Синдикат културе тражи оставку Влаовић
Синдикат културе Црне Горе затражио је оставку министарке културе и медија Маше Влаовић наводећи да сумњају у њену „способност да уопште води један државни ресор“.
Синдиакт тражи поштовање Општег и Гранског колективног уговора за област културе, Устава, Закона о раду и Закона о забрани дискриминације.
Позвали су Владу да се укључи у рјешавање, како су навели, кризне ситуације.
„Запослени у култури дуго су чекали да се надлежне институције укључе у рјешавање једног важног проблема који је, неодговорним поступањем надлежног министарства, ових дана ескалирао. Након стрпљивог чекања да се надлежне институције укључе у рјешавање проблема који је заслугом актуелне министарке културе ескалирао, Синдикат културе приморан је да овим путем реагује на новонасталу ситуацију. Министарство културе и медија објавило је јуче, у маниру који је својствен администрацији министарке Влаовић, непотпуно, непрецизно и надасве злонамјерно саопштење о посљедњој сједници Одбора за спровођење, праћење, примјену и тумачење Гранског колективног уговора за област културе. Поучени лошим искуством сарадње са актуелном министарком, не сумњамо да је посриједи тенденциозно поступање на штету другог, које одражава једно невјешто прикривање несавјесног поступања“, наводи се у саопштењу.
Додају да се у рјешавање проблема умијешала и Влада.
„Представници Синдиката имали су састанак са премијером Абазовићем. Састанку је присуствовала и сама министарка. Догађај је обиљежила Абазовићева изненађеност чињеницама са којима је том приликом упознат, што је водило у маргинализацију министарке Влаовић. На састанку је договорен модус увећања коефицијента за умјетнике уз пуно поштовање легалне процедуре. Након договора с премијером, представници Синдиката потписали су сагласност да се Министарству финансија упути захтјев којим се тражи увећање процента за умјетнике“.
У саопштењу Синдикат културе наводи да је и раније понудио више рјешења.
„Најприје је тражен већи коефицијент за све, и за стручну и за умјетничку групу запослених. Министарство је то одбило. Вјероватно најрационалнија међу понуђеним алтернативама била је да се проблем ријеши путем доношења појединачних колективних уговора. Такво рјешење је одбачено очигледно усљед недораслости администрације Маше Влаовић да комуницира са установама које су у надлежности Министарства културе, те да утиче на челнике речених установа. Биће да министарка нема утицаја на челнике установа културе и да ништа по том питању не предузима, што иде у прилог оправданој сумњи у способност Маше Влаовић да уопште води један државни ресор. Након одбацивања свих законитих рјешења које је Синдикат предложио, министарка нас позива на доношење једне незаконите одлуке и ‘пакује’ уцјену – ‘у случају вашег непристанка, Влада ће оборити Грански уговор’. Нијесмо сигурни да на свијету постоји министар који у тако бруталном маниру позива да се занемари принцип законитости. Да појаснимо – Одбор за спровођење, праћење, примјену и тумачење Гранског колективног уговора за област културе, не може законито доносити одлуку какву захтијева министарка Влаовић. То тијело искључиво може тумачити важећи Грански колективни уговор и осигуравати његово спровођење. И ништа више од тога“.
Тврде и да је Влаовић суочена са незадовољством умјетника, Синдикат културе „закулисно производи у њихове непријатеље“.
„То што као Синдикат културе дјелујемо законито и у складу са одредбама Гранског колективног уговора не значи да смо било чији непријатељи. Процес израде и усвајања тог важног документа укључивао је све културне установе. Транспарентност и инклузивност реченог процеса биле су на највишем нивоу, што је исходовало у документу који је испунио очекивања већине културних дјелатника. Дакле, већине – не апсолутно свих. Мали дио њих, који припада умјетничкој групи послова, почео је показивати интересовање за синдикалну активност тек однедавно. Зарад интереса свих запослених у култури, уздржаћемо се од тумачења разлога за то и нећемо улагати у анимозитет међу радницима. Синдикат културе је репрезентативни синдикат свих који су запослени у области културе“.
Између осталог, Синдикат медија је оптужио Влаовић и да их уцјењује.
„Упорни покушаји бјекства од одговорности и учестали напади на Синдикат иза којих се очигледно крије намјера да се он покуша ослабити и растурити, оно је по чему ћемо памтити ону која је недорасла функцији коју обавља, ону која криви искључиво друге за сопствене неуспјехе и умјесто рјешења инфантилно проналази оправдања. На претходној сједници Одбора у Министарству културе и медија захтијевали смо оставку министарке Влаовић. Синдикат је такву одлуку донио на иницијативу најширег чланства. То је важно навести јер је након нашег захтјева услиједио вишедневни мук у Министарству. Тек након пар дана, у јавност излази њихово саопштење. У њиховом саопштењу нема ни ријечи о захтјеву да министарка поднесе оставку“, наводи се у саопштењу.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: