ИН4С

ИН4С портал

Школски другови Ане Франк

1 min read

anne-frank-1Потресна књига „Сви смо носили звезде“ Теа Костера („Адмирал – букс“) начињена према истоименом, веома запаженом документарном филму, представља сећања школских другова Ане Франк (1929-1945) чији је „Дневник“ најпродаванија књига на свету после Библије.

Аутор је окупио своје школске другове из Јеврејске гимназије у Амстердаму, коју су за време рата морала да похађају само јеврејска деца, од којих је половина завршило у логорима и гасним коморама. Једноставним, дирљивим речима Анини другари, иако у поодмаклим годинама, казују не само о Анелиси, како су је сви звали, него и о личним историјама, о преживљавању ужаса Другог светског рата, о ускраћеном детињству које је протекло у скривању, страху и навикавању на трпљење. Тако Алберт Гомес прича како се током рата скривао у више од десет европских градова, док Хана Голсар сведочи о страхотама које је доживела у Берген-Белсену и о својим сусретима с Аном у том застрашујућем логору. Сви они памте Ану као живахну другарицу ведрог духа, али и као веома бунтовну девојчицу.

Аутор успешно дочарава безбрижност и невиност детињства у којем су сви они живели до почетка рата. Године које су затим дошле, донеле су таму својствену најмрачнијем добу у модерној људској историји.

  • Изгледа да ни дан-данас многима није довољно јасно колико је тешка позиција обичног човека у рату и колико је важно спречити да до рата дође. Догађаји се не смеју заборавити – истиче Тео Костер.

Дневничке белешке Ане Франк пронашао је њен отац, скривене у једној енциклопедији, приредио их, али је неколико издавача рукопис одбило да објави. Прво издање појавило се 1947. и изазвало праву сензацију као дубоко аутентично сведочење о жртвама холокауста. Кућа у Амстердаму, у којој се породица Франк скривала, преуређена је у музеј који је само претпрошле године посетило више од милион људи. Према „Дневнику“ написана је драма, коју је на Бродвеју поставио Ли Стразберг 1959, после чега је снимљено десетак филмова и серија, а најављена је и нова екранизација овог дела. Часопис „Тајм“ прогласио је 1999. Ану Франк за једну од икона 20. века и дете-хероја.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *