ИН4С

ИН4С портал

Скупштина данас о допуни Закона о играма на срећу: Држава ће снимати коцкарнице

1 min read

Коцкарница

Парламент је расправљао о допуни Закона о играма на срећу којим је предвиђено да концесионар има обавезу да систем аудио-видео надзора повеже са информационим надзорним системом надлежног органа. Овим се постиже непрекидан и непосредан надзор приређивања игара на срећу у реалном времену. Предлог је у скупштинску процедуру доставио Посланички клуб Демократа.

Предложеним допунама такође су предвиђене и казне за правно лице у износу од 1.100 до 20.000 еура, али и за одговорно лице у правном лицу уколико прекрши одредбе закона. За физичка лица казне су предвиђене у износу од 550 до 2.000 еура.

Усвајање предложених допуна очекује се на данашњем пленуму.

Предлагач закона посланик Момо Копривица истакао је да предложени закон представља „антимафијашки“ закон који је усмјерен према онима који су избјегавајући обавезе ојадили државни буџет и компромитовали правни систем.

– Захваљујући овом закону, напокон ће се увести ефикасан надзор над казинима, а многи од тих објеката су мафијашке јазбине. То су станишта људи који су на разним пољима чинили криминална дјела, урушавали правни поредак, стичући за себе вишемилионске приходе штетећи државном буџету – казао је Копривица.

Копривица је најавио и да ће документацију о приређивању игара на срећу у казинима Брана Мићуновића и Саве Грбовића доставити Специјалном државном тужилаштву (СДТ).

– Њихова фирма „Џек пот“ од децембра 2006. године има концесију, а за 16 година нису уплатили једнократну накнаду коју су дужни да плате. Сви други приређивачи то плаћају, само они не. Износ те накнаде је два милиона еура, дакле они су доведени у привилеговани положај, иако ни ови други не измирују редовно све обавезе. Сву документацију ћемо доставити тужилаштву – поручио је Копривица.

Копривица је истакао да ће путем специјалног надзорног система концесионари и приређивачи игара на срећу бити под будним оком државе 24 часа дневно.

– Неће више моћи да сакрију ниједну уплату, нити да утаје ни цент. То је смисао овог законског решења. Према налазима Државне ревизорске институције (ДРИ), сиво тржиште, када су у питању игре на срећу, износи чак 50 одсто. Према процјенама удружења приређивача, на које се позива ДРИ из 2017. године, буџетски губици су били три милиона еура због неефикасног надзора – поручио је Копривица.

Он је истакао да држава годишње због тога губи огромна средства, те да је могла много тога реализовати у погледу инфраструктуре и социјалних давања да су ове обавезе извршаване.

Овим законом се уводе ред и законитост тамо гдје државни службеници нису могли ни да привире. Више нико не смије бити изузет од надзора државе. Више нема избјегавања обавеза када су у питању казина, нити ће казина више бити оазе махинација, малверзација и криминала, а неће моћи ни да служе као паравани за прање новца – навео је Копривица.

Скупштина је такође расправљала и о измјенама и допунама Закона о порезу на додату вриједност, о планирању простора и изградњи објеката, о измјенама Закона о извршењу казни затвора, новчане казне и мјера безбједности, Закона о порезу на промет непокретности, Закона о класификацији дјелатности, акцизама, порезу на непокретности, порезу на добит правних лица и Закона о заштити и спасавању.

Извор: Дан

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net