Школа на Алтају
1 min read
Већ другу годину у школи “Број 20” спроводи се експеримент, током којег се дјечаци и дјевојчице обучавају одвојено. Овај пилот-пројекат за сада је пун погодак – дјеца постижу сјајне резултате.
“Захваљујући овом пројекту, имамо ситуацију да су дјеца, у проценту од скоро 100%, ангажована током васпитно-образовног процеса. Можда једно, евентуално двоје ученика не подиже руке. Ради поређења, у мјешовитим разредима обично имамо око 40% активне дјеце. Другим ријечима, раније је било шест дјечака са запаженим постигнућима у разреду, а сада седамнаест”, рекла је директорица школе Јелена Вербицкас.
“Има много више активних на часу и одликаша. Ако у мјешовитим разредима имамо 58 процената такве дјеце, онда у одвојеним одјељењима запажене резултате постиже 89 одсто дјевојчица, односно 65 посто дјечака”.
Сва тајна лежи у наставним методама. За дјечаке и дјевојчице бирају се задаци који су им најзанимљивији, који им највише одговарају – дјевојке уживају у детаљима, на примјер, лекција је заснована на анализи одјеће мајке која иде у позориште или се користи цвијеће за илустрацију задатака. За дјечаке, потпуно супротно – користе се лоптице, роботи, аутомобили.
“Дјечаци су резервисанији, не воле да раде у паровима, они су лидери, воле да донесу одлуку и да је спроведу у дјело. Момци се брзо укључе у ток наставе, али се брзо и уморе. Дјевојчице се спорије укључују у сам процес, али послије не можеш да их стижеш”, сматра професор. Иначе, основу наставног кадра, као и у цијелој земљи, чине жене, али физичку културу и наставу информатике воде мушкарци.
У почетку, предлог да подијеле дјецу родитељи су дочекали “на нож”. Наставници памте да је на првом састанку дошло до експлозије емоција. Родитељи су се плашили, прије свега, да се дјеца не би дружила ако су подијељена.
“Не бих желио да моја дјеца уче одвојено. Гдје ће научити да комуницирају, ако не у школи, ја сам апсолутно против тога. Човјек постаје снажан поред жене. Дјечаци морају да се свађају због дјевојака, да се боре, потуку. Све то ће им помоћи да одрасту”, сматра становница Бијска, Галина Шевченко.
“Напротив, мислим да одвојено образовање помаже у социјализацији. Учећи заједно, дјечаци и девојчице гледају једни друге као на ривале. Чини ми се да је ово погрешно. Ако су момци одвојени, они ће се са више поштовања односити према дјеевојчицама”, сигуран је отац тројице синова, Олег Романов.
Наставне просторије за дјечаке и дјевојчице су у непосредној близини. Дјеца могу да комуницирају током одмора, да се поиграју у дворишту. Такође, охрабрују се и да учествују и заједничким пројектима, што им и доноси немјерљиву корист.
“Већ током друге године, захваљујући сјајним резултатима, нијесмо морали уопште да тражимо сагласност родитеља у вези са подјелом дјеце, нити да разговарамо са њима. Доводили су дјецу и из других крајева”, каже директорка Вирбицкас.
Планирано је да се дјеца по овом принципу дијеле до осмог разреда. Тада ће почети процес њихове суштинске социјализације и подјела ученика ће се вршити по предметном принципу.
“По мом мишљењу, ово је далеко од лоше идеје. Основна школа је тежак период за дјецу, у смислу прилагођавања. Ученици супротног пола несумњиво ће скренути пажњу другима, и одвући им мисли које би требало усмјерити на савлађивање градива. Ко се није заљубио, чак и у вртићу? Дјечаци су често прекомјерно активни, покушавајући да привуку пажњу и вријеђају дјевојчице, без намјере да то ураде. Дјевојчицама је такође мања концентрација у мјешовитим одјељењима. Када уче одвојено, сигурно је мање и жалби. Било би ми драго да моја дјеца уче у одвојеним одјељењима. А од социјализације, све и да хоће, не могу побјећи – дјеца живе у истим улицама, иду у биоскоп, комуницирају на интернету”, оцјењује дјечији психолог, Љубов Пивоварова.
Иван Олексјук: КОМСОМОЛЬСКАЯ ПРАВДА

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

