ИН4С

ИН4С портал

Сједница СО Беране заказана за петак: Најављено скраћење мандата локалном парламенту

1 min read

Фото: Општина Беране

Сјединица Скупштине општине Беране заказана за петак 20. септембар, на којој ће се расправљати о скраћењу мандата локалном парламенту, требало би да одговори на питање на који начин ће се ријешити вишемјесечна политичка криза у овом граду и у самој локалној самоуправи.

Сједница је заказана након што је то договорено на колегијуму шефова одборничких клубова са предсједником локалног парламента Милуном Рмушом.

Том колегијуму присуствовали су представници ДПС-а, СНП-а и Нове српске демократрије, док се састанку нијесу одазвали представници Демократске Црне Горе, Покрета Европа сад, Праве Црне Горе и Уједињене Црне Горе. Прије овога Влада Црне Горе је упутила предлог Скупштини општине Беране за скраћење мандата, а за тако нешто требало би да гласа најмање 18 одборника од 35 колико их броји локални парламент. Да ли ће до тога доћи, не може се са сигурношћу тврдити, јер су само одборници опозиционих ДПС-а и СНП- саопштили да ће гласати за скраћење мандата, док се представници владајуће већине нијесу изјашњавали како ће поступити у датом случају. Уколико, ипак, до скраћења мандата Скупштини дође предсједник државе ће већ наредног дана расписати ванредне локалне изборе у Беранама, а ако се то не деси политичка агонија у овом граду биће настављена.

Одговор на питање како ће гласати и да ли ће се појавити на заказаној сјдници јуче нијесмо могли добити од представника владајуће коалиције који чине 19 одборника ДФ-а, Демократа, Покрета Беране сад, Праве Црна Гора и Уједињене Црне Горе. По овом питању није се оглашаво ни предсједник СО Беране Милун Рмуш из редова Демократа. Једино је из одборничких клубова ДПС-а и СНП-а речено да ће гласти за скраћење мандата локалног парламента, пише Дан.

– Политичка криза у Беранама достигла је кулминацију. Министарство јавне управе одавно је наложило заказивање сједнице и скраћење мандата, а то је 15. августа урадила и Влада Црне Горе у виду препоруке, али се то упорно одлаже из непознатих разлога. Зато је крајње вријеме да се, скраћењем мандата локалном парламенту, заустави безвлашће у нашој општини – нагласио је предсједник ОО СНП-а Иван Радевић, подсјећајући да су одборници његове партије недавно потписали иницијативу којом је тражено да се сазове сједница на којој би се расправљало о назначеном питању.

Претходна сједница није окончана

Сједница СО Беране, која је по хитном поступку сазвана 25. јуна, на којој је требало да се расправља о предлогу Одлуке да се на мјесто предсједника општине изабере Дамјан Ћулафић још није званично окончана. Засједање је прекидано неколико пута, последњи пут 12. јула због недостатка кворума, јер се на сједници нијесу појавили одборници владајуће већине. На почетку засједања у сали су били само одборници опозиционих ДПС-а И СНП-а.

– Ради се о невиђеном скандалу да на сједницу о избору предсједника општине, коју је по хитном поступку сазвала владајућа у Беранама, не дође ниједан одборник те већине. То показује колико је владајућа структура у овом граду неозбиљна и да не води рачуна о јавном интересу. Да ствар буде још гора та сједница није окончана иако су за тако нешто одавно истекли сви рокови – казао је Радевић.

Сличну поруку послали си и из беранског ДПС-а, наводећи да само нови избори могу ријешити политичку и институцијалну кризу у овом граду.

– Поштована господо, издигните се изнад међупартијских сукоба и сујета, скратимо мандат и позовимо грађане на изборе, да сви заједно кренемо у развој овог нашег града. Омогућимо, између осталог, да запослени у Општини и предузећима добију личне дохотке – казао је одборник ДПС-а Бранислав Јокић.

Политичка криза у Беранама настала је прије пола године након што валадјућа већина није успјела да постигне договор о спровођењу у дјело споразума којим је дефинисано да функцију предсједника општине Беране прве двије године обавља Вуко Тодоровић из редова Нове српске демократије, а преостале двије Дамјан Ћулафић, функционер Демократске Црне Горе. Проблем је представало то што одборници Мики Ђукић (НСД) и Милош Рмуш (ПзП) нијесу жељели да подрже Ћулафићеву кандидатуру за мјесто предсједника општине. Након тога и Тодоровић и Ћулафић поднијели су оставке на своје функције, а на њихово мјесто нико није изабран ни до данашњих дана, због чега се Општина Беране нашла у својеврсној блокади.

У налазу управног надзора, који је прије мјесец и по сачинило Министарство јавне управе пише да је рок за избор предсједника Општине Беране истекао 13. јула. Додаје се да се мандат Скупштини, на предлог Владе или једне трећине одборника, мора скратити ако се у року од мјесец дана не изабере нови предсједник општине.

 

Извор: Дан

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *