Сирија, Руси долазе
1 min readАмерика на корак до почетка акције против Сирије. Џон Кери Асада упоредио са Хитлером и Садамом Хусеином. Напад на Сирију би могао да изазове још крвопролића, упозорио Бан Кимун. Русија би могла да подржи резолуцију УН којом би се одобрила интервенција у Сирији, уколико се докаже употреба хемијског оружја, каже Владимир Путин. Руска ракетна крстарица упућена у источни Медитеран.
15.30 – Владимир Путин: Конгрес САД нема право да дозволи војну интервенцију против Дамаска без дозволе УН.
14.55 – Барак Обама: Међународна заједница не може да остане мирна после „варварског напада“ хемијским оружјем у Сирији. Уколико не одговоримо на овај напад, ризикујемо да дође до нових.
12.05 – Руска ракетна крстарица упућена у источни Медитеран, рекао војни званичник агенцији Интерфакс. У своју зону одговорности стићи ће за 10 дана, пишу руски медији.
11.55 – Турски премијер Ердоган каже да ће његова земља учествовати у међународној коалицији против Сирије, али је избегао да каже да ли то значи и учешће у војној акцији.
7.10 – Није искључено да Русија подржи резолуцију УН којом би се одобрила употреба силе против Сирије, уколико се докаже употреба хемијског оружја, каже Владимир Путин.
01.05 – Готово 60 одсто Американаца против напада на Сирију, показује анкета Вашингтон поста и Еј-Би-Сија.
00.40 – Барак Обама нема баш чврсту подршку за напад, пише Политико. Обамини сарадници жестоко лобирају на Капитол хилу, али за сада немају довољну подршку. Ово је најтежи Обамин изазов досада, пише Политико.
Сједињене Америчке Државе су драматично заоштриле ретотику против сиријског председника Башара ел Асада, постављајући сценографију за напад који је, већ је сасвим извесно, неизбежан. Бар када је у питању администрација Барака Обаме.
Председник Русије Владимир Путин упозорио је западне земље да не предузимају једнострану акцију против Сирије, али није искључио могућност да Москва подржи резолуцију УН којом би се одобрила употреба силе против Сирије.
Путин је у интервјуу агенцији Асошиејтед прес и руској државној телевизији Канал 1 синоћ говорио о хипотетичкој могучности да Москва подржи резолуцију УН уколико „буде доказано да је Дамаск користио хемијско оружје“.
Руски председник је дао интервју америчкој агенцији уочи самита лидера Г20 у четвртак и петак у Санкт Петербургу.
Путин се нада да ће он и председник САД Барак Обама у Санкт Петербургу имати „озбиљне разговоре“ у вези са ситуацијом у Сирији.
Владимир Путин је рекао и да је Русија привремено обуставила испоруку делова за противваздушни систем „С-300“, а да су неке компоненте система већ испоручене.
Државни секретар Џон Кери, је пред спољнополитичким одбором Сената, рекао да Савет безбедности УН не испуњава улогу и подсетио нацистичке гасне коморе. Керијев наступ, ипак, није донео јасну поруку да ли ће Обама напасти Сирију и уколико подршка са Капитол хила изостане.
„Адолф Хитлер је гасом побио милионе Јевреја. Садам Хусеин га је користио против Иранаца и сопственог народа. И сада Асад. Три особе у историји“, рекао је Кери, који је, како се чини, успео да добије подршку Конгреса за почетак напада на Асадове снаге.
Поред Керија, пред Сенатом су говорили и министар одбране Чак Хејгегл и начелник Здруженог штаба америчких оружаних снага Мартин Демпси.
Говорећи о истрази коју воде Уједињене нације, Кери је рекао да су амерички обавештајни подаци убедљивији од информација које има светска организација.
Скептични део америчке јавности одмах је подсетио на чувени говор тадашњег државног секретара Колин Пауела пред УН 2003. године, који је означио крај политичке каријере тог човека, јер су се анализе америчких обавештајаца о оружју за масовно уништење Садама Хусеина показале најобичнијим бесмислицама.
Кери је, ипак, запео када су на ред дошла питања сенатора о копненим снагама, јер је рекао да ће се оружане снаге „укључити уколико Сирија имплодира“, да би, убрзо затим, ретерираоизјавом да амерички војници нече крочити на тло те државе.
Подршку Обаминој администрацији најавио је најутицајнији републиканац у Конгресу Џон Бејнер, који је позвао и своје страчке колеге да подрже интервенцију у Сирији.
„Једино САД може зауставити режим сиријског председника Ел Асада и упозорити остале широм света да се употреба хемијског оружја неће толерисати“, рекао је Бејнер.
Спољнополитички одбор Сената је прихватио нацрт резолуције о употреби војних снага у Сирији, којом је предвиљена војна акција у трајању од 60 дана, која се уколико буде потребно може продужити за још 30 дана.
Подршка лидера демократа и републиканаца не значи, аутоматски, да ће Обама добити „зелено светло“ за почетак рата, јер је, бар за сада, подршка почетку новог рата на прилично ниским гранама.
Од одлуке америчког Конгреса зависиће и даљи потези Француске, јединог савезника САД у плану да удари на Сирију.
Француска чека
Француски председник Франсоа Оланд рекао је да ће сачекати да види шта ће амерички Конгрес одлучити поновио да Француска неће моћи сама да делује.
„Европа мора да се уједини по овом питању. Свако на своју одговорност. Француска ће на своју“, рекао је Оланд.
Француској и САД, међутим, први човек УН Бан Кимун, упутио је упозорење да су такви напади легални само у случају самоодбране у складу са Повељом УН или уз одобрење Савета безбедности УН.
Бан је забринут да би било каква „казнена“ акција против Сирије могла да изазове још више потреса и крвопролића у грађанском рату у тој земљи.
Бан је подвукао да пре доношења одлуке о било каквим одговорима на могућу употребу хемијског оружја, треба сачекати резултате истраге инспектора УН, преноси Итар тас.
„Резултате истраге треба да узме у обзир Савет безбедности УН“, рекао је Бан, истичући да је успех инспектора УН у интересу свих страна.
У међувремену, огласио се и Хјуман рајт воч који је оптужио сиријски режим да користи касетну муницију у борби против пубуњеника и подсетио да је више од 80 земаља ратификовало конвенцију о забрани касетне муниције, јер је од ње најчешће страдају цивили.
Америчка морнарица прераспоредила је ратне бодове на Блиском истоку у случају напада на Сирију, саопштили су амерички војни званичници.
Разарач „Махан“ напустио је Медитеран, док је борбена група ратних бродова, предвођена носачем авиона „Нимиц“, на путу за Црвено море из Индијског океана, рекао је за један званичник за агенцију АФП, наводећи да је „Махан на путу за Норфолк“, своју матичну луку у Вирџинији.
Група борбених бродова, предвођена носачем авиона „Нимиц“, стићи ће из Индијског океана у Црвено море „у наредних неколико дана“, рекао је један амерички званичник.
Одласком „Махана“ број америчких разарача у Медитерану смањен је на четири, а сваки од тих ратних бродова опремљен је тако да може да лансира крстареће ракете „томахавк“ на циљеве у Сирији, уколико то нареди амерички председник Барак Обама.
Америчка морнарица држи у тајности тачан број ракета „томахавк“ на тим разарачима, али већина аналитичара процењује да сваки од тих бродова носи између 40 и 56 крстарећих ракета.
Такође, америчка војска је у блискоисточни регион послала амфибијски брод „Сан Антонио“ са хеликоптерима и неколико стотина маринаца, који би могао да буде употребљен у случају хитне евакуације америчких дипломатских мисија у том региону.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: