Скупштина одобрила 21 иницијативу за потписивање петиција
1 min readСкупштини Црне Горе од почетка године упућена је 31 иницијатива за потписивање петиције, а одобрена је 21 која је садржала захтјеве којима је могуће покренути законодавну, контролну и/или надзорну функцију Парламента.
Из Скупштине су подсјетили да је током 27. Сазива, покренут портал Е-петиције – један од најиновативнијих инструмената који грађанима пружа прилику да кроз јавне петиције и захтјеве остваре директну комуникацију са парламентом.
Тај портал, како се додаје, представља још један вид отворености Скупштине према грађанима и питањима од интереса за свакодневни живот, што парламент чини додатно транспарентном.
“Скупштини су од 1. јануара до 6. новембра, упућена 31 поднеска, односно иницијативе за потписивање петиције. Од тога 21 иницијатива одобрена је за потписивање јер је садржала захтјеве којима је могуће покренути законодавну, контролну и/или надзорну функцију Скупштине”, пише у саопштењу.
Из Скупштине су објаснили да се у поступку прикупљања неопходног броја потписа (шест хиљада) у року од 60 дана, налази пет иницијатива: захтјев за доношење закона о вршњачком насиљу, захтјев за обезбјеђивање пуне транспарентости у најављеној реформи Фонда пензијског и инвалидског осигурања,
У поступку прикупљања неопходног броја потписа су и захтјев да се измијени и допуни Закон о социјалној и дјечјој заштити, захтјев за распуштањем Уставног суда и захтјев за побољшање услова живота за дјецу и лица са посебним потребама.
Наводи се да је за 14 иницијатива истекао рок у ком је шест хиљада бирача требало да их потпише.
То су иницијативе које су се односиле на: помоћ обољелима који немају услове за лијечење, минималну алиментацију, побољшање ученичког и студентског стандарда, измјене Закона о високом образовању, омогућавање лета пацијентима за Минск за трансплатацију бубрега,
Рок за потписивање петиција истекао је и иницијативама за допуну члана 3а Закона о играма на срећу, бенефицирани радни стаж за просвјетне раднице остварене као мајке, систем „Амбер Алерт“ у Црној Гори, очување културног живота града Тивта и опстанак мале сцене Атријум Бућа.
Додаје се да је истекао рок и за потписивање петиција за подизање споменика војводи Илији Пламенцу, првом градоначелнику Подгорице, и петицији за омогућавање налагања црногорског бадњака пред Цетињским манастиром.
Истекао је рок за потписивање и иницијатива за регулисање финансирања лијечења болесне дјеце и грађана Црне Горе кроз државни фонд, затварање болнице Мељине, закон о генетски потпомогнутој оплодњи.
Из Скупштине су рекли да су двије иницијативе добиле потребан број гласова у року од 60 дана и биће, као петиција, прослијеђене надлежним, матичним одборима, када ти одбори буду формирани у 28. сазиву парламента.
То су петиције за повећање затворских казни за дјела против полних и сексуалних слобода и за забрану Тик-Тока у Црној Гори.
Како се наводи, једна иницијатива је, као петиција, размотрена на Одбору за здравство, рад и социјално старање, 27. сазива Скупштине је петиција за спас Института „Др Симо Милошевић“ Игало.
Из Скупштине су рекли да седам иницијатива није из надлежности парламента и да је њихово потписивање одбијено јер се односи на искључиво поступање органа осталих грана власти или су неуредне.
То су петиције за промјена имена трајекта “Рука правде”, игралиште на Забјелу, враћање „Сеа данце“, измјештање споменика војводи Мирку Петровићу, „Измишљене“ кафе, Враћање приградског саобраћај у околним местима Подгорице.
Из Скупштине су казали да је петиција Омогућавање лета за Минск пацијентима за трансплатацију бубрега одобрена, али није прикупила тражени број гласова у одређеном року.
Они су навели да су два поднеска исте садржине као и раније поднијете.
То су иницијативе за омогућавање лета за Минск пацијентима за трансплатацију бубрега и иницијатива која се односи на Институт „Симо Милошевић“, будући да је иницијатива те садржине одобрена и постигла потребан број гласова у одређеном року, и као петиција размотрена на матичном одбору 27. сазива, преноси Дан.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: