IN4S

IN4S portal

Šijaković: Vlast u Crnoj Gori čekala momenat da donese Zakon protiv Srpske pravoslavne crkve

1 min read
To je jedan negativan, restriktivan i diskriminatorski pravni akt, koji nam, budući da je očigledno takav, daje objašnjenje zbog čega do sada zakonskih rešenja nije bilo.

Bogoljub Šijaković

U razgovoru za Radio-Svetigoru profesor Bogoljub Šijaković je rekao da je u proceduri zakon čiji bi pravi naziv trebao da bude Zakon protiv Srpske pravoslavne crkve.

„To je jedan negativan, restriktivan i diskriminatorski pravni akt, koji nam, budući da je očigledno takav, daje objašnjenje zbog čega do sada zakonskih rešenja nije bilo. Neko je čekao momenat da ovakav zakon, bolje reći antizakon donese. Istovremeno je to način da vlast u Crnoj Gori čestita Srpskoj pravoslavnoj crkvi, a prije svega Mitropoliji i Eparhiji budimljansko-nikšićkoj osamsto godina postojanja na tom prostoru. To je njihov način da upute čestitke za ovaj veliki jubilej“, kaže on.

Kad je, kaže Šijaković, u pitanju zakonodavstvo koje reguliše položaj Crkve i uopšte vjersku slobodu,  te stvari su u normalnom svijetu već odavno prilično uniformisane.

„Postoje standardi kojih su zemlje dužne da se pridržavaju, naravno, uz poštovanje svoje tradicije. Ovdje nemamo ni govora o poštovanju tih standarda, a još manje o poštovanju sopstvene tradicije. Jedan normalan zakon o slobodi Crkve i o vjerskoj slobodi trebalo bi da sadrži četiri fundamentalna načela, koja su vrlo jednostavna. Prvo je načelo vjerske slobode, slobode vjeroispovijedanja – da niko ne utiče na individualno, kolektivno i korporativno pravo na slobodu vjere. Drugo fundamentalno pravo je neutralnost države. Država po ovim pitanjima treba da je neutralna. I upravo to znači da je moderna, demokratska država – sekularna država. To znači da ona ne ulazi u prostor sakralnog nego se ta država kreće u prostoru sekularnog, a prostor sakralnog prepušta crvama i vjerskim zajednicama. Mi vidimo da Crna Gora nije neutralna država po ovom pitanju“, objašnjava Šijaković.

Šijaković podsjeća da je treće fundamentalno načelo jednaki pravni tretman ili paritet kada su u pitanju sve crkve i vjerske zajednice.

„Vidimo takođe, da ovdje nije takav slučaj, jer neke crkve i vjerske zajednice imaju specijalne ugovore sa Vladom Crne Gore. Mitropolija je više puta nudila da i sama potpiše ugovor, isti onakav kakav je Crna Gora već potpisala sa Rimokatoličkom crkvom, Islamskom zajednicom i Jevrejskom zajednicom, ali je nailazila na administrativno ćutanje, na administratinu opstrukciju“, objašnjava profesor Šijaković.

Četvrto načelo je, kaže on, pravo na samoodređenje.
„Crkva ili vjerska zajednica ima pravo da sama određuje svoj identitet, da sama sebe organizuje i da sama upravlja svojim organizmom i vjerskim poslovima. Ovdje vidimo da to apsolutno nije slučaj. Dakle, u savkom slučaju se radi o kršenju fundamentalnih normi, fundamentalnih ljudskih prava, jer vjerska prava su srž ljudskih prava“, naglašava Šijaković.

Dodaje da kada mi kao  vjernici tražimo poštovanje naših vjerskih prava, onda treba da znamo da smo mi ujedno i građani i da kao građani tražimo i od države očekujemo da jemči naša građanska prava.

„A vjersko pravo je srž svih naših prava i naše slobode. Vidimo da postoji čvrsta namjera da se to naše građansko pravo i vjersko pravo i sloboda pogaze“, tvrdi profesor Šijaković i napominje da je u krvi ovdašnjih vlastodržaca takozvano revolucionarno pravo, odnosno nepravo.

Podjelite tekst putem:

10 thoughts on “Šijaković: Vlast u Crnoj Gori čekala momenat da donese Zakon protiv Srpske pravoslavne crkve

  1. Montenigeri hoće da žive od Tur(c)izma?!
    I tlače, tuku i prijete svima!
    Ješćete vi ratne rezerve uskoro!
    Što reče Blentoven: čemu vakat tome i vrijeme!!! 🙂

  2. Samo zamišljam Simvol vere pravoslavne, onaj pasus: (Verujem) U jednu svetu, sabornu i apostolsku Crkvu“ u Miraševoj lažnoj crkvi – koja nit je sveta, niti saborna a kamoli apostolska. Dno dna.

  3. Naravno da je čekala momenat. sve ima svoje vrijeme. Čemu je vakat tomu je i vrijeme.

    1. To vrijeme otimanja crkava necete docekari. Niti ste ih pravili niti ce biti vase. Pa makar niko ziv ne pretekao u Gori Crnoj!

  4. Ključno pitanje je zašto Milo Đukanović 1996/7, kao demokratski reformista nije zatražio zakon koji bi osporio legitimnost i legalitet SPC u Crnoj Gori! Sve je stvar tajminga, jer pre 20 godina imao bi broj glasova ekvivalentan broju albanskih, bošnjačkih i promontenegrinskih partija. Od vlasti bi se još tada oprostio. Čovek definitivno zna znanje u projektu desrbizacije jedne od najsrpskijih oblasti na Balkanu.

  5. Ovim montenegrinima su srbi samo dobri ljeti kada dolaze kao turisti da naoune budzet Crne Gore!I za novu godinu kad im estradne zvijezde pune trgove za docek!A sad treba da crkva sa najvise vjernika u Crnoj Gori brani sebe kao da smo stranci!Bog i sveti Vasilije pravedno ce suditi svima nama koji zivimo u Crnoj Gori po svojim djelima i

  6. Zakon ,,no pasaran“! Uskocili su sami sebi u stomak! Ako im je SRPSKA CRKVA STRANA CRKVA, onda o njenim imovinskim pravima Skupstina odlucuje 2/3 vecinom. Upamet se, braco pravnici!
    Malo morgen, braco montenegrini!

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *