ИН4С

ИН4С портал

СДТ: Симовић знао за повлачење 14,6 милиона долара

1 min read

Хапшење Милутина Симовића, фото: РТЦГ

Некадашњи министри пољопривреде Петар Ивановић и Будимир Мугоша, четири мјесеца након потврђивања оптужнице пред Вишим судом у Подгорици, данас ће се бранити од оптужби Специјалног државног тужилаштва (СДТ) да су извршили продужено кривично дјело злоупотреба службеног положаја у случају расподјеле милионских кредита из Абу Даби фонда у периоду од 2015. до 2017. корисницима који за то нијесу испуњавали услове.

Са њима ће се на оптуженичкој клупи наћи и Зоран Вукчевић, дугогодишњи директор Инвестиционо-развојног фонда (ИРФ), који се терети за несавјестан рад у служби, некадашњи директор Директората за ИПАРД плаћања у Министарству пољипривреде и руралног развоја Благота Радуловић и овлашћени процјенитељ Милан Аџић. Абу Даби фонд за развој (АДФ) је државна агенција Уједињених Арапских Емирата, која је за подстицање пољопривреде на сјеверу Црне Горе 2015. обезбиједила кредит од 50 милиона долара.

Један од доказа који су Специјалном државном тужилаштву били од кључног значаја за подизање оптужнице, и којим су поткријепљене тврдње да приликом додјеле средстава нијесу поштована правила и процедуре из оперативног приручника при реализацији пројекта АДМАС и кредитних средстава, био је одговор генералног директора АДФ Мохамеда Саифа ал Суваидија од 10. априла 2017, који је, како пише у оптужном акту, доставио тадашњем министру пољопривреде и руралног развоја, а сада свједоку у поступку Милутину Симовићу, са писаним захтјевом за повлачење друге транше кредита од 14,600 милиона америчких долара. Превод тог документа са енглеског језика постоји у прикупљеној документацији и својеручно је потписан од стране Маријане Станић, тада запослене у министарству, која је очигледно превела одговор за министра.

У том одговору зајмодавца, између осталог, у битном се наводи да за прву траншу корисника нису примљене све тражене информације, укључујући и копије уговора потписаних са корисником пројекта, студије изводљивости и доказ да су обавезе прописане приручником испуњене, али и да су, како би се убрзао напредак пројекта, одложени разговори о коришћењу прве транше. Са ПИУ је договорено да ће се за будуће фазе пројекта испуњавати обавезе прописане у приручнику, што је само потврдило закључак државног тужиоца за подизање оптужнице против окривљених Ивановића, Мугоше и Радуловића – пише у документу тужилаштва.

Из прикупљедних доказа тужилаштва закључује се да ни у једном од девет случајева додјеле кредита захтјев корисника кредита за исплату, који је био неопходан, постојао, тврди заступник оптужнице Вукас Радоњић.

– Такође, постоји основана сумња да су окривљени поступали као саизвршиоци, јер су, предузимајући свако своје радње, остваривали заједничку одлуку и тежили истом циљу, да се кредитна средства додијеле корисницима противно утврђеним процедурама, иако не испуњавају услове, како би им се прибавила корист у виду права на кредит и имовинскса корист у износу исплаћених кредита – сматра тужилац Радоњић.

Истовремено се, како пише у оптужници, ради о продуженом кривичном дјелу, јер је више истих кривичних дјела учињено у временској повезаности од стране истих оптужених, а која представљају цјелину због постојања истоврсности предмета дјела, коришћења исте ситуације, јединства мјеста извршења дјела и јединственог умишљаја окривљених.

​Ивановић у притвору, Симовић на слободи

Одлуком судије за истраге Вишег суда у Подгорици, Петар Ивановић се од 5. децембра прошле године налази у притвору, који му је 15. јануара ове године продужен на још два мјесеца, због сумње да је починио кривично дјело злоупотреба службеног положаја. Он се сумњичи због додјеле новчаних средстава појединим невладиним организацијама од априла 2014. до јула 2019. године, а супротно Уредби о условима, начину и динамици спровођења мјера аграрне политике – агробуџета за конкретне године. Тиме је, како се сумња, невладиним организацијама прибављана корист, а Црној Гори нанијета штета виша од 300.000 еура.

Осим Ивановића, по налогу СДТ-а тада су ухапшени и бивши државни секретар у тадашњем Министарству пољопривреде и руралног развоја Немања Катнић и бивши министар пољопривреде и руралног развоја Милутин Симовић. Катнић и Симовић су након саслушања, уз мјере надзора, пуштени да се бране са слободе.

ДАН

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “СДТ: Симовић знао за повлачење 14,6 милиона долара

  1. Simke nije samo znao on je i debelo cupnuo procenat. Ne kupuje se kuce i stanovi od ministarske plate.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy