Седамнаест година од убиства премијера Србије Зорана Ђинђића
1 min readНавршило се 17 година од убиства премијера Србије и лидера Демократске странке др Зорана Ђинђића. Ђинђић је био први премијер Србије послије пада режима Слободана Милошевића 2000. године.
Ове године тај датум биће обиљежен само полагањем вијенаца и цвијећа на његов гроб и на мјесту погибије – у дворишту Владе Србије.
Због коронавируса, одложена је већина најављених активности ДС-а и Либерално-демократске партије (ЛДП) поводом тог догађаја.
Најављено је да ће представници ДС-а прије подне положити вијенце на Ђинђићев гроб у Алеји заслужних грађана и испред зграде Владе Србије.
У исто вријеме, како је најављено, цвијеће испред зграде Владе положиће и лидер ЛДП Чедомир Јовановић.
Испред сједишта Владе Србије 12. марта 2003. године убијен је премијер Србије и лидер ДС Зоран Ђинђић.
У првом саопштењу послије убиства, Влада Србије је као организаторе и починиоце атентата означила криминалце из такозваног земунског клана, а као коловође групе идентификовала некадашњег команданта распуштене Јединице за специјалне операције (ЈСО) Милорада Улемека Легију, као и вође криминалног земунског клана Душана Спасојевића Шиптара и Милета Луковића Кума.
Влада Србије је, такође, саопштила да је тог дана требало да буде потписан налог за хапшење чланова „највеће организоване групе на простору бивше Југославије“, како је означен земунски клан, преноси Радио телевизија Србије.
Ђинђић је у једном од последњих интервјуа пред убиство, а након неуспјелог атентата 24. фебруара 2003. године на ауто-путу испред Београдске арене, демантовао тврдње да је са такозваним „црвеним береткама“, припадницима ЈСО, склопљен договор да 5. октобра 2000. помогну у збацивању Слободана Милошевића у замјену за „неко право изнад закона“.
Неколико сати након убиства Ђинђића проглашено је ванредно стање у земљи, које је трајало до 22. априла, када је укинуто на предлог Владе Србије.
Ђинђић је сахрањен 15. марта у Алеји заслужних грађана на Новом гробљу у Београду, уз присуство више од 70 страних државних делегација. У погребној поворци на улицама Београда било је више стотина хиљада грађана.
Акција „Сабља“
У полицијској акцији „Сабља“ ухапшен је атентатор на премијера, бивши помоћник команданта ЈСО Звездан Јовановић, његови помагачи и још неколико припадника те јединице, као и већина припадника земунског клана и других криминалних група у земљи и расвијетљена нека неразјашњена убиства из претходних година.
У августу 2003. године, подигнута је оптужница против 44 особе за учешће у убиству премијера Ђинђића, а први на листи окривљених, Милорад Улемек Легија, предао се српским властима 2. маја 2004. године.
Суђење оптуженима за убиство премијера Ђинђића почело је 22. децембра 2003. године у Окружном суду у Београду, у Одељењу за борбу против организованог криминала. Они су 23. маја 2007. године проглашени кривим и првостепеном пресудом осуђени на укупно 378 година затвора.
За организовање убиства премијера на 40 година затвора осуђен је бивши командант „црвених беретки“ Милорад Улемек. На исту казну осуђен је и Звездан Јовановић, непосредни извршилац убиства и бивши Улемеков замјеник. Те пресуде потврдио је и Врховни суд Србије 29. децембра 2008. године.
Од Босанског Шамца до Београда
Зоран Ђинђић je рођен 1. августа 1952. године у Босанском Шамцу. Са супругом Ружицом, која је правник, има двоје дјеце.
Студије филозофије почео је у Београду, али је био ухапшен и осуђен на годину дана затвора, заједно са групом студената из Загреба и Љубљане, који су се супротстављали ауторитарном режиму.
По завршетку студија, нигдје у земљи није могао да добије посао, па је отишао у Њемачку, гдје је докторирао на Универзитету у Констанцу, а у Југославију се враћа тек послије 12 година и пада Берлинског зида.
У Демократској странци био је од 1989. године, као један од њених оснивача и њен најутицајнији предсједник.
Послије побједе опозиције на локалним изборима, 1997. године, и послије сукоба са Милошевићевим режимом, постао је први градоначелник Београда који није био члан комунистичке партије.
Стратег и организатор кампање
Током 2000. године био је главни стратег и организатор кампање опозиције, која се завршила 5. октобра одласком Милошевића са власти.
У јануару 2001. године, постао је први српски премијер, који иза себе нема комунистичку прошлост.
У експозеу који је поднио посланицима Народне скупштине Србије навео је да је Србија у претходних десет година била препуштена „на милост и немилост бруталним интересним групама унутар земље и међународним интересима споља, али да је то вриjеме прошло 5. октобра“.
„Србија је узела своју судбину у своје руке, а данашњи дан у симболичном смислу разумијемо као 6. октобар, као почетак спровођења националног консензуса за корjените промjене“, рекао је тада Ђинђић.
За вријеме његовог мандата покренут је процес демократизације друштва и корjенитих економских и социјалних реформи у Србији.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
JELI TO ONAJ ZORAN STO JE PRESJEDNIKA
SLOBODANA MILOSEVICA ISPORUCIO U HAG
IMA LI JOS KOJA DRZAVA DA JE SVOG PRESEDNIKA I DRZAVA TAKO PONIZIKA
A OD ZORANOVOG POSTENJA DA VIDIMO STO MU TO ZENA I DJECA IMAJU
SVETILA SE RUKA KOJA GA JE KAZNILA
Bio je i dobar i los ali nije zasluzio da bude streljan.Nisa podrzavala Slobu ali slazem se-nije ga trebalo izruciti onako sramno u Hag.Prljav ves se u kuci pere i resava.
Tog dana kada je streljan shvatila sam da od ove zemlje i balkana nema nista.Tako je i bilo.
Srbi uzmimo se u pamet unistise nas,nestajemo.
Koji prljav ves? A poziv Natou da ne prestaje sa bombardovanjem dok ne skinu Slobu sa vlasti?
Zasto pisete o tome dokazanom kvinslingu.
za mene je umro onda kad je iz Crne Gore
pozivao NATO da nastave da bombarduju Srbiju.
Tad je za mene krepo.
Zao mi je Djindjica. Pri kraju je shvatio u koje je kolo bio usao. Kasno.
Na zalost cinio je neoprostive greske. Ziveo je na Zapadu, a nije ga shvatio. Slanje/predaja predsednika (i ostalih koji su branili drzavu) dzelatima nikada ne moze na dobro da izadje. Ucinio je Srbiji neprocenjivu stetu. Bukvalno nas je srozao na nivo banana drzave. Hrvati nikada (ali nikada) Tudjmana ne bi izrucili.
Istorija Srbije i Srba prepuna je svega i svacega.Vojislavici na Vladislavice,Nemanja na Miroslava,Brankovic Lazara,Milos Karadjordja,Apis Obrenovica,Sloba Ivana,Zoran Slobu,Legija Zorana…
U drugom oku Crnojevici jedni u islam drugi ovamo ,krvne osvete,pohara Kuca,Tempo brata,Milo Momira…Skaljari Kavcane…Nista bolje ni u istoriji Jevreja,Engleza,Rusa…veliki narodi imaju veliku istoriju…
Zasto ‘rezim’ S. Milosevica? On je bio demokratski izabran predsednik u vise navrata. U njegovo vreme je bio najdemokratskiji izbor poslanika Skupstine koji je kasnije na trazenje opozicije promenjen tako da smo dobili nesmenjive partijske birokratije. Mediji su bili najslobodniji od 2.sv.rata (samo Politika I Rts su bili drzavni) dok je oko 2000 medija (po CIA-i)! bilo nezavisno. Nije bilo nikakvih zabrana a crkva je oslobodjena komunistickog pritiska. Kako je tzv. Vlada istog trenutka znala da je ‘zemunski klan’ bio izvrsilac? Mozda zato sto neki clanovi vlade nisu izbijali iz Silerove a evo, jedan od njih, ce da polozi I cvece zajedno sa sadasnjom Vladom. Mnogo je nejasnoca u vezi izvrsilaca a sve je ociglednije da je sve dirigovano spolja. Bas kao I sam 5.oktobar, vec nekoliko knjiga na Zapadu je iznelo detalje orkestracije I finansiranja od strane zapadnih sluzbi. Itd, itd…