Склапа се нова Влада Србије: Kо иде, ко остаје, а ко долази у Немањину 11

© Влада Србије, Слободан Миљевић
Новом Владом Србије која би требало да буде изабрана до 18. априла преовладаваће нова имена – неко са партијском, а неко са експертском књижицом у џепу. И она ће, извесно је, бити мања од тренутне која има чак 32 члана.
Од министара из тима одлазећег премијера Милоша Вучевића остаће неколико људи, а према информацијама РТ Балкана то су највероватније шеф ресора финансија Синиша Мали, полиције Ивица Дачић, дипломатије Марко Ђурић, министар за бригу о селу Милан Кркобабић, за културу Никола Селаковић… Но, није извесно да ли ће сви министри који „преживе“ неки вид реконструкције кабинета нужно остати на својим ресорима. Према нашим информацијама, Скупштина би требало да бира Владу Србије између 10. и 17. априла. Посланици ће морати да мењају и Закон о Влади, јер се очекује другачији склоп министарстава и ресора. Такође нови мандатар ће изнети експозе и представити имена, о којима ће „трибуни“ полемисати.
Извесно је да ће бити и министара који нису нису познати широј јавности у политичком смислу. Они ће заузети део владе резервисан за експерте, а из овог „бубња“, спекулише се, требало би да дође и премијер. У јавности се се помињала имена економисте Бранка Милановића и Ивана Трифуновића из „Пупин иницијативе“, али су они демантовали да су кандидати. Такође, спомињао се и правник, директор предузећа „Ист поинт металс“ Деско Никитовић који три деценије живи у САД. Спекулише се да ће се име новог премијера крије у Покрету за народ и државу који је недавно основан.
За сада се зна да су у покрету осим председника Александра Вучића, академик Бела Балинт, академик Светислав Божић, проф. др Светлана Милетић Дракулић, проф. др Ненад Арсовић, проф. др Горан Станојевић, проф. др Ђуро Мацут, Марина Пападакис, Демо Бериша, проф. др Борис Братина, проф. др Бранко Ракић, проф.др Дејан Ђурђевић.
У јавности се спекулисало да је за премијера виђен и лидер СВМ Балинт Пастор, али према нашим информацијама разговора о њему како кандидату у владајућој коалицији није било.
Председник владе у техничком мандату Милош Вучевић и лидер СНС, који ће сутра ићи на консултације о новој влади код Вучића, рекао је да „носи“ неколико имена за мандатара као и да заступа став да Србија треба да добије нову владу.
Како је навео, нови мандатар треба да буде неко ко је спреман да покрене Србију заједно са председником државе и свим другим институцијама и ко има друштвену и политичку ширину да разговара са свима у јавном простору, студентима и професорима, како би се ишло ка смиривању тензија. Он није искључио могућност да то буде нестраначка личност, као и жена.
„Мислим да ће бити великих промена у влади и то не само на месту премијера – и у влади и у дубини, од државних секретара до директора јавних предузећа. Мислим да ће бити великих изненађења, можда и око мандатара буде велико изненађење„, рекао је Вучевић и навео да не би правио толико велику владу и да би мањи кабинет могао да буде ефикаснији и оперативнији, преноси РТ Балкан.
Нови премијер, како је истакао, треба да „показује отвореност и да се труди да успостави дијалог“.
„А да ли ће они хтети да разговарају, то је питање. Свако носи свој крст. Ми смо сви политички ветерани, неко више, неко мање, али смо прошли кроз један тежак период. Мислим да нам треба свежа енергија за период који је пред нама. Апсолутно се борим против оног што нам се намеће, деполитизације политичког система и уништавање странака као анахроног облика организовања и нечега што успорава свеопшти друштвени развој. То је највећа подвала која постоји, јер нико није смислио бољи облик демократије од вишестраначја и политичког плурализма“, рекао је Вучевић.
Према нашим информацијама, до промена би требало да дође у министарствима просвете, које сада води Славица Ђукић Дејановић, људска и мањинска права на чијем је челу тренутно Томислав Жигманов, одбране где је сада Братислав Гашић… Такође, могуће је и да ова влада неће имати министре без портфеља, али свакако ће их бити мање него сад, а тренутно их је петоро. Према нашим информацијама, када је у питању СПС, у овој странци превладава мишљење да би, осим председника Дачића, у овој влади требало шансу да добију нова лица из СПС која до сада нису била у „министарским ципелама“. Но, коначан предлог даће мандатар, преноси РТ Балкан.
Иначе, Вучевић је поднео оставку због напада на студенте у Новом Саду, а парламент ју је констатовао 19. марта, чиме је цео кабинет пао, а кренуо је да тече рок од 30 дана за формирање нове. За случај да се влада не изабере до 18. априла, иде се на изборе, али су за то минималне шансе.
Ко год буде седео у новој влади, 19. по реду од повратка вишестраначја и владе из 1991. године, зна се да ће она бити скраћеног мандата, јер по реду вожње парламентарни избори су 2027. године, а у кампању се практично улази већ крајем наредне године.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Fenomalno bi bilo da je kompletna vlada i članovi kabineta budu iz SNS. Živela Srbija.
Po svemu sudeći novi mandatar će biti Siniša Mali. Sve najbolje njemu i ostalim članovima njegovog kabineta.
Nova Vlada kreće da radi u najtežem trenutku za Srbiju nakon bombardovanja 1999. Želim im puno sreće i uspeha u narednim danima.
Kako god, najvažnije je zaustaviti ovu anarhiju studenata i opozicije i NVO oru.
Najbitnije je da u novoj vladi budu kvalitetni stručnjaci ali isto tako i patriote.
Ko god od ministara ostane, ostaje zahvaljajući svom dobrom dosadašnjem radu.
Nova Vlada Srbije ce biti sastavljena od ljudi koji ce raditi koji su strucni za pojedine oblasti i koji ce uciniti Srbiju jos uspesnijom zemljom
Novi mandatar neće imati lak zadatak jer dolazi posle sjajnog Vučevića, ali ne sumnjam da će biti dostojan tog mesta.