Синиша Јаснић поново ухапшен
1 min readСиниша Јаснић, бивши директор привредног друштва „Европске универзитетске игре 2020” ухапшен је јуче рано ујутру на београдском аеродрому „Никола Тесла” због сумње да је, док се налазио на руководећем месту овог предузећа, починио кривично дело злоупотребе положаја одговорног лица. Он се терети да је од децембра 2017. до марта 2018, са 45-годишњим осумњиченим мушкарцем за којим се трага, без спроведеног поступка јавне набавке, израду мастер плана за организацију европских универзитетских игара доделио привредном друштву из Новог Сада, за износ од 572.000 евра у динарској противвредности. Иначе, мастер план је претходно израдила особа, којој је Јаснић обећао накнаду од 30.000 евра.
На овај начин, осумњичени Јаснић и мушкарац који је у бекству, прибавили су корист привредном друштву у Новом Саду, оштетивши буџет Републике Србије за 68.554.200 динара.
Ово ће бити други поступак који је Више јавно тужилаштво у Београду покренуло против Јаснића. Оптужницом овог тужилаштва из 2019. године, он се сумњичи за проневеру 13,2 милиона динара из буџета. Према тврдњама тужилаштва, Јаснић је оптужен да је од новембра 2013. до децембра 2017. самоиницијативно користио бизнис-картице Универзитетског спортског савеза Србије (УССС). Наводно, први човек друштва је поменуте картице употребљавао за плаћање рачуна и подизање готовине коју је потом трошио на своје потребе.
У оптужници Посебног одељења за сузбијање корупције наводи се да новац није правдан рачунима због чега му се на терет ставља да је оваквим понашањем оштетио буџет Републике Србије за 10.214.370 динара, а УССС за 2.973.370 динара. Таквим незаконитим поступцима Јаснић је починио продужено кривично дело проневере.
Из оптужнице проистиче да је он непотпуним и нетачним подацима обмањивао органе удружења, односно да није достављао целокупну документацију о трошењу новца на увид, већ само ону која је „покривала” његове незаконите радње. Уз помоћ „ревизије сагласности” одређених ревизорских кућа, а не ревизорских извештаја, „покривао” је ненаменско трошење новца. То значи да ревизорске куће нису радиле анализу утрошених буџетских средстава на основу комплетне књиговодствене документације.
Поступак по овој оптужници и даље траје, а наредно суђење заказано је за 9. септембар.
Истовремено са покретањем истраге 2019. године, против Јаснића је покренута и финансијска истрага. Како сазнајемо, након њеног окончања, од некадашњег првог човека привредног друштва „Европске универзитетске игре 2020” привремено је одузет аутомобил „порше кајен” и средства на динарском и девизном рачуну. Пошто се током финансијске истраге проверавала и имовина чланова његове породице, од Јаснићеве супруге привремено је одузето возило „тојота хибрид ц”.
На ступцима црне хронике, Јаснићево име нашло се и 2009. када је тадашње Прво општинско тужилаштво против њега подигло оптужницу за злоупотребу службеног положаја теретећи га да је без расписивања тендера са хрватском фирмом „Вартекс” из Вараждина склопио уговор вредан више милиона евра о набавци одеће за репрезентативце Србије, тренере и волонтере на Универзијади у Бангкоку. После прозивки да је злоупотребио положај на ком се налазио, Јаснић је, наводно, рекао да су тендери губитак времена. Иако је правдао своје поступке, Влада Србије је поништила уговор.
Бизнис-картицом оштетио факултет
Синиша Јаснић својевремено је суспендован са места доцента на катедри за теорију физичке културе на Факултету физичке културе у Новом Саду, а против њега је поднета и кривична пријава због повреде радне обавезе која угрожава имовину веће вредности. У списима предмета наводило се да је током 2002. и 2003. располагао динарском и девизном бизнис-картицом Факултета за физичку културу у Новом Саду којом је могао да плаћа трошкове на службеним путовањима за потребе факултета. Међутим, без одобрења савета и у сврхе које нису из делатности факултета, Јаснић је потрошио 14.000 евра.
Кривични поступак против њега тада, ипак, није покренут будући да је факултету надокнадио новац. Међутим, суд је потврдио одлуку факултета о његовом односу, уз оцену да је начин на који је Јаснић располагао бизнис-картицом могао да угрози имовину поменуте образовне установе.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Opet nekakav lopov Srbijanac iz Sumadije, ili se mozda varam?
Od 2013. godine ova lopina kraducka novac države/građana Srbije, a država ga procesuira 6 (slovima: šest) godina kasnije! Srećne države, ljudi moji…