Сећање на Николаја Тимченка
1 min readУ Лесковцу су одржани Дани Николаја Тимченка, потомка руске породице која је у бурним годинама совјетске револуције избегла из Русије и настанила се у јужној Србији. Николај је завршио студије књижевности и као лектор радио је у лесковачком недељнику „Наша реч”.
Скроман и тих, писао је радове из естетике, филозофије и књижевности и објављивао их у најпрестижнијим часописима. Академици Никола Милошевић, Владета Јеротић и Предраг Палавестра високо су оцењивали Тимченкове радове, посебно оне из филозофије религије и теорије књижевности.
За живота је Тимченко објавио четири књиге, али његов опус премашио је двадесет томова. После пишчеве смрти, у Лесковцу је, уз подршку Министарства културе и локалне самоуправе, основана Задужбина Николаја Тимченка, у коју су се слили рукописи из заоставштине. Познаваоци тематских области у којима се Тимченко исказивао – на основу рукописа и фрагмената у часописима – до сада су објавили 16 књига, које укључују и засебне монографске целине о Андрићу, Црњанском, Васку Попи, Крлежи, Николи Милошевићу и Хердерлину. У преосталим рукописима, процењује се, има грађе за још бар пет књига.
Управо на Данима Николаја Тимченка промовисана је шеснаеста књига из пишчеве заоставштине – збирка есеја на филозофске и књижевне теме „Мишљење и дијалог”. Књигу је приредио за штампу Владимир Мичић.
Већ шеснаести пут додељена је и награда Задужбине Николаја Тимченка намењена најбољем делу из науке о књижевности. Овогодишњи лауреат је др Миливоје Павловић за књигу „Десет портрета и десет разговора” у издању „Службеног гласника”. У образложењу жирија речено је да Павловићева књига на убедљив начин исказује најбоље одлике литерарног интервјуа као престижног жанра у сложеном систему журналистичко-књижевних родова у врста. Павловићеви портрети и разговори – објављени претходно у „Политици” и НИН-у – по дубини и ширини захвата сведоче о очуваном и унапређеном жанровском и друштвеном статусу интервјуа, рекао је на свечаном уручењу награде књижевни критичар Јован Пејчић, председник задужбине. Потом је и сам лауреат Павловић говорио о привилегијама разговора с истакнутим писцима, али и о ризицима и искушењима тог подухвата.
Ранији добитници награде с именом Николаја Тимченка били су Новица Петковић, академик Миливој Ненин, Марко Недић, Радован Поповић, Предраг Тодоровић и други угледни ствараоци.
Извор: Политика
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: