ИН4С

ИН4С портал

СДТ провјерава пословање ЦИС: Нововић ушао у Главни град

1 min read

Фото: Лука Зековић

Специјално полицијско одјељење (СПО) узело је комплетну документацију Централног информационог система (ЦИС) Главног града, због могућих малверзација током сарадње те градске службе са појединим привредним друштвима.

То су “Вијестима” потврдили и из Службе за односе с јавношћу Главног града, поручујући да очекују да надлежни утврде све чињенице везане за тај случај.

Према незваничним информацијама “Вијести”, полицијске инспекторе СПО посебно интересују уговори склапани са двије приватне ИТ фирме из Подгорице – “Студио Ласо” и “Бизнис инсајдер”.

Случај се ради по налогу Специјалног државног тужилаштва (СДТ), на чијем је челу Владимир Нововић.

”Током извиђаја инспектори ће провјерити да ли је регуларно текла тендерска процедура и да ли је посао одрађиван како је то приказано у финансијским извјештајима”, саопштио је извор “Вијести”.

Исти саговорник тврди да су у току досадашњег извиђаја узете изјаве од директора ЦИС-а Џемала Лекића и руководства тог дијела система Главног града.

Они су у досадашњем дијелу извиђаја саслушани у својству грађана.

”Специјално полицијско одјељење обратило се Центру за информациони систем са захтјевом којим се тражи достава комплетне документације, а у односу на поједина привредна друштва са којима је Центар за информациони систем остваривао сарадњу у претходном периоду. Поступајући по наведеном захтјеву, Центар за информациони систем је доставио тражену документацију.

Након што је достављена документација, запошљени из Центра за информациони систем су нас информисали да су дали изјаве у циљу појашњења сарадње са привредним друштвима која су предмет интересовања. Имамо информацију да је саслушан и некадашњи директор Џемал Лекић”, одговорено је “Вијестима” из ПГ Бироа.

Они су додали да су уговори које закључују службе и органи Главног града јавно доступни, са свим подацима и вриједностима уговорених набавки.

”Немамо сазнања о томе да су било које приватне фирме наплаћивале ИТ услуге које нијесу извршене. Очекујемо да ће надлежни органи утврдити све чињенице и околности у вези са предметом Вашег упита”, поручили су из службе за односе с јавношћу Подгорице.

Послови ЦИС-а

На сајту Главног града објашњава се да Центар за информациони систем обавља послове који се односе на успостављање јединственог информационог система у Главном граду, као и планирање и учешће у пројектовању и имплементацији информационог система у Главном граду, предлагање нових програмских система и усавршавање постојећих, израду пројектних задатака…

Одржавање рачунарске и мрежне опреме, контрола аутоматске обраде података и спровођење мјера њихове заштите, учешће у реализацији обука и усавршавања за коришћење информационе технологије и система, такође су неки од њихових послова.

Додаје се да припремају годишњи извјештај за главног администратора о рјешавању управних ствари из своје надлежности, остваривању принципа транспарентности објављивањем прописаних аката на wеб сајту Главног града, сарадњи са невладиним организацијама и другим извјештајима у остваривању његове функције координирања рада локалне управе…

”Вођење и одржавање wеб сајта Главног града, попис и евиденцију непокретних и покретних ствари којима располаже Главни град, а које та служба користи за остваривање својих функција (службене зграде и пословне просторије изузев оних које користи више органа управе, опрема, превозна средства и сл.), у складу са законом којим се уређује државна имовина; достављање те евиденције у електронској форми органу локалне управе надлежном за послове имовине са свим промјенама насталим у току године, иницирање поступка продаје покретних ствари које користи у остваривању својих функција, доношење одлуке и закључивање уговора о закупу службених зграда и просторија које користи за остваривање својих функција непосредном погодбом, за потребе одржавања спортских, културних, сајамских, научних, стручних и других сличних потреба и манифестација, уз сагласност надлежног органа Главног града и доставу тих уговора органу локалне управе надлежном за послове имовине”, објашњава се на сајту задужења ЦИС-а.

Компаније и повезана лица…

Према незваничним подацима из истраге, инспектори утврђују да ли је бивши директор ЦИС-а Џемал Лекић преко повезаних лица основао двије фирме које СДТ сада контролише.

Наводно, постоје индиције да је мимо тендерских процедура ЦИС-а, тим компанијама давао послове израде ИТ софтвера за Главни град.

”СДТ вјерује да је посао наплаћиван, али да никада није урађен како је то приказивано. Због тога се вјерује да је ријеч о корупционашкој шеми, а на штету Буџета Главног града. Кроз извиђајни поступак, али и вјештачењем финансијске документације СДТ ће покушати да утврди колика је штета”, тврди саговорник Вијести. Власник и директор приватне компаније “Студио Лассо” је Анес Лекић.

У финансијским извјештајима наводи се да су укупни приходи предати Пореској управи у 2019. години износили 108.000 евра, у 2020. години 76.000, а у 2021. години 141.000 евра.

Друга фирма, према истим подацима, пословала је знатно скромније – у 2019. години пријавили су приходе од 9.000, у 2020. години осам хиљада, а годину касније – 10.000 евра.

Као власник те фирме наводи се Вјера Грујичић, а директор Јелена Дојчиловић.

На сајту “Студио Ласо” међу партнерима пише и Главни град, али у пројектима и портфолију нема података шта су радили за градске власти Подгорице.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “СДТ провјерава пословање ЦИС: Нововић ушао у Главни град

  1. LOPOVCINE NA SVE STRANE,PRAVO JE CUDO KAKO JE DRZAVA UOPSTE OPSTALA I POSTENI GRADJANI U NJOJ…SAMO NAPRIJED NOVOVICU SA SVOJOM EKIPOM,DRZAVA DA VAM PRUZI SVAKOJAKU POMOC I ZASTITU…

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy