Симовић: СДП ће сам себе послати у прошлост
1 min readПотпредсједник Скупштине Црне Горе Милутин Симовић је саопштио да је добра вијест то што је политичка, антидржавна деструкција у Црној Гори у завршној фази, јер ће на измаку те фазе, на скорим парламентарним изборима, сама себе послати у политичку прошлост. Он је оцијенио да ће томе најочигледнији доказ бити политичка судбина Социјалдемократске партије СДП.
„Можда би неки посвећеници црногорским националним интересима могли рећи: Неправедно. Ипак је СДП била на страни Црне Горе још од раних 90-тих. И то је тачно. Но, не спорећи допринос СДП-а заштити и афирмацији црногорских националних интереса у једној фази, немогуће је заборавити и превидјети политичку кратковидост или плиткоумност у другој“, оцијенио је он.
Симовић је навео да је СДП активно судјеловао у афери С.Ч, напустио Владу и изазвао ванредне изборе због потписивања Београдског споразума, који се показао као једно од најстабилнијих упоришта будућег референдумског успјеха.
„Такође, инсистирања, заједно са ЛСЦГ, да освједочени сарадник страних обавјештајних служби Андрија Јовићевић буде предсједник Владе Црне Горе. Или, кад су, љути због наметнуте захтјевне формуле од стране ЕУ, тражили да организујемо референдум по нашим правилима, који нико не би признао. Као и кад су из политикантских потреба, шуровања са једним бројем невладиних организација, још прије седам-осам година, доприносили усвајању одлука у парламенту, којима је заустављен развој Црне Горе, посебно неразвијеног сјевера“, казао је између осталог Симовић.
Право на грешке имамо сви
Према његовим ријечима право на грешке, ако је о њима ријеч, имамо сви.
„Још прије, ако имамо способност да их препознамо, признамо и исправимо. Него, ипак сматрам, праведно је да тај цех плати СДП из још једног, по мом виђењу, пресудног разлога. Вријеме је да се и у Црној Гори коначно политички маргинализује и одбаци политичка недосљедност, неодговорност, превртљивост, политикантство, манипулисање и све то заједно због служења интересима који су на штету Црне Горе“, истакао је он.
Симовић сматра да је такође дошло вријеме да се и у Црној Гори напусти традиционална балканска политичка матрица по којој се политика афирмише као вјештина лагања, политичко и морално вјероломство представља као флексибилност и политичка вјештина, а служење интересима других држава невино камуфлира као другачије виђење црногорског националног интереса.
„Зато је праведно, а чини ми се и неминовно, да баш овај данашњи СДП плати тај цех. Не четнички војвода, који је досљедан у заступању ове колаборационистичке идеологије. Он томе служи из увјерења, ако треба чак и бесплатно, а не као данас… Не, ни политички шарлатан, лидер ПзП, који, оставши са пар сарадника за које више ни кући не гласају, легитимитет за умовање на друштвеним мрежама обезбјеђује утрпавањем на војводину листу. Него, баш СДП. Јер је важно да и савремена Црна Гора напокон политички санкционише издају“, додао је он.
Симовић је поручио да не може лидер данашњег СДП-а Ранко Кривокапић „да нам продаје рог за свијећу, да нам себично и недржавничко очијукање са војводом Мандићем и са политичким шарлатаном оз ПзП-а представља као трактат о моралу, демократији и помирењу“.
„Чини ми се да је то сазнање о очигледности и брзом политичком крају – та мука, мотив који је покренуо на јавно реаговање посланицу Драгињу Вуксановић – јучерашњим саопштењем. Реаговање које је имало само један циљ: да што вјерније интерпретира ирационалне и неутемељене ставове свог партијског лидера о наводној угрожености црногорских економских и политичких интереса на чијем је бранику, на нашу „срећу“, громада – велика око три одсто. Да у ономе што су данас земни политички остаци некадашњег СДП-а има и зере памети, не би ни помислили да се лажно представљају као једина снага, четврт вијека на правој страни историје. Још мање као морална громада и коректив Црне Горе. Јер, тиме поручују да је „остала“ Црна Гора, а ње је тек нешто око 97 одсто, на кривој страни или, пак, у моралном посрнућу“, рекао је Симовић.
Влада задужена за вођење економске политике
Он се Драгињи Вуксановић у данашњем саопштењу обраћа ријечима: „Дакле, Драгиња, као члан Предсједништва ДПС-а, и потпредсједник парламента, знам да је у свакој цивилизованој земљи, чак и која није у најбољем демократском статусу, Влада орган извршне власти, задужен за вођење економске политике. Знам то и као дугогодишњи члан Владе“.
„И видим подсмијехе о којим исправно говорите, али им поријекло видим мало другачије него Ви. Плашим се да је у питању подсмијех покушају предсједника Парламента да злоупотребом демократски незаслужене функције, истина захваљујући и ДПС коалиционој широкогрудости, пренагласи властити политички значај. Надам се да се слажемо да није уобичајено да се на тој позицији 17 година налази човјек чија политичка подршка не прелази око три одсто. То и јесте за подсмијех“, оцијенио је Симовић.
Потпредсједник Скупштине је рекао да он и Драгиња Вуксановић, знају да није Влада тражила да јој парламент покрива сумњиве одлуке, већ је право да одлучује о свим концесијама дужим од 30 година за себе тражио и добио парламент.
„Знамо, такође и Ви и ја да у сваки парламент забасају и људи, стицајем одређених друштвених околности или, пак, само реторичком вјештином, који не разумију политику као одговорност за остваривање националних интереса. Буду ту, мандат-два, понеко и дуже. Не случајно, предсједнику парламента управо одговарају такви да, ослањајући се на ту демагогију, којој је једино важно да дејствује против Црне Горе, под плаштом политичког обрачуна са Владом, у суштини настави да гради привид своје политичке величине и важности. Једнако тако, драга Драгиња, морали бисте знати да је наш систем такав да на изборима учествују политичке партије или коалиције, а не слободоумни појединци, како би ми Ви то хтјели представити“, поручио је Симовић.
Окапали да буду у коалицији са ДПС-ом
Он је додао и да је убијеђен да као актуелна посланица зна да је партија у чије је име на листи, окапала, уочи избора 2012, као и раније да буде у предизборној коалицији са ДПС, партијом која, уз сву непријатност због подсјећања, од 90-тих до данас има изборну подршку грађана од 40 до 60 одсто.
„И да смо прије посљедњих избора, поучени негатвним искуством из партнерства са вашом партијом (додуше не у овој мјери) инсистирали на детаљном и прецизном коалиционом споразуму, који је веома јасно дефинисао заједничке обавезе према развојним пројектима. И да смо се као коалиција тим споразумом, као предизборним програмом представили грађанима. И да су нам они и због тог програма дали повјерење да будемо окосница власти у ових четири године. И, напокон, да је то што ви радите ево пуне двије године, послије предсједничких избора 2013, брутална обмана тих грађана“, тврди Симовић.
Лицемјерје
Он је оцијенио да лицемјерно звучи „аргумент“ да парламент није одбио нити један приједлог Владе везан за туризам и инвестиције.
„Зар то исто није рекао и предсједник Парламента прије 10-так дана? Лицемјерно… А знајући да је преко представника СДП у скупштинским одборима послао поруку предлагачима из Владе да развојни пројекти неће имати подршку. И ево, тестирали смо и добили потврду. И поводом иницијативе да се у Милочеру, на мјесту помоћног полуурушеног објекта планиране а неизграђене Титове виле, направи нови хотел Аман. И поводом идеје да се на одавно запуштеном острву Ластавица направи нови брендирани хотел са пратећим садржајима. И све је заустављено. И „предивно“. На радост свих мрзитеља Црне Горе, данас и даље на Мамули имамо змијарник, а у Милочеру страћару. Нема ни новог Закона о морском добру, којим је требало боље заштитити, можда и најпотентни дио црногорских развојних потенцијала“, казао је између осталог Симовић.
Он је оцијенио да је Вуксановићева у њеном саопштењу најверније интерпретирала Ранка Кривокапића кад је готово цитирала његову мисао – „да ни у Африци развој земље не зависи од 23 кревета и 90 приватних апартмана“.
„Да подсјетим на чињенице, због оних који ће ово прочитати или чути: на локацији Краљичина плажа – Дубовица требало је да се изгради 100 соба плус 30 вила, на Милочеру 126 соба; на Мамули 23 собе. Укупно 279 соба или нешто мало више од 23 кревета. Не бих овом приликом још једном трошио вријеме да објасним, то што је већ добро објашњено, разлику између приватних станова и хотела резиденцијалног типа, попут рецимо хотела Регент у Тивту. Не вјерујем да то не знате. И да не останемо само на збрајању кревета. Заслугом политике коју воде: војвода, шарлатан и СДП – само на ова три пројекта Црна Гора је остала без 250 милиона евра и без 550 радних мјеста“, истакао је он.
У Влади и Скупштини доминира ДПС
Симовић је посебно истакао да парламент и Владу у Црној Гори доминантно политички чини ДПС.
„Зато, немојте ни покушати да ме свађате са Парламентом, чији сам потпредсједник и чијој афирмацији доприносим као један од 30 посланика те партије. Да резимирам, није линија политичке конфронтације у Црној Гори на релацији парламент-Влада, него нажалост, на истој оној на којој је била и 21. маја 2006. године. Између оних који су за Црну Гору и оних који су против ње. Традиционалних и нових. Међу којима је, нажалост, и СДП“, закључио је Симовић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: