Шест знакова да претерујете са конзумирањем шећера
1 min readШећер је једно од најслађих животних задовољстава, али када се претера са количином, може довести до скривених здравствених последица. Иако је повремено уживање у слатким посластицама сасвим у реду, редовно конзумирање шећера може имати озбиљне негативне ефекте на ваше тело, а да то ни не приметите. Неки од знакова могу бити:
Увек вам се једе нешто слатко
Ако стално жудите за слатком храном или пићима, то може бити знак да конзумирате превише шећера. Другим речима, велики унос слатког може довести до наглог пораста, па затим и наглог пада шећера у крви. Када дође до пада, жеља за слатком храном (која у том тренутку делује као добар извор енергије) се поново јавља, па тако у круг…
Овај циклус се дешава зато што конзумирање хране са високим садржајем шећера, али без хранљивих материја које успоравају варење и које нас засите, попут влакана или протеина, доводи до брзог скока и пада шећера у крви.
Овај процес се мери гликемијским индексом (ГИ), који оцењује колико брзо храна подиже ниво шећера у крви. Храна са високим гликемијским индексом, као што су слаткиши, газирана пића, крофне и мафини, изазивају брзе скокове, што доводи до веће жеље за слатким. С друге стране, намирнице са ниским гликемијским индексом, као што су поврће, интегралне житарице и махунарке, садрже влакна која успоравају варење, помажући да се стабилизује ниво шећера у крви.
Поремећени нивои енергије
Још један симптом који можете осетити након што поједете превише шећера су флуктуације у нивоима енергије, које могу бити узроковане претходно наведеним брзим скоковима нивоа шећера у крви.
Када доживљаватее честе флуктуације, дешава се да сте хиперактивни а онда изненада уморни, што може бити последица прекомерне потрошње шећера.
Да бисте избегли ова заморна стања, можете да балансирате оброке конзумирањем угљених хидрата богатих влакнима, попут житарица или воћа, заједно са мало протеина. Протеини успоравају варење и помажу у стабилизацији шећера у крви, тако да ће енергија добијена из хране дуже да траје током дана.
Можда имате проблема са зубима
Ако ваше орално здравље није задовољавајуће, шећер би могао бити кривац.
Шећер је главни узрок каријеса, јер када бактерије у устима метаболизирају шећер, производе киселину која слаби зубну глеђ и доводи до пропадања, према Светској здравственој организацији.
Ако имате честе проблеме са зубима, то би могао бити знак да превише конзумирате слатку храну. Запамтите, ово није само проблем који се може јавити код деце која немарно перу зубе, тако да морате обратити пажњу на промене пре него што се ситуација погорша.
Угојили сте се
Ако сте приметили да добијате на тежини, обратите пажњу на намирнице које конзумирате – тачније, на количине шећера у њима. Када су високе, оне могу пореметити метаболизам и ометати рад нашег цревног микробиома, који регулише ниво глукозе у крви и инсулина.
Поред тога, заслађене намирнице су често „празне калорије“, што значи да обезбеђују краткорочну енергију, али немају есенцијалне хранљиве материје, па када се често конзумирају, могу да доведу до повећања телесне тежине.
Можда патите од хроничног бола
Конзумирање превише слатке хране и пића може довести до хроничног бола и укочености, због упале коју додатни шећер изазива у телу. Итраживања су открила да превише масти и шећера може довести до повећаног хроничног бола код пацијената са остеоартритисом, као и да прекомерно конзумирање шећера може бити „саучесник упале“, преноси „Eat This, Not That“.
Увек сте гладни
Слатка храна подстиче глад, тако да обратите пажњу на то колико сте сити након сваког оброка. Иако су слаткиши генерално богати калоријама, недостају им праве хранљиве материје попут протеина, влакана и здравих масти. То доводи до тога да ваше тело брзо сагорева калорије, због чега сте брзо гладни и склони сте константном грицкању и конзумирању великих количина хране без размишљања.
Велике количине шећера такође могу да ометају хормон у нашем телу који се зове лептин, који је познат по регулисању глади. Смањење нивоа лептина обично доводи до веће глади и повећања апетита.
Због овога се не препоручује да доручак садржи превелике количине шећера, јер може да подстакне велику глад пре времена ручка. Да бисте се изборили са овим, изаберите угљене хидрате богате влакнима за доручак, попут овсене каше или тоста од целог зрна и упарите их са протеинима попут јаја или грчког јогурта, да бисте дуже били сити.
Имате висок крвни притисак
На крају, превише шећера може допринети повећању крвног притиска код неких људи.
Студија објављена на порталу „Нутријентс“ открила је да постоји снажна веза између повећаног уноса додатог шећера и виших нивоа крвног притиска код учесника између 65 и 80 година. Ако сте приметили повећање крвног притиска, можда конзумирате превише додатог шећера – он подиже мокраћну киселину у телу, што заузврат спречава производњу азотног оксида. Азот оксид одржава крвне судове флексибилним, а без њега крвни притисак може порасти.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: