Сјутра трећи покушај усвајања буџета у Скупштини: Одбор усвојио предлог за 2025. са одлуком о задужењу
1 min readОдбор за економију, финасије и буџет усвојио је Предлог буџета за ову годину са одлуком о задуживању у наставку данашње сједнице која је започета у децембру прошле године.
Посланици опозиције нијесу присуствовали сједници.
Пленарна сједница о најважнијем економском акту заказана је за сјутра, претходно из два пута није одржана јер опозиција то није дозволила због уставне кризе па је држава у Нову годину ушла са привременим финансирањем.
Зденка Поповић (Демократе) је казала да ће бити погубно у економском смислу ако се буџет државе не усвоји.
„Ако кратко траје привремено финансирање не може бити проблем и ако имамо у депозитима новац за редовно финансирање свих издатака. Ова ситуација није упоредива са 2021.годином јер смо тада имали новац од обвезнице од 700 милиона еура, а сада то није случај. Чека нас 820 милиона еура дугова које треба да вратимо. Неко жели свјесно да гурне Црну Горуу огроман економски проблем и да наруши углед државе и повјерење инвеститора“, оцијенила је Поповић.
Према њеним ријечима, на кратак рок привремено финансирање неће направити никакав проблем, али дугорочно је штета по државу.
„Неће се моћи исплаћивати сразмјере пензије и да нећемо моћи да користимо 450 милиона еура из програма Раста за Западни Балкан. Молим колеге да добро размисле“, казала је Поповић.
Дејан Ђуровић (НСД) је рекао да чуди најава поново истог сценарија у тренутку када је европска комесарка са проширење Марта Кос изнијела велике похвале да рачун рада парламентарне већине.
„Ушли смо у проблематичну ситуацију привременог финансирања и тиме смо угрозили ликвидност државе, сервисирање обавеза је под знаком питања и овим смо успорили смо и динамику развоја Црне Горе и европског пута“, истакао је Ђуровић.
Он је оцијенио да буџет није санациони, већ се може третирати као развојни, капиталне инвестиције су веће од прошлогодишњих, издвојен је новац за пројекат заобилазнице око Вирпазара што је веома важно за то подручје…
„Буџет је утемељен на јасном опредјељењу унапређења животно стандарда наших рађана, а уједно је и доказа да власт води одговорну фисклану политику. Очекујем од колега из парламента да се сјутра усагласе са развојем Црне Горе и битно је да сјутра усвојимо буџтет. Ако се то не деси неко мора политички одговора на следећим локалним изборима у Никшићу и Херцег Новом“, казао је Ђуровић.
Посланица ПЕС-а Бранка Марковић је казала да „ДПС са својим сателитима настоји да врати државу у стање економске кризе, те да грађани заслужују одговорну власти и опозицију која ће радити у интересу грађана и државе, а не оних који желе да сруше економски и европски напредак државе“.
Мирсад Нурковић (БС) је казао да улазимо у завршницу јануара када немамо усвојен буџет и то није први пут да се дешава, али изазива велику пажњу.
„Наш систем је рањив и неизгласавање буџета изазива забринутост како ћемо финансирати кључне обавезе државе у наредном периоду – образовање здраство, безбједност. Све то може бити угрожено у наредном периоду. Проблеме политичке природе требамо рјешавати у политичком дијалогу. Буџет је добро простављен у структуралном смислу. Чињеница је да је одржив и и гарант да ће држава исплаћивати редовно све обавезе према грађанима, а он је и замајац нових инвестиција и трендова“, казао је Нурковић.
Посланица СНП-а је Слађана Калуђеровић је питања шта ће бити са кредитним рејтингом државе и свим последицама неусвајања Буџета.
Министар финансија Новица Вуковић је казао да их „врло узнемирава цијели овај период исчекивања усвајања буџета“, те да је министарство дало све од себе да се буџет усвоји крајем прошле године.
„Ово је моментат у коме је јасно да држава не треба да се налази. Ово је буџет који јача стандард грађана и то не треба да им се ускрати“, рекао је Вуковић, додајући да је „буџет мјера могућег“.
Према његовим ријечима, врло је забрињавајуће ко је говорио о привременом финансирању у претходном периоду.
„Да би се давали коментари о исплатама мора се познавати динамика исплата по мјесецима. Да су дошле на наплату обвезнице у јануару питам аналитичаре како би то серивирало. Процес сервисирање дуга је сада заустављен и неизвјесно је сервисирање обавеза у наредном периуоду. Могу се сервисирати из депозита, а пошто су приоритет мандаторни трошкови (плате, пензије, социјална давања) то можемо до момента исплате дугова, а 650 милиона на наплату долази до краја прво квартала. Ако се не плати једна рата све доспијева на отплату. Рецимо, ако не платимо рату за аутопут доспјело би 650 милиона еура“, навео је Вуковић, додајући да без одлуке о задуживању не може ништа да ради по том питању.
Он је истакао да нико нема право да угрози кредитни рејтинг Црне Горе.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: