ИН4С

ИН4С портал

Скот: Треба да се зна гдје је линија између Србије и Косова*

Упитан да ли САД може да „натјера” било коју страну да сједну за преговарачки сто, Скот је рекао да је у интересу Србије и Косова да се дође до споразума и да би двије стране требало да желе да се врате и да мисли да оне то и желе.
Skotu

Кајл Скот

Границе између Србије и Косова, које су за САД двије суверене државе, морају бити јасне и требало би да буду дио свеобухватног споразума до којег треба да дођу Београд и Приштина, а који не може бити наметнут са стране, изјавио је данас амбасадор САД у Србији Кајл Скот, преноси Танјуг.

Скот је за телевизију Прва, упитан да ли је разграничење могуће рјешење за косовско питање, рекао да сматра да се изразу „демаркација” даје превелики значај, да границе морају бити јасне и да би требало да буду дио свеобухватног споразума који ће подразумијевати и, између осталог, питање имовине, права српске заједнице, платни промет, нестала лица…

Све мора да буде на једном мјесту. Мора да дође до опсежног споразума у оквиру којег се мора знати шта је моје, шта је ваше, гдје је линија између Србије и Косова”, рекао је Скот.

То је илустровао примјером да се, када у књижари у САД купи географску карту Србије, она у великој мјери разликује од мапе коју купи у Београду.

Упитан која је мапа за њега тачна, Скат каже да за САД та мапа има у виду границе које је Косово имало као аутономна покрајина, те додао да суверене земље могу да доносе одлуке о својим границама, а да су за САД и Србија и Косово суверене државе.

Упитан какав одговор Београд може да очекује од америчког предсједника Доналда Трампа на писмо које му је упутио предсједник Србије Александар Вучић, Скот каже да је одговор већ познат јер се САД залаже за укидање такси.

Председник Трамп је у писму Вучићу рекао да вјерује да имамо прилику да дођемо до споразума и требало би да је искористимо, било би штета да она прође”, рекао је Скот.

Он је рекао да, према његовом мишљењу, споразум мора да буде постигнут директно и не може га наметнути споља ни ЕУ, ни САД, Русија или неко други.

„То мора да дође одавде, споразум који је трајан мора бити споразум који ће бити спроводив, да није само на папиру већ се може реализовати, који помаже безбиједности у региону и у том правцу ћемо делати, али то остављамо преговарачима”, рекао је Скот.

Упитан да ли САД може да „натјера” било коју страну да сједну за преговарачки сто, Скот је рекао да је у интересу Србије и Косова да се дође до споразума и да би двије стране требало да желе да се врате и да мисли да оне то и желе.

Додао је да се проблем такси које је Приштина увела на производе из Србије мора пребродити, након чега би се радило на споразуму о нормализацији.

Са Вучићем отворено разговарам о свему

Амбасадор САД у Србији изјавио је данас да се са предсједником Србије Александром Вучићем не слаже баш увијек око свих питања, али да о свему отворено разговарају, чак и о ономе око чега се не слажу.

„Ми се слажемо о подршци српском путу о важности мира и стабилности у овом региону и важности да се дође до компромиса (Београда и Приштине) како би се ишло напријед. Понекад се не слажемо о спољнополитичким питањима. Ја бих, рецимо, желио да Србија више подржава неке спољнополитичке ставове ЕУ, него што је то био случај у прошлости. Али генерално гледано слажемо се по већини питања”, казао је Скот за телевизију Прва.

Он је казао да мисли да је Вучић опредијељен за рад на миру и стабилности у региону, за напредак билатералних односа САД и Србије и да Србија напредује у правцу ЕУ, преноси Бета.

Са предсједником Вучићем не слажем се баш увијек, пријатељи и не морају да се баш увијек слажу, али отворено разговарамо чак и о стварима око којих се не слажемо. Међутим, у већини случајева се слажемо”, рекао је Скот.

„Србија је суверена и независна земља и може да бира своју спољну политику. Србија је избарала стратешки циљ – придруживање ЕУ, то је стратешки циљ који САД подржавају и желе да помогну Србији на том путу. Наши програми помоћи имају за циљ да јачају активности Србије на том путу”, казао је Скот.

Он је рекао да је оптимиста по питању правца којим Србија иде и да би желио да напредак буде бржи. Са српским министрима има отворене и блиске односе и дијалог, рекао је Скот и додао да му је драго због такве сарадње.

Прочитајте још:

Булатовић: Афера „Коверта“ показала да је Црна Гора мјехур од прљаве сапунице

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Скот: Треба да се зна гдје је линија између Србије и Косова*

  1. То нећеш од нас добити, гаулајтеру, све да се у међувремену и врати граница између Сједињених америчких држава и Тексаса по референдумској одлуци о отцјепљењу Тексашана!

  2. Tačno,skrojili ste vi Usa dobro svima nama ovde granicu i u mozgovima.Krojite svuda gde je narod“ stoka sitnog zuba“/pozajmica od jednog komentatora sa ovog portala/
    Danas se mladi grabe ko će pre da napusti ove prostore koje ste vi usa omedjili krvlju.Od 1990 do Danas iz nato Hrvatske se iselilo oko 500 000ljudi,iz BiH oko 600.000,iz nebeske Srbije oko 500 000,sa kosmeta oko 400.000.Trend se nastavlja ubrzano,a vrhunac će dostići 2020 Kad stupi na snagu u Nemačkoj zakon o strancima koji je izuzetan za migrante sa Balkana.Ostaće starci i babe ovde da prave granice po modelu Skota.A što se tiče Kosova*,oteli ste ga privremeno.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *