Седми фестивал младих рецитатора: Награђени најбољи такмичари
1 min readСедми фестивал младих рецитатора Црне Горе који организују “Ободско слово” и Јавна установа “Захумље”, и који је од 4. до 6. децембра одржан у Подгорици и у Никшићу, показао је да Црна Гора не мора да брине када су рецитатори у питању.
Због тога не чуди што чланови жирија нијесу имали лак задатак и што су се одлучили да награде већи број такмичара. Само за прва мјеста није било дилеме – награђене ученице биле су најбоље у казивању поезије, пишу Вијести.
Тако је у категорији од првог до петог разреда прво мјесто освојила Лена Петрић из ОШ „Ристо Ратковић“ из Бијелог Поља, друго мјесто су подијелиле Андријана Вулетић, ОШ „Стефан Митров Љубиша“ из Будве и Лука Шкопеља, ОШ „Кекец“ из Сутомора, док су Зара Рашкетић, ОШ „Мркојевићи“ Печурице- Бар и Филип Павличевић, ОШ „Саво Пејановић“, Подгорица, били трећи. Специјалне награде за ауторску пјесму добили су Нејла Личина, ОШ „25. мај“, Рожаје и Љубомир Поповић, ОШ „Милан Вукотић“, Зета, а за казивање поезије: Омар Зејленагић, ОШ „Сутјеска“, Погорица, Василиса Мијушковић, ОШ „Ратко Жарић“, Никшић, Јана Лаконић, ОШ „Оријенски батаљон“ Бијела, Зејна Гјокај, ОШ „Махмут Лекић“, Тузи и Андрија Јовићевић, ОШ „Владо Милић“, Подгорица. Тако је одлучио трочлани жири у саставу: Милица Бакрач, пјесникиња, Наталија Ђалетић, магистар књижевности и теорије књижевности и Мирослава Уљаревић, директорица издавачке куће „Ободско слово“.
У категорији старијих основаца (ВИ-ИX разред) прво мјесто освојила је Лана Спалевић, ОШ „Саво Пејановић“, Подгорица, друго мјесто Милош Богдановић, ОШ „Илија Кишић“, Зеленика, и Балша Дапчевић, ОШ „Његош“, Цетиње, док је треће мјесто припало ученицима Николи Мартинићу, ОШ „Мексико“ Бар, и Хани Куртагић, ОШ „Сутјеска“, Подгорица. Специјалне награде за казивање поезије добили су Андреа Ковачевић, ОШ „9. мај“, Сутиван, Бијело Поље, Шпреса Шаба, ОШ „Махмут Лекић“, Тузи, Варја Васиљевић, ОШ „Олга Головић“, Хана Куртовић, ОШ „Мирко Срзентић“, Петровац, и Милица Канкараш, ОШ „Браћа Лабудовић“, Никшић.
О награђеним рецитаторима у категорији старијих основаца одлучивале су Милица Бакрач, Наталија Ђалетић и Невенка Вулић, професорица разредне наставе.
„Сва дјеца која су учествовала на овом фестивалу награђена јер су се потрудили са учитељима, наставницима и менторима да одаберу пјесму, да је науче напамет и да се такмиче“, казала је Бакрач и додала да су одлуке о награђеним учениицима биле једногласне.
Према ријечима Милорада Дурутовића, који је био члан жирија за додјелу награда најбољим рецитаторима у категорији средњошколаца фестивалом су сви награђени.
„Оцијенити најбоље међу најбољима увијек даје неку врсту незахвалности. Чак сам помишљао приликом позива да будем члан овог жирија има ли смисла да се дјеца такмиче у рецитовању поезије, а онда сам рекао да мора то имати јер је то још једна од многих тековина велике античке културе“, казао је Дурутовић и додао да су фестивали тада имали јединствен циљ – да се учесници такмиче међусобно, али и са самим собом.
Међу средњошколцима је било око 40 такмичара и према ријечима Дурутовића, жирију је само у погледу одабира првог мјеста био лак задатак, јер је Асија Ећо из Гимназије „Слободан Шкеровић“ била неприкоснована по свим критеријумима, што је она и показала казивањем пјесме. Према његовим ријечима, одлучили су да друго и треће мјесто подијеле по два такмичара, јер је тешко било изабрати једног. Тако су друго мјесто подијелиле Мерјем Хаџић, из медресе „Мехмед Фатих“ из Рожаја и Милица Грујичић из Гимназије „Свети Сава“ из Подгорице, док је треће мјесто припало Мањи Перић из подгоричке Средње економске школе и Душану Булатовићу из никшићке Гимназије „Слободан Шкеровић“. Специјалну награду за ауторску пјесму добила је Сташа Обрадовић из Гимназије „Милоје Добрашиновић“ из Бијелог Поља, док су Александар Шћепановић из цетињске Ликовне школе „Петар Лубарда“ и Ирина Булајић из которске Гимназије добили специјалне награде за сугестивно казивање поезије.
Миљана Влаховић је била једина студенткиња која се такмичила и њој је уручено специјално признање за допринос казивању поезије.
Награде су уручили предсједник Општине Никшић, Марко Ковачевић, и директор ЈУ „Захумље“ Миодраг Чизмовић.
„Никшић, Подгорица, ‘Ободско слово’ и ‘Захумље’ показали су у претходним данима да Црна Гора може да буде јединствена у својој дјеци, поезији и њеном казивању. Оплемењени смо сјајним духомдјеце из свих крајева Црне Горе који нам дају наду да ће наша будућност бити свијетла. Хвала овој дивној дјеци“, поручио је Ковачевић.
Њему и Чизмовићу је Мирослава Уљаревић, директорица издавачке куће „Ободско слово“, уручила захвалнице.
Анђела Пековић је подсјетила да је први фестивалски дан одржан у Библиотеци „Радосав Љумовић“ у Подгорици, док су се друга два дана рецитатори такмичили у сали ЈУ „Захумље“ у Никшићу. Покровитељи фестивала били су Општина Никшић, Град Подгорица, Министарство културе и медија и Министарство економског развоја.
Вијести
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Žiri je vrlo neprofesionalno odradio posao, pa zar i ovo ne može proći bez štelovanja??? Tuga! Jedan broj talentovane djece više nikad neće na ovome učestvovati.