Сиријски министар обране одбија курдски предлог о војном блоку
1 min readНови сиријски министар обране рекао је у недјељу како не би било у реду да курдски борци које подржавају Сједињене Америчке Државе и који се налазе на сјевероистоку земље задрже властити блок унутар ширих интегрираних сиријских оружаних снага, преноси Радио Слободна Европа.
Говорећи за Ројтерс у згради Министарства обране у Дамаску, Мурхаф Абу Касра рекао је данас да је вошство курдских бораца, познатих као Сиријске демократске снаге (СДФ), одуговлачило у рјешавању овог сложеног питања.
СДФ, који је створио полуаутономну зону током 14 година грађанског рата, води преговоре с новом администрацијом у Дамаску коју воде бивши побуњеници који су свргнули предсједника Башара ал-Асада 8. децембра. Заповједник СДФ-а Мазлум Абди рекао је да је један од њихових средишњих захтјева децентрализирана управа, рекавши у прошлоседмичном интервјуу за канал Асхарq Неwс из Саудијске Арабије да је СДФ отворен за интеграцију с Министарством обране, али као “војни блок” и без распуштања.
Абу Касра је у недјељу одбио тај приједлог.
“Ми кажемо да би они ушли у Министарство обране унутар хијерархије Министарства обране и да би били распоређени на војни начин – ми ту немамо проблема”, рекао је Абу Касра, који је 21. децембра именован за министра обране.
“Али да они остану војни блок унутар Министарства обране, такав блок унутар велике институције није у реду”, нагласио је.
Један од министрових приоритета откако је преузео дужност била је интеграција безбројних сиријских фракција против Асада у јединствену структуру.
Али учинити то са СДФ-ом показало се изазовним.
САД ту групу сматра кључним савезником против милитаната такозване Исламске државе, али сусједна Турска сматра је пријетњом националној сигурности.
Абу Касра је рекао да се сусрео с челницима СДФ-а, али их је оптужио за “одуговлачење” у преговорима о њиховој интеграцији, те је рекао да је њихово укључивање у Министарство обране попут других бивших побуњеничких фракција “право сиријске државе”.
Абу Касра именован је у прелазну владу отприлике двије седмице након што је Хајат Тахрир ал-Шам, исламистичка група којој припада, предводила офанзиву која је збацила Асада.
Касра је рекао како се нада да ће завршити процес интеграције, укључујући именовање неких високих војних званичника, до 1. марта, до кад је именована прелазна влада.
Упитан како је одговорио на критике да прелазно вијеће не би требало постављати таква именовања или проводити тако опсежне промјене војне инфраструктуре, рекао је како су “сигурносна питања” подстакла нову државу да то питање одреди као приоритет.
“У утрци смо с временом и сваки дан чини разлику”, рекао је.
Нова управа такође је критиковала због одлуке да неким странцима, међу којима је је један Албанац, додијели чинове у новој војсци.
Абу Касра је признао да је одлука изазвала олују, али је рекао да није упознат с било каквим захтјевима за изручењем страних бораца.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: