ИН4С

ИН4С портал

Скоро свако пето дијете у Србији изложено физичком кажњавању

1 min read
Тешком физичком кажњавању је било изложено 8 одсто дјеце, с тим што је више дјевојчица него дјечака. Између осталог и из тог разлога, Центар за права дјетета спроводи обуке о позитивном родитељству за наставнике и наставнице у основним школама, како би они даље пренијели стечено знање и вјештине родитељима.

Фото: Depositphotos/ Igor Vetushko

Око 39 одсто дјеце изложено је психолошком, док је 17 одсто изложено физичком кажњавању, показују подаци истраживања УНИЦЕФ-а, преноси Б92.

Како се наводи у саопштењу Центра за права дјетета, забрињава податак да је физичко кажњавање најзаступљеније код дјеце узраста 3 и 4 године.

Тешком физичком кажњавању је било изложено 8 одсто дјеце, с тим што је више дјевојчица него дјечака. Између осталог и из тог разлога, Центар за права дјетета спроводи обуке о позитивном родитељству за наставнике и наставнице у основним школама, како би они даље пренијели стечено знање и вјештине родитељима.

Обуке се одвијају у оквиру пројекта „Права дјетета у политикама и пракси“ који реализује у партнерству са Save the Children International, а уз финансијску подршку Владе Шведске, саопштено је данас.

Један од циљева пројекта је унапређење система заштите дјеце од насиља кроз подизање свести јавности о последицама тјелесног кажњавања и промовисања позитивних и ненасилних метода одгајања дјетета. Кроз програм позитивног родитељства, родитељи ће бити оснажени да умјесто тјелесног кажњавања дјеце примјењују алтернативне приступе који немају негативне последице по развој дјетета, преноси Б92.

Родитељи ће имати прилику да стекну знања о методама приступа дјетету када је у стању љутње и агресије, препознавању и контролисању сопствених емоција и развијању позитивне комуникације, ефикасном васпитању и позитивном награђивању, доследности родитеља у постављању јасних граница и раду на промјени мишљења о родитељском ауторитету.

Међународни стандарди у области права дјетета обавезују државе да осигурају заштиту дјеце од тјелесног кажњавања у свим окружењима, укључујући и породично.

Забрана тјелесног кажњавања показује да друштво сматра да су дјеца важна и има позитиван учинак на начин на који се она гледају и третирају.

Прочитајте још:

Забрањене ђачке екскурзије у иностранство због корона вируса

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Скоро свако пето дијете у Србији изложено физичком кажњавању

  1. По тим новим накарадним законима не можеш дете по дупету да излупаш ако начини глупост опасну како по њега тако и по друге…ајте молим вас нећемо ваљда да се претворимо у ове ЕУ и САД педере па да нам некакви хомићи и недо&&&а дечурлија кроје будућност. Не каже се џаба да је батина из раја изашла.

    1
    1
  2. Svi ti stručnjaci i savetodavci o brizi za decu i dečija prava kao da su slepi i gluvi.Kako koja generacija stasava sve više problema sa decom. Svi zastupaju i pričaju o pravima dece a niko ne spominje koje su obaveze te iste dece. Što su umislili da će oni bolje podizati i vaspitava ti tuđu decu nego roditelji svoju.To ne pije vodu.

    2
    1
  3. dobro, a kako je u MNE, što im nismo davali kad su mali oni kad odrastu žestoko vraćaju ,,ni straha ni obraza ili živ mi bio sinoć me bio,,

    1
    2
  4. Savjetujem mladima,pre nego se odluce na brak,i decu,da procitaju zakon o porodici,da vide koce i kako da im vaspitava decu i koliko i koje su obaveze roditelja.Kako su do sad bez raznih udruzenja,psihologa,pedagoga rasla deca nije mi jasno.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *