ИН4С

ИН4С портал

Школа и пјесник чувају ћирилицу

1 min read

Свечана додјела награда 11. Трга од ћирилице овогодишњим лауреатима Српској православној богословији Светог Арсенија Сремца из Сремских Карловаца и пјеснику Благоју Баковићу одржана је прексиноћ на Тргу херцега Стефана, саопштава организатор манифестације СПЦО топаљско-херцегновска.

Богословији Светог Арсенија, „једној од најстаријих образовних установа СПЦ“, како стоји на повељи, додијељена је награда „Ћириличник“ „за изузетан допринос православној духовности, истинској просвјети и свеукупној ћириличној култури“.

Жири који су чинили Новица Ђурић, Радомир Уљаревић, Желидраг Никчевић, проф. др Будимир Алексић и Будимир Дубак, одлуку о додјели „Ћириличника“ Карловачкој богословији донио је једногласно, руководећи се свеукупним значајем који је она имала, и има и данас, у својој 230 година дугој историји.

У образложењу жирија, које је прочитао Дубак, између осталог стоји да је ова Богословија један од темеља свеукупног школства Српске Православне Цркве, и дубоко је уткана не само у живот српске Војводине и Сремско-карловачке митрополије, него уопште у живот СПЦ и српског народа, као и у живот свеукупног православља.

– Улога ове славне српске школе показала је кроз своју историју да њен циљ и задатак није само био просто стицање знања него цјелосно духовно, умно и морално образовање њених васпитаника, а преко њих и цијелог народа, због чега је њена улога била значајнија, и просвјетна мисија плодоноснија – прочитао је Дубак.

Награду је у име СПЦО топаљско-херцегновске ректору Богословије протојереју-ставрофору Јовану Милановићу уручио протојереј–ставрофор Обрен Јовановић.

Захваљујући Милановић је рекао да Трг од ћирилице чува слова и ријечи које везују за Сведржитеља, и да зато овом догађају нису потребни звуци, него ријечи које јече и звече и испуњавају овај трг и овај град истином да је само Бог вјечан.

– Преко 3.500 ученика отишло је из Богословије да би се у њу непрестано враћало… Зато ову вечерашњу награду доживљавам прије свега као аманет и као завјет, да ћемо на том путу чувања ћирилице и ми тамо негдје направити Трг – рекао је Милановић.

Тајна пјевања и Тајна неба

Пјесник Благоје Баковић се на награди захвалио бираним ријечима и стиховима.

– Од свих тајни којима је Господ даривао овај свијет, тајна пјевања је у најдивнијој вези са небом, и оним што оно кроз пјевача дарује земљи. Један сам од оних који вјерује да је та количина дара најпресуднија за онај тренутак када мисао, осјећај, занос, надахнуће, прелази у ријеч, у звук, у мелодију матерњег језика и свега онога што тај језик носи – рекао је Баковић, између осталог.

Награда „Печат Херцега Шћепана“ ове године припала је пјеснику Благоју Баковићу, „у чијим стиховима животворно пулсира наша најбоља лирска традиција“, како на повељи стоји. Награду му је уручио протојереј–ставрофор Радомир Никчевић, предсједник Управног одбора Трга од ћирилице. Образложење жирија је прочитао Уљаревић.

– Баковић је пјесник чије дјело не трпи саопштења, несмјестиво у кратке теоријске и критичарске форме као што су саопштења и образложења, надмаша правила и превазилази оквире лирског систематизовања у уобичајене фолдере. Књижевна критика рађе не би да ризикује, али овој поезији се не жури, она рачуна са вјечношћу. А „Печат Херцега Шћепана“ само указује на то рачунање – рекао је Уљаревић, напомињући да је његова поезија увијек религијска, богонадахнута. „Баковић говори с позиције првог човека који се затекао у тек створеном свијету“, закључио је Уљаревић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *