„Северни ток 2“ наставља градњу у Немачкој упркос најави америчких санкција
1 min readШвајцарска фирма „Северни ток 2” најавила је протеклог викенда да у суботу, 5. децембра, наставља с постављањем цеви преосталог дела руско-западноевропског мегагасовода у ексклузивној поморској зони Немачке.
Радови на траси укупне дужине 16 километара тећи ће темпом постављања од 2,6 километара цеви дневно, и то на оба крака „Северног тока 2”. Име брода који ће обавити тај посао биће накнадно саопштено, поручио је Јенс Милер, портпарол швајцарске компаније (регистроване у Цугу, у власништву руског „Гаспрома”). Сатница наставка радова на преосталих 60 километара гасовода у балтичким водама Данске није том приликом споменута.
Спектакуларна објава наставка градње „Северног тока 2” – нагло обустављена прошлог децембра након прве рунде америчких санкција против дела актера тог пројекта вредног око 10 милијарди евра – има више него изазован тајминг.
Наиме, одлука швајцарске ћерке-фирме „Гаспрома” објављена је у јеку најновијих најава из Вашингтона да ће друга рунда санкција против „Северног тока 2” бити изнета на гласање у Конгресу и највероватније усвојена у следеће три седмице. На удару тог круга драконских америчких санкција нашло би се, према проценама с ове стране Атлантика, више од 120 фирми из 12 европских држава, махом из Немачке.
Да ли је Америка стварно спремна да санкцијама удари по енергетском пројекту који ужива одлучну политичку подршку кључног трансатлантског савезника у Европи? Према недавној одлуци на Капитол хилу, нова рунда санкција не би се односила на немачке званичнике. А шта бива са немачким бизнисом? Наиме, „Северни ток 2”је посао на којем је ангажовано скоро 70 немачких фирми. Шта ће предузети Вашингтон сада кад швајцарска фирма „Северни ток 2” најављује радове не у Данској, већ у балтичким водама Немачке? Одгонетке за сада нема.
Оно што је познато, јесте да су у овом тренутку у игри за завршетак преосталог (мање захтевног) дела „Северног тока 2” два руска брода: „Академик Черски” и „Фортуна”. Зна се истовремено и да је швајцарско осигуравајуће друштво „Зурих иншуренс груп АГ” прво на мети могућих нових америчких санкција због повезаности са „Северним током 2”. Истовремено, познато је да се норвешко-немачка агенција ДНВ ГЛ за техничку сертификацију гасовода прошле седмице делимично повукла из тог подухвата.
„Гаспром” и пет западноевропских суфинансијера „Северног тока 2” изгледа имају решење за најављене америчке препреке. Против могућих санкција САД ових дана грозничаво се организују, како званични Берлин, тако и влада покрајине Мекленбург – Западна Померанија, где гасовод треба прво да додирне копно, преносе медији. „Компанија ’Северни ток 2’ наставиће активности на постављању цеви, и тај гасовод ће бити завршен. Убеђени смо да је тај пројекат неопходан”, изјавио је пред протекли викенд Рајнер Сил, извршни директор аустријског ОМВ-а.
У потрази за новим осигуравајућим и реосигуравајућим партнером „Северног тока 2”, Москва је најавила могућег џокера у облику Руске националне реосигуравајуће компаније (РНРЦ). Експерти америчке бонитетне агенције „Фич” тим поводом истичу да је „Русија пре неколико година образовала домаће капацитете за осигуравање и реосигуравање у случају ризика од санкција, ризика који се не могу препустити међународним тржиштима”, наводи Анастасија Литвинова из „Фича” у изјави за Блумберг.
Кад је реч о агенцијама за сертификацију, званични Копенхаген био је недавно више него наклоњен „Северном току 2”, када је швајацарској фирми дозволио да изабере било коју агенцију тог профила. „Руси другу такву фирму могу да пронађу, и под условима санкција, али ће то изискивати време”, сматра Катја Јафимова, високи саветник Института за енергетске студије у Оксфорду.
А што се Немачке тиче, званични Берлин већ координише с државама ЕУ одговор на (најављене нове) америчке санкције, преносе амерички медији. Истовремено, Пословни лоби немачких индустрија (БДИ) упозорио је да претња из САД „не само што представља значајну економску штету, већ подрива и сувереност Немачке и ЕУ”. На терену, влада покрајине Мекленбург – Западна Померанија одлучила је да ове седмице оформи јавни фонд под контролом премијера те регије за заштиту компанија које раде на „Северном току 2”, а нађу се под америчким санкцијама.
Берзанским и енергетским експертима на Западу чини се сада да је „Северни ток 2” незаустављив. Америци треба да буде јасно да не може да заустави „Северни ток 2”. „Гаспром” ће с партнерима пронаћи начине да заврши пројекат, то ће вероватно изискивати извесна померања рокова, сматра Катја Јафимова из Оксфорда.
„Гасовод је скоро завршен, могао би да крене у рад пре краја првог квартала 2021”, процењује Дмитри Маринченко, директор истраживачког тима за ресурсе америчке кредитне агенције „Фич”. У отвореној трансатлантској конфронтацији око судбине „Северног тока 2” искушаваће се изгледа нерви од „немачког и америчког челика”.
Извор: Политика
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Konacno cemo videti dali je Nemacka suverena ili kolonija USA.