Сирија: Француска заговара примјену силе
1 min readМеђународна заједница мора да реагује силом ако се потврди да је режим у Сирији користио хемијско оружје, изјавио је француски шеф дипломатије Лоран Фабијус.
Фабијус је затражио хитну истрагу о наводима о јучерашњем нападу и навео да ако режим одбије инспекцију тиме „признаје кривицу“.
„У том случају морало би да буде реакције силом, али се не поставља питање слања трупа. Уколико СБУН не донесе одлуку о мјерама, ситуација може да се рјешава и на друге начине“, рекао је Фабијус, не желећи да прецизира који су то начини.
Нови начелник генералштаба британске војске генерал Николас Хотон рекао је да још није донесена одлука да се британски војници укључе у сукоб у Сирији, мада су војни планери осмислили опције за ангажовање војне силе у тој земљи, преноси Ројтерс.
„Морамо ускладити очекивања са капацитетима да уčествујемо у новим операцијама. Морамо се вратити на ‘експедицијски начин размишљања’ гдjе нећемо имати савршени капацитет за сваки сценарио“, рекао је Хотон.
Њемачки министар спољних послова Гвидо Вестервеле је данас затражио да Сирија одобри потпуни приступ тиму експерата УН за хемијско оружје, како би они истражили наводе да је режим предсједника Башара Асада користио хемијско оружје.
Вестервеле је на заједничкој конференцији за штампу са својим турским колегом Ахметом Давутоглуом у Берлину рекао: „Веома смо забринути у вези с извјештајем да је у близини Дамаска коришћен отрован нервни гас. Те тврдње су веома озбиљне, а ако буду потврђене, биће то скандал“, пренио је Ројтерс.
И друге западне владе су захтијевале моменталан приступ инспекторима да истраже нове оптужбе, док је Русија такође позвала на истрагу, али је рекла да сумња на провокацију опозиције и њених страних присталица.
Савет безбједности УН саопштио је синоћ, након хитног састанка о ситуацији у Сирији, да је неопходно појаснити извештаје о наводном нападу хемијским оружјем на предграђа Дамаска, али није затражио спровођење истраге у који би учествовали истражитељи УН који се тренутно налазе у Сирији.
„Постоји јака забринутост међу чланицама Савјета о оптужбама и општи утискак да мора да постоји појашњење о ономе шта се десило и да ситуација треба пажљиво да се прати“, рекла је амбасадорка Аргентине при УН Мариа Кристина Персевал новинарима, након хитног састанка Савјета безбједности који је био затворен за јавност.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: