Скандалозно: Црна Гора тражи одштету од жртава НАТО агресије
1 min readВрховни суд наложио је породици Коматина из Мурина, чији је члан страдао током НАТО бомбардовања, да држави врати 69.000 евра, колико им је исплаћено на име нематеријалне штете.
Од породице Коматина тражено је да плати и трошкове парничног поступка у износу од 4.851 евро.
Правни заступник оштећене породице, адвокат Велија Мурић уложио је приговор на такву одлуку суда оцјењујући је као скандалозну.
У изјави за „Дан” потврдио је да је Врховни суд донио одлуку да Коматине морају да врате новац.
„Мојим клијентима новац је исплаћен након правоснажности одлуке. Судија Основног суда у Подгорици Мирјана Влаховић је пресудила да држава Црна Гора треба да плати 69.000 евра породици Коматина на име душевних болова због погибије њиховог блиског члана током НАТО бомбардовања Мурине. Ту одлуку је потврдио и Виши суд у Подгорици“, казао је Мурић.
Он је додао да је Врховни суд по ревизији, коју је тражио заштитник имовинско-правних интереса државе, преиначио ту одлуку и одбио тужбени захтјев у цјелости.
Имовинско-правни заступник одмах је тражио и извршење. Основни суд усваја тај захтјев и обавјештава породицу да треба да врати паре држави.
„Ту мисле на главницу од 69.000 евра и трошкове парничног поступка. Уложио сам приговор на то рјешење у којем сам навео и да је у међувремену умрла Веселинка Коматина и да је немогуће приступити извршењу“, истакао је Мурић.
Правни заступник породице Коматина оцијенио је да се таква пресуда може посматрати са више аспеката.
„На овај начин видимо да је правосуђе зависно, а истовремено је доведена у питање објективност и самосталност нижих судских инстанци због такозваног патроната виших еудских инстанци. Таква пресуда је оркестрирана са очигледним ставом државног врха када је у питању одсуство обзира према овом догађају. Посебно треба нагласити да те жртве нијесу случајне већ су производ тадашње политике“, казао је Мурић.
Он је оцијенио да држава у том случају није учинила ништа да упозори мјештане Мурина да се склоне, иако је сваки напад НАТО авиона практично био најављиван и био је познат одабир мета.
Првостепену пресуду, коју је потврдио Виши суд, судија Влаховић је донијела по тужби Веселинке Коматине, Љубомира, Градимира, Радомира и Евице Коматине. Тужени у овом предмету су били држава Црна Гора, МУП, Министарство одбране и Управа полиције. Према пресуди, пресуђено је да се Веселинки и Љубомиру на име душевних болова исплати по 15.000 евра, а осталим члановима породице по 13.000.
Познато је, како је додао, да је у НАТО гранатирању тадашње СРЈ, између осталих градова и објеката као одабраних циљева, страдала и црногорска варошица Мурина.
„У гранатирању Мурине страдало је шест недужних цивилних лица, међу којима су била и дјеца. То страдање, по нашем чврстом увјерењу поткријепљеном релевантним доказима, могло је да се избјегне. Према нашим информацијама, гранатирање стратешких мета је унапријед најављивано, и уз то су, са аспекта одбране грађана и имовине, меге биле стратешки предвидиве. Тако, на примјер, приликом сваког најављивања прелета Подгорице, Берана или пак Плава, који је најближи Мурини, грађани су на прописани начин упозоравани звучним сигналима сиренама како би се склонили или пак предузсли друге мјере ради своје заштите„, казао је Мурић.
Према његовим ријечима, у случају бомбардовања Мурине, није било сирена, нити било каквог начина обавјештавања грађана о надолазећој опасности.
„Управо слиједећи уставну обавезу државе Црне Горе да штити животе и имовину својих грађана, да контролише све ванредне ситуације, а пандан томе и да накнади штету ако до ње дође, што се у овом случају и догодило ја сам, процјењујући све околности, поднио тужбу којом оштећене породице од државе Црне Горе и њених органа Министарства унутрашњих послова и јавне управе, Управе полиције и Министарства одбране тр.аже да им држава надокнади нематеријалну и материјалну штету“, казао је Мурић.
Он тврди да су сви аргументи на страни породица које су тужиле државу.
„Да су опасности најављиване и да је држава знала да ће бити бомбардовања, потврдио је и Весли Кларк, који је командовао челичним птицама из Авијана. Због тога сам спреман да идем до краја, прво пред црногорским судовима, а потом и европским. Породицама неко мора дати ваљан и правни одговор зашто нијесу испоштована уставом загарантована права на живот“, закључио је Мурић.
У НАТО бомбардовању Мурина 30. априла 1999. године погинули су: Манојло Коматина, Мирослав Кнежевић, Милка Кочановић, Вукић Вулетић, Јулија Брудар и Оливера Максимовић.
Том прилином су рањени Корина Миловић из Мурина, Светлана Зечевић из Андријевице, Жељко Бјелановић из Велине, Дарко Мијовић из Подгорице, Мирко Шошкић из Улотине, Славко Мирковић из Грачанице, Васко Чејовић из Берана и Данило Јокић из Велике.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
To nije drzava nego jazbina, bez ikakvog pravnog uredjenja. Da nije jazbina tuzila bi NATO i sve drzave za nekoliko milijardi dolara odstete. Iako je svaki izgubljeni zivot nenadoknadiv, ne znaci da materijalna nadoknada nije potrebna.
U svim bivšim državicama SFRJ borci koji su učestvovali u ratu imaju neku novčanu nadoknadu a u CG su ti ljudi koji su stali na branik otadžbine proglašeni izdajicama i nemaju nikakva prava ni nadoknade. A o porodicama poginulih boraca da i ne govorim. Sledeći put kada izbije rat niko se pametan neće odazvati pozivu države za bilo šta.
Kaтастрофа. Немам коментар.
Nevjerovatno koliko licemjerstva, bezdušnosti i odsustva bilo kakvog morala kod crnogorskih državnih institucija. Pa kako onda da građani poštuju takvu državu.
U ovakvu drzavu ne bi se cudili ni da traze da se izvinimo što su nas bombardovali…
Крв наших невиних жртава на главу НАТО крвника и зла нашега домаћега, Господе!
Sad su se sjetili??
Ko će im ga znati o čemu se sad radi.
ta porodica dobila novac a jesu li druge porodice ubijenih imale pravo na novac, i da li su one dobile odn. uzele novac. ŽALOSNA PRIČA , novac ništa ne rešava