Сенаторка: Обама лаже у вези са споразумом о слободној трговини
1 min read
Позивајући се на изворе, она је рекла да би амерички народ био против њега када би знао о чему је ријеч. Обамина администрација је представила предлог Транс-пацифичког партнерства као уговор између 12 земаља који би „требало да подстакне економоски раст земље, подржи америчко пословање и повећа извоз америчких производа у земље са најбржим растом на свијету“.
Све у свему, америчка штампа је пружила медијску подршку договору иако су многи синдикати, организације за заштиту животне средине и друга удружења за људска права изразиле забринутост.
„Уступци су направљени како би се пружила подршка демократама“, пише Кевин О’Мара за Форбс, али „суштина је у томе да је споразум од виталног значаја за глобалну трговину“.
Међутим, сенаторка Масачусетса негодовала је због оваквог споразума.
„Влада не жели да прочитате овај нови, обимни трговински споразум. То је тајна“, пише Ворен. „Зашто? Ево одговора који су ми дали: ‘Не смијемо да објавимо уговор, јер ако би народ видио шта је у њему, био би против`“, рекла је Воренова.
Воренова истиче и да ће, све док су умијешани интереси великих компанија, „споразум остати закључан за грађане“,
„Прије него што у журби потпишемо уговор као такав — без амандмана, одлагања и могућности да буде блокиран, Американци треба да виде шта је у њему“, истакла је она.
Свaки трговински споразум може имати велики утицај, нарочито ако он укључује земље са јаком економијом, попут Аустралије, Брунеја, Канаде, Вијетнама, Малезије, Јапана, Чилеа, Мексика, Новог Зеланда, Перуа и Сингапура, које чине око 40 одсто свјетске економије.
С обзиром да је Воренова била у прилици да прегледа детаље уговора, којима јавност нема приступ, она је изразила забринутост да би они могли утицати на регулаторна правила која спрјечавају да се догоди финансијски колапс, попут оног из 2008. године.
„Сви смо видјели трикове и замке корпорација које су скривене у ситним детаљима уговора“, пише она. „Сви смо видјели како они неке законодавне одредбе гурају у своју корист. Сада само замислите шта су, иза затворених врата, урадили са овим споразумом“, наводи она.
Одбор Сената за финансије одобрио је у сриједу убрзање законске процедуре која је овај споразум довела корак ближе остварењу.
Обама је, говорећи пред групом својих присталица, поново бранио споразум о Транс-пацифичком партнерству, истичући да он није ни налик Сјеверноамеричком споразуму о слободној трговини (НАФТА), који је изазвао контроверзе у демократским круговима 1990. године.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: