Скандал: Централна банка и стечајна управа Атлас банке у Беранама уништили документацију и покрала вриједну имовину!
1 min read![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2023/09/Atlas-banka-Berane.jpg)
Фото: РТЦГ
Ко је узео килограм зубарског злата власништво Фонда здравства које се у тренутку увођења стечаја налазио у једном од сефова Атлас банке у Беранама, с обзиром да су из стечајне управе раније саопштили да су сви сефови били слободни, односно ослобођени од садржаја?!
Бахато понашање Централне банке Црне Горе која управља стечајем у Алтас банци и стечајне управе према вриједној имовини ствараној деценијама, најбоље се види у случају филијале Атлас банке у Беранама.
Како објављује Портал РТЦГ, стечајна управа Атлас банке, филијале у Беранама, није консултовала нити ангажовала никога од старих радника ове филијале приликом отуђивања и уништавања вриједне документације, што је морало бити учињено. То тврди један од бивших радника ове филијале, који није желио да му се помиње име, и који је поставио питање законитости читавог тог посла селектовања или уништавања архивске грађе.
“Постојала је законска обавеза да се формира комисија од Државног архива и радника банке, који би утврђивали вриједност документације. Како неко ко дође из Подгорице може да зна шта је ту вриједно, а шта није”, казао је овај бивши службеник Порталу РТЦГ.
Из стечајне управе Атлас банке раније су саопштили да сва пословна документација затечена у ранијој организационој јединици банке Беране и за коју постоји обавеза чувања у складу са прописима и са Листом категорија регистратурског материјала са роковима чувања у Атлас банци АД Подгорица у стечају број 01-3-6707, на коју је Државни архив Црне Горе дао сагласност број 02-20-63 дана 19. јула 2019. године, измјештена из Берана и архивирана код овлашћеног правног лица, друштва са ограниченом одговорношћу за шпедицију, информатички инжињеринг и услуге архивирања “Књаз” Подгорица, са којим Атлас банка АД Подгорица у стечају има потписан уговор о пословној сарадњи.
„Остала безвриједна, похабана или потпуно оштећена папирна документација, коју су претежним дијелом чиниле разне публикације, службени листови, неупотребљив канцеларијски материјал (регистратори, папирни и ПВЦ омоти, коверте и сл.), маркетиншки материјал (флајери, постери и сл.), бланко обрасци са ознаком банке и сл., је уништена на лицу мјеста и депонована у складу са еколошким прописима“, казали су тада из стечајне управе Атлас банке.
Бивши службеник филијале Атлас банке у Беранама је Порталу РТЦГ доставио фотографије и видео запис на којем се види како је са задње стране зграде Атлас банке у овом граду паркиран комунални камион, и како двојица радника у пакетима избацују разни писани материјал.
Видео запис је, како је казао, тада направио један од бивших депонената ове банке који се ту случајно затекао, и на снимку се чује како говори „ето гдје заврши моја банка, у контејнеру, послаћу ово Душку (Кнежевићу) да види“.
Објашњава да је ова банка, прије него је приступила Атлас систему, била претеча свих банака у Беранама, и да је у њој чувана сва документација свих бивших привредних предузећа још из времена СФРЈ, која су и изградила садашње здање.
“Ова зграда је изграђена 1974. године од средстава градске привреде, која је у то вријеме била трећа у Црној Гори. Тада је постојала само ова банка. Та банка се послије рата звала Комунална банка Иванград, Андријевица и Плав. Затим је мијењала име у Основну банку, потом у Монтенегро банку. А 1992. године се издвојила из система Монтенегро банке и тада је формирана Беранска банка. Беранска банка је 2003. године припојена Атлас банци“, каже тај службеник.
Према његовим ријечима у овој банци је чувана сва вриједна пословна документација из тог дугог периода.
“Стечајна управа је могла са грађом послије 2003. године да ради шта год жели. Али било какву документацију из ранијег периода морали су да предају државном Архиву“, сматра овај службеник.
Он вјерује и да у регистраторима има врло вриједне документације, тако да ни они нису могли бити тек тако уништени.
“Све то је урађено потпуно нетранспарентно, и зато остаје сумња у то што је чињено послије увођења стечаја. Некима од нас су и личне ствари остале у згради, на радним столовима. Тога дана, одмах по завршетку радног времена, појавило се ново обезбјеђење, закључали су врата, и више нико од нас старих радника није могао да уђе у зграду“, каже тај бивши службеник.
Према информацијама до којих је дошао дошао портал РТЦГ, у једном од сефова Атлас банке у Беранама у тренутку увођења стечаја, налазио се и килограм зубарског злата које је било власништво Фонда здравства.
“Вриједност тог злата била је око педесет хиљада еура”, тврди саговорник Портала РТЦГ.
Гдје је могао завршити тај килограм злата, до данас није јасно, јер су из стечајне управе раније саопштили да су сви сефови у ранијој организационој јединици Атлас банке у Беранама били слободни, односно ослобођени од садржаја.
Портал РТЦГ није могао доћи до одговора када је посљедњи пут Државни архив изузимао грађу из Атлас банке у Беранама.
То би, сматрају радници, било значајно знати због чињенице и одговора на питање да ли су остали трагови пословања беранске, односно иванградске привреде, када је овај сјеверни град био трећи по развијености у Црној Гори.
Осим једног дијела мањег дијела у приземљу који користи Министарство унитрашњих послова и двије канцеларије финансијске полиције на спрату, ова вриједна зграда у центру Берана пропада и зараста у шибље.
То најмање брине Централну банку Црне Горе и стечајну управу Атлас банке који незаконито крчме вриједну имовину, а још мање брину што ће држава морати да плати њихове незаконите радње кад се оконча арбитражни поступак који је Атлас група покренула пред међународним судом вриједним преко 500 милиона евра!
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)
Pi….olosi …smecari……zulumcari….
Je li moguće da govance Radoje Žugić zvani Duško još jede govna u fotelji guvernera CBCG. I da mu se za to nezakonito plaća preko 5000€ mjesečno?