Шешељ затражио право да се жали на осуђујућу пресуду
Председник Српске радикалне странке Војислав Шешељ послао је захтев председнику Механизма за међународне кривичне судове да му се омогући улагање жалбе и утврђивање рока за најаву жалбе на осуђујућу пресуду за прогон Хрвата у Хртковцима, у Војводини.
Жалбено веће Механизма осудило је Шешеља на казну од 10 година затвора због подстицања на прогон, депортацију и друга нехумана дела, као и злочине против човечности и за чињење прогона 1992. године.
Претходно је, 14. јуна 2016. године, првостепено веће Хашког трибунала изрекло Шешељу ослобађајућу пресуду по свим тачкама оптужнице, након што је лидер радикала провео 12 година у притвору.
У поднеску Шешеља упућеног Механизму наводи се да је након што је тужилаштво Механизма уложило жалбу на ослобађујућу пресуду, жалбено веће Механизма имало само две могућности и то да потврде пресуду или да је укину и предмет врате на првостепено суђење.
„Механизам је мимо свих правила преиначио првостепену ослобађајућу пресуду Шешељу, прогласио га кривим за један део оптужбе и изрекао му казну од 10 година, коју је он већ издржао у непримерено дугом притвору“, наведено је у поднеску који је пренео Механизам у Хагу.
Указује се да је Механизам Шешељу ускратио право да учествује у другостепеном поступку и захтева се право на улагање жалбе на пресуду којом га осуђују.
„Жалбено веће које је осудило Шешеља није извело ни један једини доказ, нису видели ни једног јединог сведока или вештака. Нису учествовали у поступку, а пресудили су као да су поступак водили“, пише у поднеску.
Како се наводи, Жалбено веће је „имало за циљ да ‘покрије’ дугогодишњи Шешељев притвор у Хашком трибуналу“ и да преиначе ослобађајућу пресуду у осуђујућу и на тај начин направе „преседан какав није забележен“.
„Ако би се пресуда Жалбеног већа Механизма сматрала коначном, онда би Шешељ остао ускраћен за учествовање у другостепеном поступку. То што је Жалбено веће желело да покрије Шешељев притвор није и не може бити правни аргумент за изрицање незаконите пресуде“, закључује се у поднеску.
Извор: Танјуг, блиц
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Окрени, обрни,
Европска унија полаже велике наде у своје „правне тековине“, како их назива у Приступним преговорима које сервира кандидатима за чланство.
Сада ово са Шешељем, те правне тековине су постављене на неке климаве ноге, клецају.
Боље да су Европски Мудраци ослободили Шешеља сваке кривице. Као што су и покушали. Првостепено. И тиме показали да су њихове „правне тековине“ оно право. Међутим, неко је саботирао њихову правну вавилонску кулу, и издејствовао осуђујућу пресуду за Шешеља. Значи, правне науке у ЕУ могу и Овако, а може и Онако, а може и Свакако. И комунистички може, па зашто смо инсталисали толико комесара Европске Уније?
Може се рећи да је Шешељ победио Хашки трибунал само сада, када је од ЕУ добио осуђујућу пресуду. Показао је на лицу места са киме становници Европе имају посла. Није баш весело.
Fašizam !