ИН4С

ИН4С портал

Си-Ен-Ен објавио документе: Значајни пропусти Кине на почетку епидемије коронавируса

1 min read
Америчка телевизија Си-Ен-Ен објавила је ексклузивне документе за које наводе како показују значајне пропусте Кине на почетку епидемије коронавируса, преноси Индекс.

илустрација

Америчка телевизија Си-Ен-Ен објавила је ексклузивне документе за које наводе како показују значајне пропусте Кине на почетку епидемије коронавируса, преноси Индекс.

Документи који су процурили из кинеске провинције Хубеи показују да је Кина приказивала мање бројке заражених коронавирусом, да су јој требале седмице да дијагностификују нове случајеве и да нису јавност обавијестили о врхунцу сезоне грипа у Хубеију у децембру прошле године, што се поклапа с временом за које се сумња да су се заправо у Кини појавили први случајеви коронавируса, пише Си-Ен-Ен.

Подаци од 10. фебруара показују 5.918 нових случаја, више него двоструко од броја који је објавила Кина

У извјештају с ознаком „интерни документ, повјерљиво“, локалне здравствене власти у провинцији Хубеи, у којој је вирус први пут откривен, наводе укупно 5.918 новооткривених случајева 10. фебруара, више него двоструко од службеног јавног броја потврђених случајева.

Та већа бројка у то вријеме није била јавно објављена, а чини се да је Кина приказивала податке тако да умањи озбиљност епидемије.

Раније непозната бројка налази се у низу открића садржаних на 117 страница процурјелих докумената из провинцијског центра за контролу и превенцију болести Хубеи, у чијем је посједу и чију је аутентичност провјерио Си-Ен-Ен, преноси Индекс.

Кина је одлучно одбацила оптужбе Сједињених Америчких Држава (САД) и других западних влада да је намјерно прикривала информације у вези с вирусом, тврдећи да је била искрена према свијету од избијања епидемије.

Међутим, иако документи не дају доказе о намјерном покушају прикривања налаза, откривају бројне недоследности у ономе за што су власти имале сазнања и онога што је откривено јавности.

На шта све указују документи

Документи, који обухваћају непотпуно раздобље између октобра 2019. и априла ове године, указују на нефлексибилан здравствени систем ограничен бирократијом одозго према доље и поступцима који нису били припремљени за рјешавање кризе која је избила. У неколико критичних тренутака у раној фази пандемије, документи дају јасне доказе о и указују на образац институционалних пропуста, пише Си-Ен-Ен, а преноси Индекс.

Једна од најупечатљивијих тачака података односи се на спорост с којом су дијагностификовани локални пацијенти с Ковидом-19.

Иако су власти у Хубеију јавности представиле своје поступање с почетним избијањем болести као учинковито и транспарентно, документи показују да су се локални здравствени службеници ослањали на неисправне механизме тестирања и извјештавања о новим случајевима.

Извјештај у документима с почетка марта показује да је просјечно вријеме између појаве симптома до потврђене дијагнозе било 23,3 дана.

Фоот: Getty Images, Sean Gallup

Си-Ен-ЕН-у су стручњаци рекли да је то значајно отежало како праћење болести, тако и борбу против ње, преноси Индекс.

Кина тврдила да је од почетка била искрена, сада нема коментара

Кина је, пак, одлучно бранила своје поступање с избијањем епидемије.

На конференцији за новинаре 7. јуна, кинески државни савјет објавио је Бијелу књигу рекавши да је кинеска влада увијек објављивала информације у вези с епидемијом на „правовремен, отворен и транспарентан начин“.

Си-Ен-Ен је контактирао кинеско Министарство вањских послова и Национални здравствени одбор, као и Хубеијев здравствени одбор, које надзире провинцијски Си-Ди-Си, ради коментара на открића откривена у документима, али није добио одговор.

Стручњаци: Документи показују што је све Кина знала у првим мјесецима

Здравствени стручњаци устврдили су да документи јасно показују што је све Кина знала о епидемији коронавируса у првим мјесецима.

„Јасно је да су погријешили, и не говоримо само о грешкама које се догађају када имате посла с новим вирусом – већ и бирократске и политички мотивисане грешке у начину на који су поступали с епидемијом“, рекао је Јанжонг Хуанг, старији сарадник за глобално здравство при Вијећу за спољне односе, који је опширно писао о јавном здравству у Кини.

„То је имало глобалне посљедице“, додао је.

Данас, 1. децембра, навршава се годину дана откако је први познати пацијент показао симптоме болести у главном граду провинције Хубеи Вухану, према кључној студији у медицинском часопису Ланцет.

Врхунац сезоне грипа у Хубеију за који се није знало, вријеме се поклапа с временом за када се вјерује да су се заправо појавили први заражени короном.

У истом времену за које се вјерује да се тада заправо појавио у Кини, документи показују да се одвијала још једна здравствена криза: Хубеи се суочавао са значајном епидемијом грипа.

То је узроковало пораст случајева на 20 пута више од нивоа забиљеженог претходне године, показују документи.

Све је то ставило додатан огроман притисак на ионако оптерећени здравствени систем.

„Епидемија грипа, како су службеници примијетили у документу, није била присутна само у Вухану у децембру, већ је била највећа у сусједним градовима Јичангу и Сијанингу.

Остаје нејасно какав је утицај или повезаност избијање грипа имало на избијање епидемије коронавируса.

И док у документима нема конкретних доказа да су да су двије паралелне кризе повезане, информације о томе колико је заправо јак био врхунац сезоне грипе у Хубеију тек треба да буду јавно објављене.

Открића коју су процурјела у документима који приказују прве податке о коронавирусу у Кини доказе у време када САД и ЕУ јачају притисак на Кину да потпуно сарађује са Свјетском здравственом организацијом у откривању извора пандемије која се проширила у сваки дио свијета те заразила више од 60 милиона људи, док је 1,46 милиона људи умрло, преноси Индекс.

Документе је дао узбуњивач, провјерена је њихова аутентичност

Документе је СиЕн-Ен-у дао узбуњивач који је затражио анонимност.

Рекао је да ради у кинеском здравственом систему и да је мотивисан да разоткрије истину која је била цензурисана те ода почаст колегама који су такође проговорили.

Документе је провјерило шест независних стручњака који су у име Си-Ен-Ен испитали истинитост њиховог садржаја.

Један стручњак с блиским везама с Кином извијестио је да је видио неке од извјештаја током повјерљивог истраживања почетком ове године.

Европски безбједносни званичник са знањем кинеских интерних докумената и поступака такође је за Си-Ен-Ен потврдио да су досијеи изворни.

Метаподаци из датотека које је Си-Ен-Ен видио садрже имена службеника Си-Ди-Си-а као модификатора и аутора.

Датуми израде метаподатака усклађени су са садржајем докумената.

Спроведена је и дигитална форензичка анализа како би се тестирао њихов рачунарски код према наводном поријеклу.

Сара Морис, из Одсјека за дигиталну форензику на британском универзитету Кранфилд, рекла је да нема доказа да је подацима манипулисано.

Свијет из Кине добио оптимистичније податке од стварних

Документи показују широк распон података о два одређена дана, 10. фебруара и 7. марта, који су у значајној мјери у супротности с оним што је Кина тада говорила јавно.

10. фебруара, када је Кина извијестила о 2.478 нових потврђених случајева широм земље, документи показују како је у Хубеију заправо циркулисало укупно 5.918 новопријављених случајева. Интерни број подијељен је у поткатегорије и пружа увид у пуни обим Хубеијеве методологије дијагнозе у то време.

„Потврђених случајева“ према том извештају има 2.345, „клинички дијагностификованих случајева“ 1.772 и „сумњивих случајева“ 1.796.

Из свега се може закључити како је свијет из Кине добио оптимистичније податке од оних који су били у стварности.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net