ИН4С

ИН4С портал

Сенат САД и прошле године упозоравао: Зауставити проруски портал ИН4С у Црној Гори

1 min read
Изјава отправнице послова амбасаде САД у Подгорици Џуди Куо  да су портали “ИН4С и Борба су повезани са директивама из Кремља” само је наставак хајке на наш портал која долази од стране анеричких сенатора.

Изјава отправнице послова амбасаде САД у Подгорици Џуди Куо да су портали “ИН4С и Борба повезани са директивама из Кремља” само је наставак хајке на наш портал која долази од стране анеричких сенатора.

Тако је, да подсјетимо,  наше читаоце прошле године у извјештају о утицају Русије на европске земље који су за Сенат САД припремиле Демократе наводи се да је „пропаганда против НАТО у Црној Гори ишла преко Спутњика и проруског портала инф4.нет, а Русија је давала ресурсе невладином организацијама Не у рат, не у НАТО и Покрету за неутралност“.

Да „проруска мека сила“ дјелује у Црној Гори преко „проруског портала ИН4С“ сигурни су амерички сенатори из редова Демократа, иако у паушалном извјештају који ће представити Сенату, поред осталих нетачних података, наводе чак и погрешно име нашег портала.

 

извештај

Извјештај, како преносе Вијести, упозорава на „меку моћ Русије у Црној Гори“ и истиче да држава „треба да остане на опрезу јер се притисак и утицај Москве може наставити и након пуноправног чланства у НАТО“.

Извјештај је сензационалистички насловљен “Путинов асиметрични напад на демократију у Русији и Европи: Посљедице по националну безбједност САД”, а представио га је у име Демократа сенатор Бен Кардин.

 

„Извјештај“ се не ослања на податке већ на субјективну оцјену састављача, који изражавају мишљење да је „након чланства Црне Горе у НАТО мање вјероватно да ће Русија према Црној Гори користити грубу и отворено насилну тактику“.

Милитантни тонови тзв. извјештаја

Милитантан тон уперен против слободе медија посебно је видљив у дијеловима извјештаја гдје се позива на јачање одбране против „меке моћи којом располаже Русија“.

“Али Москва би могла да настави да притиска и утиче на сличан начин као што је то виђено у Бугарској. Међународна заједница не смије спавати на ловорикама сада када је Црна Гора чланица НАТО-а, већ треба да активно помогне влади да ојача своју одбрану против ‘меке моћи’ којом располаже Русија”, цитат је из извјештаја.

Све што није проамеричко – мора да да је малигно?!

Антируска хистерија јасно је видљива у дијеловима гдје се сваки неамерички курс тумачи не као опредјељење народа или слично већ као „малигни утицај Русије у Црној Гори“.

„Малигни утицај Русије у Црној Гори присутан је већ дуже вријеме, али је интензивиран 2016. са циљем да се спријечи улазак у НАТО“, пише у извјештају, а додаје се да је такав утицај укључивао пропаганду, финансирање НВО и политичких партија и да је кулминирао наводним покушајем Русије да збаци власт на парламентарним изборима 2016.

„План прост, али разарајући“

“И док је се Русија снажно противила жељи Црне Горе да се учлани у НАТО, није прибјегавала конвенционалним војним тактикама које је користила у Украјини и Грузији, већ се ослањала на хибридну мјешавину дезинфомисања и пријетње силом како би послала поруку да је интеграција са Западом неприхватљива. Пријетња силом дошла је у облику наводног покушаја пуча, који је припремљен негдје средином 2016, када су се бивши официри руске обавјештајне службе Едуард Шишмаков и Владимир Попов у Србији састали са антизападњачким српским националистом Александром Синђелићем, гдје су наводно дискутовали о плану да збаце црногорску власт на изборима у октобру”, наводи се у извјештају.

Извјештај се позива на свједочење извршног потпредсједника Атлантског савјета Дејмона Вилсона, а у њему се наводи да је план за државни удар “био прост и да би, у случају да је успио, био разарајући”.

“Прво је проруски Демократски фронт (ДФ) направио окупљање испред црногорског парламента током изборног дана, онда би група у полицијским униформама са плавим тракама на раменима, како би се разликовали од правих полицајаца, отворила ватру на масу, ушла у парламент и заробила или убила премијера Мила Ђукановића”, наводи се у извјештају.

Додаје се да је Русија жељела да дестабилизује Црну Гору „на исти начин као што је то учинила у Украјини и Грузији“, како би је приказала неспособном да се интегрише са западним демократијама.

“Овај покушај пуча није био једнократни догађај, већ кулминација непрекидне пропаганде и кампање мијешања да би грађани Црне Горе убиједили да се успротиве чланству у НАТО”, наводи се у документу, без навода конкретних података испитивања јавног мњења, које великом већином не подржава прикључење Црне Горе НАТО пакту.

извештај

Рекао им Еди да је Железњак финансирао ИН4С

Извјештај, између осталог, даје лажне наводе да је Сергеј Железњак, бивши потпредсједник Руске думе „отпутовао у Црну Гору да ради са члановима ДФ-а“. Антируске санкције које је увеле црногорска власт које између осталог подразумијевају и забрану уласка Сергеју Жељезнаку у Црну Гору, није онемогућило, по процјенама америчких сенатора, овом руском функционеру да постане најутицајнији руски фактор у Црној Гори, без обзира на то што никада није крочио на њено тло!

Железњак

Приликом једне такве посјете, Железњак је покушао да унапреди идеју неутралности Црне Горе, називајући их ‘Балканском Швајцарском’ и охрабрио активисте ДФ-а да то користе као средство за одбијање чланства у НАТО“, каже се у тексту.

У наредном пасусу говори се о наводним средствима које је Русија усмјерила у пропаганду против НАТО.

„Пропаганда и слободно текла преко Спутника и проруског веб-портала инф4.нет и ресурса које је Русија усмјерила на невладине организације НЕ рат, НЕ у НАТО и Покрет за неутралност Црне Горе, како би се потиснула подршка НАТО у Црној Гори“, каже извјештај.

Документ се осврће и на грађанске протесте у организацији ДФ-а, називајући их насилним.

„ДФ је био веома активан током дебате о НАТО, што је понекад резултирало насиљем. На пример, активисти ДФ стајали су иза демонстрација у октобру 2015, што је довело до сукоба са полицијом“, наводи се у документу.

Русија реаговала: Параноидни страх САД-а не погодује развоју билатерале

Званична Русија реаговала је на објаву овог документа, казавши да је ријеч о „параноидном страху САД“ од наводног руског мијешања у изборни процес.

русија

Како је рекао секретар за штампу руског предсједника Дмитриј Песков, овај амерички параноидни страх не ствара повољне услове за билатералне односе, као и за саме САД, док је наводе документа назвао неоснованим.

„Такав параноидни страх наудиће не само билатералним односима Русије и САД, већ је он штетан и за саме САД, јер, наравно, када нешто постане опсесија, она не ствара повољне услове за нормалан друштвени развој и живот“, казао је Песков.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Сенат САД и прошле године упозоравао: Зауставити проруски портал ИН4С у Црној Гори

  1. Ma ne samo da mediji pišu po nalogu Kremlja, nego i narod čita po nalogu Kremlja!
    Bar smo bolje prošli od Amerikanaca, oni imaju Predsjednika po nalogu Kremlja…
    Plač!!!
    :-))))))

  2. O tome ce problemu danas Nato da rspravlja po tackom HITNO ,intersantna sjednica ,pitaju se kako proslaviti sedamdeseti rodjendan.Tusrka clanica Natoa dogovara mir u Siriji sa Rusijom ,USA takodje dogovara mira sa Rusijoim u vezi Sirije a zapoceli su rat zajedno sa Tursko ,eto to je Nato pa je naravno Makron rekao da je mrtav kada je takav, jer osnovno pravilo bi bilo da se dogovaraju unutara Natoa ali se ne dogovaraju.Tako sada i Turska i USA su paertneri unutar samoga Natoa,samo kakvi pitaju se mnogi u Nato, izgleda da im je zajednicaka veza i opstanak Rusija,ili mozda Montenegro.Pa naravno da je to proslost nece valjda neko da pita Montenegro Hrrvatsku Malatu Sloveniju,plus a nasi misle da je to Titovo vrijeme i lazi koje je laprdao pa po republika sjednice dnevnice putovanja intervjui ,ha ha koje ovce od politicra ,jeste li vi svjesni o cemu se radi.Ministar Boskovic da odlucuje o svjetskom miru jos kada on udari pesnicom U Briasel koja je to snaga sila argumenti a tek vojni poencijal koji ima iza sebe.Nikola I je imao 40 000 vojnika pod odruzjem prije jednog vijeka ,a koliko ima Milo danas ,sem ona tri koja su bila na paradu vidjena prije neki dan.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *