ИН4С

ИН4С портал

Шереметјево – 61 година од отварања највећег и најпрометнијег московског аеродрома

1 min read
Међународни аеродром Александар Пушкин Москва-Шереметјево (рус. Международный Аэропорт Москва-Шереметьево) је међународни аеродром у Московској области, поред града Химки, и најпрометнија ваздушна лука града Москве.

Пише: Остоја Војиновић

Међународни аеродром Александар Пушкин Москва-Шереметјево (рус. Международный Аэропорт Москва-Шереметьево) је међународни аеродром у Московској области, поред града Химки, и најпрометнија ваздушна лука града Москве. Шереметјево је од средишта града удаљено 29 километара северозападно и налази се на аутопуту ка Санкт Петербургу. Заједно са још преостала три аеродрома (Домодедово, Внуково и Жуковски), чини ваздушно чвориште главног града Русије.

Шереметјево као највећи аеродром у Москви и међу највећима у Европи заузима површину од 480 000 кваадратних километара ( заједно са пистама, терминалима и додатним техничким објектима)

У власништву је државе.Шереметјевски аеродром је 2018. године забележио више од 45 милиона путника. По овоме аеродром припада скупу од 50 најпрометнијих светских аеродрома. Такође, то је једини руски аеродром са редовним прекоатлантским летовима.

На аеродрому се налази седиште авио-компаније „Аерофлот” (рус. Аэрофлот), а авио-чвориште је и за остале руске компаније: „Росија Ерлајнс”, „Нордвинд Ерлајнс”, „Пегаз Флај”, „Ројал Флајт” и „Урал Ерлајнс”.Такође је и авио – чвориште превозника “Скај Тим“ (engl. SkyTeam) алијансе која је трећа највећа алијанса авио превозника на свету и која обједињује компаније са четири континента.Укупно, око 40 компанија користи услуге овог аеродрома, са летовима у преко 200 праваца и ка око 140 светских дестинација.

Од јуна 2019. године аеродром Шереметјево носи и име познатог руског песника и писца Александра Пушкина.

Аероддром Шереметјево је првобитно изграђен као главни војни аеродром совјетске војске, раних педестих година 20.века. Званично је као такав пуштен у рад 1957.године. Према сведочењу савременика, идеју за трансформацију аеродрома у цивилни дао је тадашњи председник државе Никита Хрушчов. После посете Лондону 1956.године,  Хрушчов је био импресиониран величином лондонског аеродрома Хитроу ( engl.Heathrow). Након посете Енглеској изјавио је да је дошло време да се изгради слична ваздушна лука у Совјетском Савезу. Те  његове речи биле су покретач акције након чега се приступило редизајнирању аеродрома у путнички.

11.августа 1959.године на Шереметјево је слетео први путнички авион из тадашњег Лењинграда.Убрзо је саграђена и терминална зграда и географија летова се почела ширити на цео свет, а авиони су почели летети ка Сједињеним Америчким Државама, Канади, Мексику, Аргентини, Аустралији.

Шереметјево има три писте за полетање, односно слетање авиона. Прва је саграђена 1953.године и више пута је реконструисана, дугачка је 3550 метара а широка 60 метара. Друга је направљена 1976.године а после реконструкције 2008.године, њена дужина износи 3700 метара, а ширина 60 метара. 19. септембра 2019.године званично је пуштена у рад трећа писта, дужине 3200 метара и ширине 60 метара.

Аеродромски комлекс састоји се од шест терминала:

А – намењен је за пословне летове, од јануара 2012.године. На овај терминал пристижу приватни авиони са пословним људима и авиони са редовних линија које превозе политичке делегације.

Б – покрива потреба домаћег саобраћаја руске компаније Аерофлот.Овај терминал је нови путнички терминал ( уместо старог терминала Шереметјево – 1), пуштен у рад 2018.године. Налази се у северном делу аеродрома и повезан је са терминалима јужног комплекса подземним путем.Терминал је веома опремљен, у приземљу се налазе простор за долазак путника, удобна чекаоница, информациони пултови, просторије за пртљаг, прву помоћ, апотека, банкомати, тоалетне просторије, кафићи.

Ц – затворен је 2017.године са циљем да се интегрише у нови терминал Б. Процес реонструкције је у току, а планирани капацитет овог терминала је 20 милиона путника годишње.

Д – један од три јужна терминала ( ту спадају још Е и Ф, а сва три чине заједнички комплекс раније познат као Шереметјево – 3 ). Користи се за за домаће и међународне летове компаније Аерофлот и партнерских компанија. Пуштен је у рад 2009.године и максимално је оптерећен. Годишњи капацитет путника овог терминала износи до 12 милиона. Унутар зграде налази се више од 140 шалтера за пружање различитих услуга, 24 терминала за саморегистрацију и 30 пунктова за пријаву путничког пртљага. За путнике је опремљено 6 комфорних чекаоница, 5 дечијих играоница, као и просторије за мајке и децу са столовима за пресвлачење и осталом опремом потребном за негу беба.Поред овога, у згради се налазе и бројне продавнице, кафићи, ресторани, дрогерије и банкомати. Занимљива је чињеница да је подизање новца на банкоматима аеродрома Шереметјево без провизије.

Е – терминал који пружа услуге искључиво превозницима авио – алијансе Скај Тим у саобраћај је пуштен 2010.године и осмишљен је за пружање услуга у оквиру међународних летова и има капацитет до 7 милиона људи годишње.

Ф – некадашњи назив овог терминала је Шереметјево – 2, први пут је активиран 1980.године, почетком новог века је модернизован,а 2010 је свечано отворен поводом одржавања Олимпијских игара у Русији. Намењен је међународним летовима, пре свега за компанију Ројал Флајт, заузима површину од 95 000 квадратних метара и има капацитет од 6 милиона људи годишње.

На аеродрому и у његовој непосредној близини постоји неколико хотела, међу којима су “Холидеј Ин Експрес Шереметјево“, “Новотел Шереметјево“, “Мидленд Шереметјево“

Из центра Москве до “Шереметјева“ може се стићи аутобусом, возом или таксијем, а приближно време путовања је један сат.

Прочитајте ЈОШ:

Захарова одбрусила Зеленском: Немојте ви да савјетујете Бјелорусију, са вашим тужним искуством у рушењу земље

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Шереметјево – 61 година од отварања највећег и најпрометнијег московског аеродрома

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy