СДТ: Нема доказа да је Царевић кршио закон
1 min readСпецијално државно тужилаштво одбацило је кривичну пријаву Мреже за афирмацију невладиног сектора (МАНС) против новог – старог градоначелника Будве Марка Царевића – због злоупотребе службеног положаја, пишу „Вијести“.
У пријави је оптужен да је кршио закон тиме што је асфлатирање саобраћајница додјељивао подгоричкој компанији “Асфалт бетон”, а како би заправо његова фирма “Царинвест” – као подизвоиђач, обављала милионски посао.
Не постоји основана сумња да су пријављени извршили кривично дјело злоупотреба службеног положаја, нити било које друго кривично дјело за које се гоњење предузима по службеној дужности”, образложио је специјални тужилац Рутовић, у допису упућеном Царевићу
Допис о одбаченој пријави, у који су “Вијести” имале увид, Царевићу је упутио специјални тужилац Вељко Рутовић.
“Обавјештавам вас да сам одбацио кривичну пријаву МАНС-а поднијету против вас као предсједника Општине Будва због кривичног дјела злоупотреба службеног положаја, а у вези са фирмом ‘Асфалт бетон’ која је са Општином Будва закључила више уговора за извођење радова на асфалтирању саобраћајница на територији општине Будва, јер не постоји основана сумња да су пријављени извршили кривично дјело злоупотреба службеног положаја, нити било које друго кривично дјело за које се гоњење предузима по службеној дужности”, образложио је специјални тужилац.
Истраживачки центар МАНС-а објавио је крајем маја да Царевић дуже користи подгоричку компанију “Асфалт-бетон градња”, како би као прикривени подизвођач учествовао на тендерима које расписује Општина Будва.
420 хиљада еура добила је компанија “Асфалт-бетон градња” од Општине Будва за санацију сеоског пута у будванском насељу Побори… То је учињено кроз уговор о набавци радова који је потписао Царевић, наводи се у истраживању МАНС-а
Средином јуна поднијели су тужилаштву, на чијем је челу Миливоје Катнић, кривичну пријаву против Царевића.У јеку политичких немира током љета у Будви, Царевић је позван да пред Специјалним полицијским одјељењем да изјаву, а тужилаштво је од тадашњег в.д. предсједника Општине Владимира Булатовића тражило комплетну документацију о уговорима које су Општина и подгоричка компанија закључиле.
То су искористили представници тадашње одборничке већине из редова ДПС, СД, Црногорске, као и одборник Стеван Джаковић – па су Царевића често у јавним наступима оптуживали за незакониту, милионску зараду…
Царевић – оснивач фирме “Царинвест”, прије него је ступио на дужност градоначелника Будве, у јануару прошле године препустио је руковођење компанијом старијем сину Милану, који је извршни директор.
На сједници локалног парламента тада, образлагао је да нема говора о конфликту интереса и подсјећао да се његова фирма годинама бави градњом саобраћајница.
Пријава
У пријави МАНС-а наведено је да је Царевић од почетка мандата са том компанијом закључио 11 уговора, вриједних 1,9 милиона еура.
“За извођење уговорених радова, компанија ‘Асфалт-бетон градња’, иза које стоји Владимир Мирковић – хапшен у акцији Клап, користила је механизацију Царевићеве компаније ‘Царинвест’, што је првог човјека Будве довело у очигледан конфликт интереса”, саопштили су тада из МАНС-а.
Како је наведено у њиховом истраживању, компанија “Асфалт-бетон градња” санирала је сеоски пут у будванском насељу Побори, за шта је од Општине Будва добила око 420.000 еура, кроз уговор о набавци радова који је потписао Царевић.
“Иако је Асфалт-бетон, формално извођач радова, фотографије и снимци Телевизије Будва показују да се на терену налази механизација фирме ‘Царинвест’, у власниству породице Царевић. Иста ситуација је била и са осталим радовима за које је ‘Асфалт-бетон градња’ добила новац од Општине Будва. Тако су машине Царевићеве компаније биле ангажоване и на градилиштима у центру Будве, у Бечићима, Петровцу, Режевићима, на Јазу, те у насељима Подкошљун, Челобрдо, Лапчићи, Станишићи, Лази и Розино. Како би задовољила услове тендера, компанија ‘Асфалт-бетон градња’ је у званичној понуди гарантовала техничку опремљеност, потребну за извођење грађевинских радова. Тако је било и са највреднијим тендером, на коме је од будванске Општине добила посао од 800 хиљада еура”, пише у истраживачком тексту.
У саставу званичне понуде, до које је дошао МАНС, ‘Асфалт-бетон градња’ истакла је техничку спецификацију механизације која укључује чак 40 различитих машина и камиона у својини те компаније.
“Међутим, у посљедњем годишњем извјештају компаније за 2019. годину, укупна вриједност опреме коју посједује, процијењена је на свега 74 хиљаде еура. Такође нема података о кредитима из којих се могла финансирати опрема наведена у техничкој спецификацији за тендер. У понуди Опшитни Будва, ‘Асфалт-бетон градња’ није наводила фирму Царинвест као званичног подизвођача или подуговарача, на шта је обавезивао Закон о јавним набавкама, као и услови тендера. Поред тога, саставни дио тендерске документације чинила је и изјава Марка Царевића да у овом послу није у конфликту интереса”, објављено је у истраживању.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
A za što SDT ima dokaze. Imavlž li dokaze da je uzurpieao državno zemljište u BD. Mislim da se već šupkaju.
Dajte Carevica za ministra i Vucurovica ili koga od dostine iz DF. Dajte one koje narod voli i u koje ne sumnja. I da pocne vlada vise da radi. Zasto o Carevicu svi lijepo misle i govore, cestit i posten covjek i iskreni vjernik. Kako njega postuju i vole iz crkve, kako on ne radi i ne petlja protiv crkve tj naroda?