Шкаљарци хтјели крв на улицама Беча — спасила их неспретност бомбаша
1 min read
Фото: EPA-EFE/FELIX HUBER
Планирано убиство у Аустрији, у рату “шкаљарског” и “кавачког” клана, које је укључивало ауто-бомбу и колумбијске плаћене убице пуком срећом није успјело. Престретнути разговори криминалаца са “Скај” апликације показали су да су катастрофу са вјероватно бројним невиним жртвама у Бечу спријечиле само срећне околности, објавио је “пулс24.ат”, позивајући се на изјаве аустријских полицијских званичника.
У прољеће 2020. године чланови клана “Шкаљари” су покушали да убију двојицу мушкараца из клана “Кавач”, користећи ауто-бомбу и колумбијске плаћене убице у Бечу, пренио је “пулс24.ат”.
План је био да се прво бомбом, а касније пушкама, убије припадник “кавачког” клана, а посебно је важно што је завјера укључивала налог да се напад изведе без обзира на могуће полицијске или цивилне жртве, наведено је у тексту.
“Два клана ‘Кавачи’ и ‘Шкаљари’ из црногорског лучког града Котора у рату су од 2014. године. Тада је једна банда наводно украла 200 килограма кокаина из стана у Валенсији. Услиједио је крвави обрачун који се из шпанског града проширио на Црну Гору али и широм Европе. Супарништво кланова до сада је однијело око 80 живота. Тако се једно убиство догодило и испред познатог бечког бара Фиглмуллер у зиму 2018. године”; наводи се у чланку.
Мада су описани детаљи планираног атентата у прољеће 2020. године, не наводи се ко је из “кавачког” клана тада био мета напада.
“Осумњичени су првобитно направили експлозивну направу. Данијел Лихтенегер, шеф канцеларије БКА за борбу против наркотика, објаснио је да су пресретнути разговори показали да је бомбашки напад у Бечу пропао само због срећних околности: “Починилац очигледно није био посебно вјешт са експлозивом и морао је да разговара са човјеком са Западног Балкана који му је написао упутства”, наводи се.
Све указује да је бомбаш направио грешку, и није успио да активира експлозивну направу. Мета је успјела да напусти ресторан у Бечу-Отакрингу, уђе у ауто и одвезе се неповријеђен”, подвучено је,
Дитер Чефан, шеф полицијске канцеларије за организовани криминал, нагласио је да је ова срећна случајност спријечила катастрофу у главном граду аустријске државе. Упоредне анализе истражитеља показале су да би експлозија “вјероватно поцијепала пола Копштрасе“, упозорено је.
“Чланови клана такође нису презали од цивилних жртава. Ово показују пресретнуте поруке у којима је бомбаш писао свом налогодавцу да се у радијусу експлозије налазе бројни пролазници. Тада је одмах добио упутства да ипак детонира бомбу”, пише “пулс24.ат”.
Неуспјели бомбашки напад је на крају покренуо алтернативни план, како је објаснио Лихтенегер.
“У ту сврху, колумбијске плаћене убице су прокријумчарене у Европу – укључујући каснијег главног извршиоца, Џона Александра З., који је путовао преко Париза у Беч заједно са најмање још једним сународником”, прецизирано је.
“У Беч је 8. марта 2020. године дошао и Стефан К., који ће морати да одговара за завјеру за убиство пред бечким Окружним судом за кривична питања. Стефан К. је 11. марта 2020. године пронашао мету у бару у Отакрингу, гдје је боравио са још четири особе. Ристо М. је тада одмах наредио да се пуца, али је и покушај колумбијских убица пропао”, пише овај портал.
Разлог за то су технички и комуникацијски проблеми, због језичке баријере, колумбијски починиоци су комуницирали са кланом “Шкаљари” преко босанског држављанина који је боравио у Еквадору, додаје се.
“Ово кашњење је осигурало да је мета на крају била у стању да избјегне напад. Према Андреасу Холцеру, директору БКА, вјероватно су и у овом случају биле могуће друге жртве. Клан “Шкаљари” је дао директна упутства колумбијским плаћеним убицама да убију и цивиле и полицајце ако интервенишу”, тврди се у чланку.
У седмицама након покушаја убиства, умијешани људи су се вратили у Црну Гору, објављено је.
“Стефан К. је од 3. новембра 2023. године међународно тражен и ухапшен је на граничној контроли у Босни у фебруару 2024. године. У притвору је у Аустрији од 15. априла 2024. године. Иако су покушаји атентата у почетку пропали, спирала насиља је касније ескалирала: двојица одговорних за завјеру киднаповани су, мучени и стрељани у Турској и Црној Гори у октобру, односно новембру 2020. године”, пише портал.
По саопштењу Интерпола, колумбијски плаћени убица Џон Александар З. преминуо је 30. августа 2023. у Колумбији од последица тровања пестицидима. Додаје се да је прганизатор Дино И. упуцан у црногорском граду Бару а да је против њега постојао аустријски налог за хапшење.
“Међутим, неуспјело двоструко убиство није једини злочин који окружује ривалство црногорских кланова на аустријском тлу. Захваљујући пресретању шифрованих порука са “Скај” апликације од стране Федералне службе криминалистичке полиције (БКА) у оквиру операције ‘Ахилеј’, у Аустрији је заплијењено око 36 тона дроге, милионска сума у готовини и 82 комада ватреног оружја од априла 2021. године”, пише аустријски медиј.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

