Ширење
1 min readПише: Владимир Ђукановић
Државна граница је појам који, посебно на Балкану, у пракси готово ништа не значи. Осим што се то негде у највишим правним актима дефинише као линија која омеђава државну територију, коју опет, дабоме, морамо бранити свим средствима, у пракси се она увек кориговала и наново цртала онако како би велике силе рекле.
На нама, народима са брдовитог Балкана, било је само да припремимо кроз међусобно убијање и освајање што боље стартне позиције за ново повлачење „светих линија“.
Прича о непромењивости граница на Балкану је бесмислена
Прича о непромењивости граница, опет наглашавам посебно на Балкану, је бесмислена. Док је света и века, на овим просторима границе ће се мењати и у зависности ко буде јачи и ко има већу и снажнију залеђину, тај ће имати и већу територију.
Историјски, сви ми знамо шта би нама требало да припадне, односно шта је оно где смо ми као Срби, истински државотворан народ, живели, стварали државу и остављали велику културну заоставштину иза себе.
Међутим, у реалности наша територија ће се увек мењати у зависности како велике силе одреде. О томе нам најбоље сведочи наша историја 19. и 20.века. Да би боље по нас велике силе одредиле шта нам припада или шта ће нам припасти, ми морамо да имамо што више ресурса да их убедимо шта јесте наше.
Историја је свакако један од њих, али од историје се у данашњици не живи. Многи истичу да њу пишу победници. За данашњи западни свет ми смо поражена страна, а тај статус који нам је наметнут, што голом силом, што бестидном политиком против нас, а добрим делом и нашим скандалозним грешакама, ми сами морамо да променимо.
Не смемо више да будемо губитници, већ се морамо окренути ка томе да преузимамо иницијативу, па полако и одређене победе да односимо. Наравно, у складу са реалном моћи коју у том моменту имамо.
За крај године се најављује брисање границе између Албаније и тзв.Косова, заправо брисање границе између Србије и Албаније. Јасно је да се ради о голој сили на коју ми војно не можемо да утичемо, али зашто не бисмо могли да пробамо политички.
Рецимо, ако се мимо било ког правног акта Србији отима део територије, онакве каква је тренутно призната у Уједињеним нацијама, те ако се Шиптарима признаје право на самоопредељење, што је свакако немогуће, јер они немају у Србији статус конститутивног народа, онда нека нам неко објасни зашто Срби у Републици Српској не би имали то исто право.
Посебно због чињенице да су они конститутивни народ у Босни и Херцеговини и свакако да би могли да имају право на самоопредељење. Самим тим, ако већ неко на силу брише границу између Албаније и Србије и тако жели да ствара Велику Албанију, а западне земље на то мудро ћуте и прихватају кршење свих међународних норим, онда не постоји никакав разлог да Србија и Република Српска не избришу границу и кажу да је то сада иста држава.
Уколико се тако бестидно дозвољава Шиптарима да шире свој простор и то на уштрб српске територије, у том случају не постоји ниједан објективни разлог да се тако нешто не дозволи и Србима, посебно што они само констатују вековну жељу српског народа са обе стране Дрине да живи заједно у једној држави.
Да се разумемо, апсолутно сам за поштовање Дејтонског споразума, међутим ако се према нама тако брутално крше међународне норме, а и ако је Дејтонски споразум бар пет пута до сада флагрантно прекршен и прекрајан мимо воље Срба за рачун званичног Сарајева, онда се оваква аспирација Србије о којој пишем може сматрати сасвим легитимном. Она би чак морала да буде уврштена у наш национални интерес.
Нека то дежурни душебрижници из невладиног сектора назову како год хоће- хегемонијом, експанзионистичком политиком, тежњом за Великом Србијом… Потпуно је небитно. Увек ћу им одговорити, да то је све како ви кажете, само не видох да се противите када неко други према нам има хегемонистичке намере и жељу да на нашој територији ствара Велику Албанију. Реч једну о томе не рекосте.
Суштина је ваљда да се нама Србима усади да стално будемо у некој дефанзиви и да се константно за нешто правдамо, што би у преводу значило да никада немамо право да легитимно потражујемо нешто што би могли да буду наши интереси. Ето, ја се усудих да другачије мислим, па таман ме свакодневно разапињали, што ми иначе прија, јер чим ме нападне наш невладин сектор знам да сам нешто добро урадио.
Овима на западу би требало баш ово поручити- господо, батина има два краја. Ваша недоследност и бестидност може довести до несагледивих последица, јер немогуће је један народ кињити и цепати му територију, а да се тај народ, иначе историјски државотворан и народ који љуби слободу, не уздигне и не каже да само потражује оно што му иначе припада.
Отуда, више је него јасно, границе на Балкану ће се тек мењати. Уз мудру политику и свакако Божију помоћ, овог пута у нашу корист.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Комунисти исцртали границе Србима, па рекли:
„Од сада ћемо поштено“.
Сада би неки поштен историчар требао да проучи и докаже ко је то деловао антисрпски.
Кам тешко, не даје се, ево и у савременом животу Председник црта границе све вичући „Поштено, поштено…..
Немам илузија, али стално успевају да помере меру ка горем.
Појаве се људи и одједном се одричу територије, бришу границе, уништавају историјско наслеђе…
Овакво време глупости, историја НЕ ПАМТИ!
Ово мудровање је у функцији опстанка власти која је већ продала (не предала) Косово Бриселским споразумом и сад само покушава да и формализује тај потез.
…
Државна граница не значи ништа?!
…
Харадинај говори о програму призренске лиге/албанском националном програму, а ми Срби никако да кажемо шта је Србија, већ се упорно држимо авнојевских граница, пристајући да је оно што нам је остављено, пошто се и Црна Гора покупила и отишла – Србија.
А сад нам се објашњава како граница и ,, не значи ништа“.
…
,,Велика Србија“?!
…
Није Република Српска и СР Србија (чак и са ЦГ) никаква ,,Велика Србија“!
То су остаци Србије!
…
Ма, браво!!!
Брже, јаче, боље!