IN4S

IN4S portal

Skot: Treba da se zna gdje je linija između Srbije i Kosova*

Upitan da li SAD može da „natjera” bilo koju stranu da sjednu za pregovarački sto, Skot je rekao da je u interesu Srbije i Kosova da se dođe do sporazuma i da bi dvije strane trebalo da žele da se vrate i da misli da one to i žele.
Skotu

Kajl Skot

Granice između Srbije i Kosova, koje su za SAD dvije suverene države, moraju biti jasne i trebalo bi da budu dio sveobuhvatnog sporazuma do kojeg treba da dođu Beograd i Priština, a koji ne može biti nametnut sa strane, izjavio je danas ambasador SAD u Srbiji Kajl Skot, prenosi Tanjug.

Skot je za televiziju Prva, upitan da li je razgraničenje moguće rješenje za kosovsko pitanje, rekao da smatra da se izrazu „demarkacija” daje preveliki značaj, da granice moraju biti jasne i da bi trebalo da budu dio sveobuhvatnog sporazuma koji će podrazumijevati i, između ostalog, pitanje imovine, prava srpske zajednice, platni promet, nestala lica…

Sve mora da bude na jednom mjestu. Mora da dođe do opsežnog sporazuma u okviru kojeg se mora znati šta je moje, šta je vaše, gdje je linija između Srbije i Kosova”, rekao je Skot.

To je ilustrovao primjerom da se, kada u knjižari u SAD kupi geografsku kartu Srbije, ona u velikoj mjeri razlikuje od mape koju kupi u Beogradu.

Upitan koja je mapa za njega tačna, Skat kaže da za SAD ta mapa ima u vidu granice koje je Kosovo imalo kao autonomna pokrajina, te dodao da suverene zemlje mogu da donose odluke o svojim granicama, a da su za SAD i Srbija i Kosovo suverene države.

Upitan kakav odgovor Beograd može da očekuje od američkog predsjednika Donalda Trampa na pismo koje mu je uputio predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, Skot kaže da je odgovor već poznat jer se SAD zalaže za ukidanje taksi.

Predsednik Tramp je u pismu Vučiću rekao da vjeruje da imamo priliku da dođemo do sporazuma i trebalo bi da je iskoristimo, bilo bi šteta da ona prođe”, rekao je Skot.

On je rekao da, prema njegovom mišljenju, sporazum mora da bude postignut direktno i ne može ga nametnuti spolja ni EU, ni SAD, Rusija ili neko drugi.

„To mora da dođe odavde, sporazum koji je trajan mora biti sporazum koji će biti sprovodiv, da nije samo na papiru već se može realizovati, koji pomaže bezbijednosti u regionu i u tom pravcu ćemo delati, ali to ostavljamo pregovaračima”, rekao je Skot.

Upitan da li SAD može da „natjera” bilo koju stranu da sjednu za pregovarački sto, Skot je rekao da je u interesu Srbije i Kosova da se dođe do sporazuma i da bi dvije strane trebalo da žele da se vrate i da misli da one to i žele.

Dodao je da se problem taksi koje je Priština uvela na proizvode iz Srbije mora prebroditi, nakon čega bi se radilo na sporazumu o normalizaciji.

Sa Vučićem otvoreno razgovaram o svemu

Ambasador SAD u Srbiji izjavio je danas da se sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem ne slaže baš uvijek oko svih pitanja, ali da o svemu otvoreno razgovaraju, čak i o onome oko čega se ne slažu.

„Mi se slažemo o podršci srpskom putu o važnosti mira i stabilnosti u ovom regionu i važnosti da se dođe do kompromisa (Beograda i Prištine) kako bi se išlo naprijed. Ponekad se ne slažemo o spoljnopolitičkim pitanjima. Ja bih, recimo, želio da Srbija više podržava neke spoljnopolitičke stavove EU, nego što je to bio slučaj u prošlosti. Ali generalno gledano slažemo se po većini pitanja”, kazao je Skot za televiziju Prva.

On je kazao da misli da je Vučić opredijeljen za rad na miru i stabilnosti u regionu, za napredak bilateralnih odnosa SAD i Srbije i da Srbija napreduje u pravcu EU, prenosi Beta.

Sa predsjednikom Vučićem ne slažem se baš uvijek, prijatelji i ne moraju da se baš uvijek slažu, ali otvoreno razgovaramo čak i o stvarima oko kojih se ne slažemo. Međutim, u većini slučajeva se slažemo”, rekao je Skot.

„Srbija je suverena i nezavisna zemlja i može da bira svoju spoljnu politiku. Srbija je izbarala strateški cilj – pridruživanje EU, to je strateški cilj koji SAD podržavaju i žele da pomognu Srbiji na tom putu. Naši programi pomoći imaju za cilj da jačaju aktivnosti Srbije na tom putu”, kazao je Skot.

On je rekao da je optimista po pitanju pravca kojim Srbija ide i da bi želio da napredak bude brži. Sa srpskim ministrima ima otvorene i bliske odnose i dijalog, rekao je Skot i dodao da mu je drago zbog takve saradnje.

Pročitajte još:

Bulatović: Afera „Koverta“ pokazala da je Crna Gora mjehur od prljave sapunice

 

Podjelite tekst putem:

2 thoughts on “Skot: Treba da se zna gdje je linija između Srbije i Kosova*

  1. To nećeš od nas dobiti, gaulajteru, sve da se u međuvremenu i vrati granica između Sjedinjenih američkih država i Teksasa po referendumskoj odluci o otcjepljenju Teksašana!

  2. Tačno,skrojili ste vi Usa dobro svima nama ovde granicu i u mozgovima.Krojite svuda gde je narod“ stoka sitnog zuba“/pozajmica od jednog komentatora sa ovog portala/
    Danas se mladi grabe ko će pre da napusti ove prostore koje ste vi usa omedjili krvlju.Od 1990 do Danas iz nato Hrvatske se iselilo oko 500 000ljudi,iz BiH oko 600.000,iz nebeske Srbije oko 500 000,sa kosmeta oko 400.000.Trend se nastavlja ubrzano,a vrhunac će dostići 2020 Kad stupi na snagu u Nemačkoj zakon o strancima koji je izuzetan za migrante sa Balkana.Ostaće starci i babe ovde da prave granice po modelu Skota.A što se tiče Kosova*,oteli ste ga privremeno.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *