико за сада неидентификованих чланова кавачког криминалног клана за убиство припадника шкаљарског клана Дамира Хоџића и његовог зета Адиса Спахића који није имао криминални досије.

Тадашњи главни специјални тужилац Миливоје Катнић рекао је у августу 2021. годне да је колегијум МУП-а у јануару те године донио одлуку да се Беливуку и Миљковићу скине забрана уласка у Црну Гору, и да су стално праћени.

На ту изјаву су реаговали из МУП-а, поручивши да колегијум МУП-а није донио ту одлуку, као и да је забрана укинута 28. децембра 2020. године, те да су то једино могли урадити колегијум или бивши менаџмент Управе полиције.

Из СДТ-а након тога су саопштили да је Катнић погријешио, те да је одлуку о скидању забране уласка у Црну Гору Беливуку и Миљковићу донио бивши менаџмент Управе полиције.

Катнић је у емисији “Начисто” на ТВ Вијести 8. октобра 2021. године рекао да је Беливук ушао у Црну Гору на захтјев колега највишег ранга из полиције из Србије “да се прати, као што је праћен он и једна особа”, те да је о томе одлучио менаџмент полиције.

На питање да ли то сматра исправном одлуком, одговорио је: “Апсолутно”.

Беливукова група оптужена је за више звјерских убистава и у Србији.

Зоран Лазовић их држао на оку, они ручали с његовим сином

Након што је спријечено убиство Беливука и Миљковића, тадашњи шеф за борбу против мафије Зоран Лазовић рекао је да двојицу српских криминалаца полиција држи на оку.

“Истог момента кад смо сазнали да су дошли у Црну Гору, ми смо све урадили, довели њих и њихове домаћине у Одјељење безбједности (ОБ) Котор, обавили информативне разговоре, тражили да нам кажу разлоге доласка. Ако нијесу непријатељи Црне Горе, нема потребе да од било кога страхујемо. Беливук и Миљковић ће бити под присмотром Сектора за борбу против криминала 24 сата и наравно да ћемо их у сваком покушају спровођења криминалне активности спријечити”, казао је Лазовић почетком 2021. године на заједничкој конференцији за медије Управе полиције и СДТ-а.

Он је рекао да нема потребе страховати од оне структуре становништва која припада криминалним групама, ако немамо податке да су негативно настројени према Црној Гори.

“Црну Гору нико неће застрашити, то вам одговорно тврдим”, поручио је Лазовић.

Ипак, нешто касније Еуропол је црногорским истражитељима доставио доказе да је са Беливуком и Миљковићем у ресторану на Грахову сједио његов син, Петар Лазовић.

Са њима су у друштву били и одбјегли полицајци Љубо Миловић и Небојша Бугарин, као и шеф кавачког клана Радоје Звицер, који је такође у бјекству.

Бивши главни специјани тужилац Миливоје Катнић више пута је јавно, одговарајући на питања Вијести, рекао да не зна ко је ручао са Беливуком и Миљковићем на Грахову.

Иако је Еуропол СДТ-у још у јулу 2021. године доставио доказе који тешко оптужују Петра Лазовић и Миловића, осумњичени су тек након промјена у том тужилаштву.

Првобитно, сада ухапшени специјални тужилац Саша Чађеновић у јануару 2022. године одбацио је оптужбе против њих, али је предмет поново формиран након што је портал Либертасс објавио транскрипте са криптоване Скај апликације који показују да су радили за мафију умјесто против ње.

Петар Лазовић ухапшен је у јулу 2022. године, а Миловић је умакао колегама.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “СДТ још вага ко је подигао рампу Беливуку и Миљковићу

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *