Сиромашна карипска земља на ивици хаоса: Хаитијем нема ко да управља
1 min readУбиство предсједника Хаитија Жовенела Моиза током ноћи у сриједу у његовој приватној резиденцији изазвало је међународну осуду и страхове од избијања хаоса у тој сиромашној карипској држави.
Убиство се поклопило са порастом насиља банди у Порт о Пренсу протеклих мјесеци подстакнутог хуманитарном кризом и политичким нередима. Ројтерс пише да су усљед насиља многе четврти у пријестоници постале забрањене зоне.
Вршилац дужности премијера Клод Жозеф казао је у телевизијском обраћању након засједања кабинета да је влада прогласила ванредно стање усљед конфузије око тога ко ће преузети контролу над земљом. „Моји сународници – останите мирни јер је ситуација под контролом“, казао је он.
Предсједникова супруга, 53-годишња Мартина Моиз, такође је рањена у нападу који се догодио око један сат послије поноћи по локалном времену у њиховој кући изнад Порт О Пренса. Амбасадор Хаитија у САД, Бочит Едмонд синоћ је казао да је њено стање критично и да је она евакуисана на лијечење у Мајами.
„Према првим информацијама напад је спровела група људи који су говорили енглески и шпански језик. Били су наоружани висококалибарским оружјем“, казао је Жозеф у обраћању нацији описујући убиство као „варварски чин“. Локални медији су објавили да прве информације указују да су у нападу учествовали страни држављани.
На снимцима објављеним на друштвеним мрежама, чију аутентичност Ројтерс није могао да потврди, нападачи тврде да су агенти америчке Управе за сузбијање дроге (ДЕА) док улазе у Моизову резиденцију.
„Ово је добро организовани напад“, казао је амбасадор Едмонд за Гардијан. „Лажно су се представили као ДЕА агенти и рекли да су дио ДЕА операције“, казао је Едмонд.
„Згранут сам овим догађајем”, казао је Роберт Фатон, који се бави политиком Хаитија на Универзитету у Вирџинији. „Није ми јасно како неко просто уђе у резиденцију предсједника и убије га – а затим оде. То је веома чудно. Не знам ко има користи од тога…”, казао је Фатон и додао да у модерној историји није било убистава предсједника. „Имали смо низ пучева – али убити предсједника је нешто потпуно друго… тако нешто нијесмо видјели на Хаитију”.
Жозеф, који је затражио хитни састанак Савјета безбједности УН, јуче је казао да полиција и војска држе под контролом безбједносну ситуацију. Међународни аеродром у Порт О Премсу јуче је затворен, пренијели су локални медији.
Међутим, будући да је Хаити политички поларизован и суочен са хуманитарном кризом и глађу, страх од избијања хаоса се шири.
Доминиканска Република је јуче затворила заједничку границу са Хаитијем на карписком острву Хиспаниола и појачала обезбјеђење.
„Овај злочин је напад против демократског поретка на Хаитију и у региону“, казао је предсједник Доминиканске Републике Луис Абинадер.
Лидери широм свијета осудили су напад и позвали на смиреност. „Спремни смо да помогнемо док настављамо да радимо за безбједни и сигурни Хаити“, казао је предсједник САД Џо Бајден називајући убиство гнусним а ситуацију забрињавајућом.
Остаје нејасно ко ће наслиједити Моиза на функцији предсједника. Он је ове недјеље именовао новог премијера који тек треба да положи заклетву. Предсједник Врховног суда – који је према уставу Хаитија такође кандидат за насљедника преминуо је прошлог мјесеца од ковида-19, а његов насљедник још није изабран.
Хаити, држава од око 11 милиона становника и најсиромашнија на западној хемисфери, покушава да постигне стабилност од пада Дуваљеове диктатуре 1986.
Мировна мисија УН – која је требало да поврати ред након што је у побуни 2004. збачен предсједник Жан Бертран Аристиде – окончана је 2019. док је земља још била у хаосу.
Протеклих година Хаити је погодио и низ природних катастрофа и још носи ожиљке од великог земљотреса 2010.
Након што је преузео дужност предсједника 2017. Моиз, извозник банана који је постао политичар, суочио се са жестоким протестима због оптужби за корупцију и његовог управљања економијом.
Ове године, опозициони лидери су га оптужили да покушава да уведе диктатуру ауторитарним стилом владања и прекорачењем мандата. Он је одбацивао те оптужбе.
Моиз је владао декретом више од годину дана након што у земљи нијесу одржани парламентарни избори, а покушао је да прогура контроверзну уставну реформу за коју је тврдио да ће коначно ријешити проблеме који узрокују нестабилност на Хаитију.
САД, које су јуче због безбједносне ситуације затвориле амбасаду у Хаитију, саопштиле су да раде процјене о „трагичном нападу“ и да су „спремне да пруже потребну подршку“. САД, које су највећи донатор помоћи Хаитију и значајно утичу на политичка дешавања у тој земљи, 30. јуна су осудиле „системско кршење људских права, основних слобода и нападе на новинаре у тој земљи“. Бајденова администрација позивала је владу Хаитија да се супротстави јачању банди и порасту насиља.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: