Шијаковић: Власт у Црној Гори чекала моменат да донесе Закон против Српске православне цркве
1 min readУ разговору за Радио-Светигору професор Богољуб Шијаковић је рекао да је у процедури закон чији би прави назив требао да буде Закон против Српске православне цркве.
„То је један негативан, рестриктиван и дискриминаторски правни акт, који нам, будући да је очигледно такав, даје објашњење због чега до сада законских решења није било. Неко је чекао моменат да овакав закон, боље рећи антизакон донесе. Истовремено је то начин да власт у Црној Гори честита Српској православној цркви, а прије свега Митрополији и Епархији будимљанско-никшићкој осамсто година постојања на том простору. То је њихов начин да упуте честитке за овај велики јубилеј“, каже он.
Кад је, каже Шијаковић, у питању законодавство које регулише положај Цркве и уопште вјерску слободу, те ствари су у нормалном свијету већ одавно прилично униформисане.
„Постоје стандарди којих су земље дужне да се придржавају, наравно, уз поштовање своје традиције. Овдје немамо ни говора о поштовању тих стандарда, а још мање о поштовању сопствене традиције. Један нормалан закон о слободи Цркве и о вјерској слободи требало би да садржи четири фундаментална начела, која су врло једноставна. Прво је начело вјерске слободе, слободе вјероисповиједања – да нико не утиче на индивидуално, колективно и корпоративно право на слободу вјере. Друго фундаментално право је неутралност државе. Држава по овим питањима треба да је неутрална. И управо то значи да је модерна, демократска држава – секуларна држава. То значи да она не улази у простор сакралног него се та држава креће у простору секуларног, а простор сакралног препушта црвама и вјерским заједницама. Ми видимо да Црна Гора није неутрална држава по овом питању“, објашњава Шијаковић.
Шијаковић подсјећа да је треће фундаментално начело једнаки правни третман или паритет када су у питању све цркве и вјерске заједнице.
„Видимо такође, да овдје није такав случај, јер неке цркве и вјерске заједнице имају специјалне уговоре са Владом Црне Горе. Митрополија је више пута нудила да и сама потпише уговор, исти онакав какав је Црна Гора већ потписала са Римокатоличком црквом, Исламском заједницом и Јеврејском заједницом, али је наилазила на административно ћутање, на администратину опструкцију“, објашњава професор Шијаковић.
Четврто начело је, каже он, право на самоодређење.
„Црква или вјерска заједница има право да сама одређује свој идентитет, да сама себе организује и да сама управља својим организмом и вјерским пословима. Овдје видимо да то апсолутно није случај. Дакле, у савком случају се ради о кршењу фундаменталних норми, фундаменталних људских права, јер вјерска права су срж људских права“, наглашава Шијаковић.
Додаје да када ми као вјерници тражимо поштовање наших вјерских права, онда треба да знамо да смо ми уједно и грађани и да као грађани тражимо и од државе очекујемо да јемчи наша грађанска права.
„А вјерско право је срж свих наших права и наше слободе. Видимо да постоји чврста намјера да се то наше грађанско право и вјерско право и слобода погазе“, тврди професор Шијаковић и напомиње да је у крви овдашњих властодржаца такозвано револуционарно право, односно неправо.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Монтенигери хоће да живе од Тур(ц)изма?!
И тлаче, туку и пријете свима!
Јешћете ви ратне резерве ускоро!
Што рече Блентовен: чему вакат томе и вријеме!!! 🙂
Само замишљам Символ вере православне, онај пасус: (Верујем) У једну свету, саборну и апостолску Цркву“ у Мирашевој лажној цркви – која нит је света, нити саборна а камоли апостолска. Дно дна.
Blentovene,poturice vakat ti u glavu!Razboljeces se od mrznje jadan ne bio!
Naravno da je čekala momenat. sve ima svoje vrijeme. Čemu je vakat tomu je i vrijeme.
To vrijeme otimanja crkava necete docekari. Niti ste ih pravili niti ce biti vase. Pa makar niko ziv ne pretekao u Gori Crnoj!
Кључно питање је зашто Мило Ђукановић 1996/7, као демократски реформиста није затражио закон који би оспорио легитимност и легалитет СПЦ у Црној Гори! Све је ствар тајминга, јер пре 20 година имао би број гласова еквивалентан броју албанских, бошњачких и промонтенегринских партија. Од власти би се још тада опростио. Човек дефинитивно зна знање у пројекту десрбизације једне од најсрпскијих области на Балкану.
Nece proci!
Ovim montenegrinima su srbi samo dobri ljeti kada dolaze kao turisti da naoune budzet Crne Gore!I za novu godinu kad im estradne zvijezde pune trgove za docek!A sad treba da crkva sa najvise vjernika u Crnoj Gori brani sebe kao da smo stranci!Bog i sveti Vasilije pravedno ce suditi svima nama koji zivimo u Crnoj Gori po svojim djelima i
Ko ima imalo mozga i postenja,shvatice i prihvatiti ove cinjenice
Zakon ,,no pasaran“! Uskocili su sami sebi u stomak! Ako im je SRPSKA CRKVA STRANA CRKVA, onda o njenim imovinskim pravima Skupstina odlucuje 2/3 vecinom. Upamet se, braco pravnici!
Malo morgen, braco montenegrini!