Скандалозно: Улицама у БиХ називи по усташким крвницима!
1 min readВеличање некадашњих припадника усташког покрета веома је приметно у Федерацији БиХ, упркос противљењу Срба и поштоваоца антифашиста – улица у Мостару носи назив Миле Будака, усташког идеолога и министра НДХ, док је основна школа у Горажду названа по Хусеину ефенди Ђози, имаму у Ханџар дивизији и човеку који је служио нацистичкој војсци!
Иницијатива „За Мостар без фашизма“ упорно од градских власти тражи да буду промењени сви називи улица који славе лик и дело неког од припадника усташког покрета, али то још није учињено. Бошњачки и хрватски одборници у мостарском парламенту никако не могу да се договоре о томе.
Осим захтева за промену имена Улице Миле Будака, активисти траже и брисање назива Улице Јуре Францетића, члана усташког покрета и заповедника „Црне легије“, елитне усташке јединице.
Спорна је и Улица Вокића и Лорковића, названа по Младену Лорковићу, некадашњем министру унутрашњих послова у НДХ и Анти Вокићу, тадашњем министру оружаних снага, који су се окренули против Павелићевог режима. Планирали су и пуч против Анте Павелића, али га нису извршили.
У групу мостарских улица са спорним називима ушла је и она названа по кардиналу Алојзију Степинцу.
Ранији предлози да Улица Миле Будака буде преименована у улицу песника Силвија Страхимира Крањчевића, Улица Вокића и Лорковића у Улицу Тина Ујевића нису добили подршку у градској скупштини.
Потпредседник Српског грађанског већа Мостара Ратко Пејановић казао је да му је тешко проћи улицама Јуре Францетића и Миле Будака, јер се у њему буде асоцијације на стравичне злочине.
„Бојим се да овде никада неће бити политичке воље да се ови и неки други називи промене. Мостар је једини град у БиХ, који је, нажалост, поклекнуо пред фашизмом“, нагласио је он.
Пејановић је истакао да су промене најбоље немогуће, јер су грађани Мостара подељени, трајно завађени, а уз све то немају од чега ни да живе.
Родитељи ђака из Горажда тражили су у анонимном писму од локалне власти да се хитно промени назив школе, јер је, по њима, непримерено да деца иду у школу која је названа по човеку који је служио озлоглашеној нацистичкој дивизији о чему сведоче и бројне фотографије Хусеина еф. Ђозе са нацистичким војницима. Међутим, школа још увек носи исти назив. Након Другог светског рата Ђозо је одлежао пет година затвора због сарадње с непријатељем.
Према доступним подацима, Ђозо није учествовао у војним операцијама, али је као имам СС Ханџар дивизије суделовао у бројним активностима те војне формације и носио је официрску униформу са нацистичким обележјима и карактеристичном мртвачком главом на фесу, који је био заштитни знак Ханџар дивизије. Немачки медији су писали о Ђозиним писмима упућеним нацистичком команданту Хајнриху Химлеру у којима се захваљивао на подршци „имамима и стотинама хиљада сиромашних у БиХ“.
За дом спремни
Осим назива улица, забрињавају и све учесталији и отворенији усташки поклици на друштвеним мрежама. У тој кампањи учествују чак и државни службеници у ФБиХ. Портпарол Завода за здравстено осигурање Херцеговачко-неретванског кантона са седиштем у Мостару Далибор Равић суспендован је са тог места након што је на друштвеној мрежи истим речима подржао портпаролу Министарства туризма и животне средине ФБиХ Мију Мартину Барбарић која је на „Фејсбук“ профилу написала „За дом спремни“.
Петицију Мостар без фашизма можете потписати на овом линку.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Невјероватно је брзо прорадио ,,прикривени“ усташки ген у овом народу! Довољно је било да појединац као Шимунић подигне руку и да се сви пробуде!
Назив улица је култура једног града! А култура је глава народа. Ово је директан ударац у главу!
Kuda sva ova mržnja vodi??? – Nije dobro.