ИН4С

ИН4С портал

Седам деценија од пробоја блокаде Лењинграда

REKONSTRUKCIJA BITKE ZA OSLOBODJENJE LENJINGRADAРусија данас обиљежава 70 година од пробоја блокаде Лењинграда у Другом свјетском рату или – како се у Русији каже – Великом отаџбинском рату, након најдуже ратне опсаде у историји човјечанства.

Прије 70 година совјетске јединице потпуно су ослободиле град на Неви од фашистичке опсаде, која је трајала готово 900 дана. Фашистичка војска почела је опсаду 8. септембра 1941. године, а потпуно ослобођење је стигло 27. јануара 1944. године.

Становници опсједнутог Лењинграда 872 дана су – превазилазећи глад, хладноћу на минус 40 степена Целзијусових, бомбардовање – бранили свој родни град. У јануару 1942. сваког је дана у граду умирало око четири хиљаде људи.

Историчар Јуриј Рубцов сматра да је блокада Лењинграда примјер изузетне храбрости и истрајности армије и цивилног становништва. „То није само једна од најтрагичнијих страна у историји Другог свјетског рата, него и догађај свјетског значаја“, рекао је он, објавио је „Глас Русије“.

Рубцов је подсјетио да су за вријеме опсаде владали глад, хладноћа, застрашујући санитарни услови, несређени животни услови, а да је град био потпуно опкољен.

Он је додао да је херојска одбрана Лењинграда одиграла значајну улогу и у другим кључним биткама тих година, као и на резултат рата.

Не само чињеница потпуног пробоја опсаде у јануару 1944. године, него и све фазе одбране граде унијеле су, без сумње, промјене и у стратешке планове зараћених страна, и у морал руских војника на фронту, и у позадини.

„Сама по себи чињеница да је град истрајао, током готово 900 дана, прво у потпуној, а затим, током задње године, у дјелимичној блокади – имала је деморалишући утицај на њемачке и финске војнике. Јер су Нијемци, када су септембра 1941. године пришли Лењинграду, били убијеђени да ће за мјесец или два освојити град“, каже Рубцов.

Према неким подацима, током њемачке опсаде од септембра 1941. године од исцрпљености и глади умрло је око 620.000 људи.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Седам деценија од пробоја блокаде Лењинграда

  1. VLADIMIRE BOG TE ČUO . TAKO SE ZBORI O NAŠOJ UBIJENOJ BRAĆI ,TIM SVETIM ŽRTVAMA I O ONIMA KOJE SU SPASILI SOVJETSKI VOJNICI OD ZLIKOVAČKE NJEMAČKE ČIZME !!
    SREĆAN SAM ŠTO JEDNAKO MISLIMO I SAOSJEĆAMO O TIM ŽRTVAMA I POBJEDNICIMA .

  2. Danas je 70 godišnjica od deblokade Lenjingradaod nnnnnnnnnnjemačkih zlikovaca . Ko pogleda dokumentarce na ruskoj TV ROSSIA24 I internet vidjetće što su radill ti evropejci nedužnom narodi I sada nas prizivaju da uđemo sa njima u NATO . Ne u NATo to bi bilo svetogrđe . Milion ipo ljudi u Lenjingradu je umrlo od gladi za 900 dana opsade .

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *