ИН4С

ИН4С портал

Сјеверу Космета пријети хуманитарна катастрофа: Срби остају без хране и љекова

1 min read
Житељи четири општине на сjеверу Космета – Косовске Митровице, Звечана, Лепосавића и Зубиног Потока – налазе се на корак од хуманитарне катастрофе, јер у продавницама недостаје основних животних намирница.

Фото Танјуг - С. Радовановић

Житељи четири општине на сjеверу Космета – Косовске Митровице, Звечана, Лепосавића и Зубиног Потока – налазе се на корак од хуманитарне катастрофе, јер у продавницама недостаје основних животних намирница.

Седам мjесеци откако су привремене приштинске власти једнострано увеле таксе од сто одсто на робу из централне Србије и БиХ, око 400 приватника, власника радњи са прехрамбеном робом, планира да затвори ове објекте, јер су им рафови празни, а већ неколико дана им не стижу млијеко, млијечни производи, као ни остали најосновнији артикли – зејтин, шећер и со.

Како за „Политику” каже предсједник удружења привредника на сјеверу Космета Радош Петровић, залихе брашна су потрошене, тако да већ у четвртак на полицама неће бити хлеба.

До сада су се приватници довијали на разне начине како би народ на сјеверу имао најосновније прехрамбене артикле. Међутим, притиснути смо са свих страна. Припадници косовске пограничне полиције приводе људе који превозе намирнице из централне Србије, заплијењују им камионе, комби возила, робу, а приде, превозници су суочени и са драконским казнама које морају у кратком року да плате, како не би завршили у затвору. Толико су се полицајци дрзнули, да не презају ни да пуцају у човјека, као што се десило прије неколико дана на територији општине Лепосавић”, наглашава Петровић.

У продавницама млијека нема већ неколико дана.

„Људи ме зову, питају како даље, рачунајући да имам одговор. Немам, и не знам како ће се ситуација даље одвијати, осим што је сигурно да смо на корак од хуманитарне катастрофе. Већ понестаје хране у болници, у Студентском центру, у вртићима. Апелујем на државу Србију и на међународну заједницу да предузму кораке како би се укинуле таксе, јер ако се овако настави, Срби са сјевера Космета ће почети са исељавањем. А то и јесте циљ Приштине, а изгледа и међународне заједнице, самим тим што за седам мјесеци, откако су уведене таксе, ништа није учинила да народ на сјеверу живи живот достојан 21. вијека”, упозорава он.

Приштина

На сјеверу је примећен и појачан надзор инспекцијских служби које су у систему Приштине, а протеклих неколико дана они су контролисали угоститељске објекте, испитивали власнике и писали им кривичне пријаве. Постоји опасност да ће им бити испостављене енормне казне за порез и остале дажбине, што би их приморало да распродају имовину, а тиме и да се селе са сјевера.

Мета су и апотеке, Србима отимају љекове

Петровић каже да постоји опасност да се на мети инспекција нађу и апотеке. Тако прије десетак дана, у страху од њиховог упада, који у сваком моменту за собом може да повуче и упад полицајаца, ниједна приватна апотека у четири општине на сјеверу Космета није радила.

Стање, према нашим изворима, компликује и то што косовски полицајци не дозвољавају људима који иду у набавку, рецимо у Рашку или Нови Пазар, који су у централној Србији најближи Космету, да пренесу ни пет килограма основних животних потрепштина, па су Срби принуђени да крију љекове, како и они не би били одузети.

Не дају ни српску штампу

Под блокадом се нашла чак и штампа на српском, коју су привредници после дуго времена успјели да допреме у десеткованом тиражу.

Тако су, уз вијести о отказивању самита у Паризу, на којем је требало да се разговара о наставку дијалога, који је прекинут јер је Приштина увела таксе, најновије акције привремених косовских власти и блокада робе из централне Србије само додатно заоштрили ионако крхку ситуацију.

Истог дана кад је Рамуш Харадинај једнострано увео тарифе, привремене косовске власти активирале су оперативни план „челични прстен” како би се спријечило допремање робе појединим правцима.

haradinaja, Haradinaj
Рамуш Харадинај

У међувремену, како је „Политика” писала, на основу изјава добро упућеног извора, у помоћ припадницима пограничне полиције пристигли су и обавештајци ШИК-а (обавјештајне службе), а на појединим подручјима су активирали и дронове. Недавно је на једно комби возило са регистарским ознакама Републике Србије на територији општине Лепосавић пуцано јер је возач наводно превозио робу и није хтио да се заустави.

Привредници су се, међутим, како каже Радош Петровић, довијали, и грађани нису толико оскудјевали у основним животним намирницама, али је ситуација у последње двије недеље алармантна.

,,Уколико се проблем најхитније не ријеши, најављено је да ће око 400 приватника затворити своје прехрамбене радње. Самим тим, не само што ће око 1600 људи – власници и чланови њихових породица – остати без средстава за живот, већ ће и становништво на сејверу остати гладно”, закључује Петровић.

Прочитајте још:

Фигаро: Писаћемо и даље шта се дешава на КиМ већ 20 година

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *