ИН4С

ИН4С портал

Шкрбић: Сарајево неће признати Косово

Minolta DSCНови амбасадор БиХ у Београду Ранко Шкрбић изјавио је да Србија и Босна и Херцеговина и даље имају велики број отворених питања, попут граница и сукцесије, али да су односи двеју земаља најбољи до сада, као и да ће БиХ у потпуности испоштовати оно што Србија у вези с питањем Косова сматра прихватљивим.

„И специјалне везе које Србија има са Бањалуком, ни на који начин не ремете односе Београда и Сарајева и интересе БиХ. Напротив, могу само да им допринесу“, рекао је Шкрбић у интервјуу за „Новости“.

На питање како ће се односити односити према питањима око којих Бањалука и Сарајево имају годинама сукобљене ставове, попут признања независности Косова, каже да се промена заједничког става око Косова у овом тренутку не разматра нити је могућа.
„Председништво БиХ веома јасно је рекло да ће БиХ у потпуности пратити и испоштовати оно што Србија у вези с тим питањем сматра прихватљивим“, подсећа Шкрбић.

Шкрбић, који је први Србин дипломата којег је Сарајево именовало у Србији, поручује да ће заступати и представљати званичне ставове које усагласи трипартитно Председништво БиХ.

На питање да ли страхује да ће му замерати да је више амбасадор РС него БиХ у Србији он је одговорио одречно.
„Апсолутно не. Већ сам рекао да специјалне везе Бањалуке и Београда само могу да користе. Док сам био министар у Влади РС знам да је постојала отворена спремност да се такве, паралелне везе, праве и са Загребом. То све учвршћује регионалну сарадњу“, оценио је Шкрбић.

Он сматра да је пут помирења незаустављив и да Србија, Црна Гора, Хрватска и БиХ – на томе конструктивно раде.
„Њихови представници, сходно Анексу 4 Дејтонског споразума, редовно заседају и кроз различите комисије министарстава одбране разговарају о контроли наоружања“, указао је амбасадор.

Поводом спорних изјава турског премијера Ердогана да је „Косово Турска“ због којих је председник Србије Томислав Николић замрзао своје учешће у трилатерали, Шкрбић каже да је оно што је изјављено унело немир. Он додаје да ће бити потребно да се овај случај још изглади, али да очекује смиривање тензија, јер је то у интересу свих.

Упитан да ли би БИХ могла бити тачка нових нестабилности у региону, јер ни после две деценије није остварила пуну функционалност, Шкрбић каже да таква опција није могућа.

Он такође сматра и да није реално да дође до ревизије Дејтонског споразума или новог мењања граница на Балкану.
„Није реално да се тако нешто деси. Нема новог мењања граница. Питање БиХ треба да буде унутрашња ствар народа који ту живе. Србија је гарант Дејтонског споразума, као и Хрватска, и верујем да ће обе земље водити политику поштовања локалних прилика. Док год решења буду наметана са било чије стране, неће допринети смиривању ситуације“, оценио је Шкрбић.

Он такође сматра да је заједнички интерес држава региона чланство у ЕУ.
„Могу бити присутне у Европи, а остварити сарадњу и са другим земљама. Нама, малим народима, главна преокупација је да будемо мудри, да ослушкујемо глобалне процесе“, указао је амбасадор.

Он очекује и да ће седница Савета министара и Владе Србије, која је била планирана за 27. новембар, а одложена због промена у саставу Савета министара, ускоро поново бити заказана. „Састанак ће омогућити да се оно што је већ било добро у нашој сарадњи у потпуности афирмише. До краја недеље биће одржана и заједничка седница влада Србије и РС“, најавио је Шкрбић. Упитан да ли ће ускоро бити постигнути договори о заједничким наступима БиХ и Србије на трећим тржиштима, па и у дипломатији, Шкрбић каже да се то већ дешава и да ће то бити тема седнице Савета министара и Владе Србије.
„Скандинавски модел у дипломатији је добар пример који можемо применити. Већ сада у неким земљама са којима Србија има добре односе, а БиХ нема представништво, имамо сарадњу. Такође, у току су и разговори око формирања заједничких фирми за наступ на трећим тржиштима“, објаснио је Шкрбић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy